Bobcat przedstawia pierwszą elektryczną ładowarkę o sterowaniu burtowym i nową elektryczną, autonomiczną maszynę koncepcyjną

Ocena: 5
5225

Bobcat osiągnął nowy poziom innowacji, wprowadzając dwie nowe maszyny koncepcyjne przedstawione pierwszego dnia CONEXPO 2023. Po wprowadzeniu na rynek w 2022 r. maszyny T7X, pierwszej na świecie całkowicie elektrycznej kompaktowej ładowarki gąsienicowej, firma Bobcat przedstawiła teraz całkowicie elektryczną ładowarkę o sterowaniu burtowym, Bobcat S7X. Bobcat wykracza również poza oczekiwania branży, przedstawiając swoją nową koncepcyjną ładowarkę gąsienicową, Bobcat RogueX. Ta maszyna koncepcyjna następnej generacji ukazuje możliwości zasilania elektrycznego, pracy autonomicznej oraz ramion o podwójnej geometrii.

 

 

„W firmie Bobcat zawsze przekraczamy granice, aby osiągać kolejne postępy, które pozwolą naszym klientom zdziałać więcej i popchną branżę naprzód”, powiedział Scott Park, dyrektor generalny i wice-prezes zarządu Doosan Bobcat. „Jako organizacja jesteśmy zaangażowani w tworzenie innowacji przede wszystkim na potrzeby naszych klientów, aby mogli być bardziej wydajni, bardziej produktywni, aby mogli odnieść większy sukces”.

Informacje o elektrycznej ładowarce o sterowaniu burtowym S7X

Podobnie jak T7X, S7X ma napęd wyłącznie elektryczny, z zasilaniem akumulatorem litowo-jonowym 60,5 kWh, ponadto wyposażona jest w elektryczne silniki napędowe i wykorzystuje siłowniki ze śrubami kulowymi do podnoszenia i przechylania.

Akumulator i elektryczny układ przeniesienia napędu razem zapewniają niewiarygodne parametry działania, z natychmiastowym momentem obrotowym trzykrotnie przekraczającym wartości dla tradycyjnych ładowarek. Ta nadzwyczajnie mocna ładowarka zapewnia równowagę pomiędzy ekologią i wydajnością, z zerowymi emisjami i parametrami przekraczającymi wartości dla odpowiedników zasilanych silnikami wysokoprężnymi.

Ładowarka ta zapewnia operatorom płynną i komfortową pracę z minimalnymi drganiami i niemal bezgłośnym działaniem.

S7X może działać do ośmiu godzin na jednym ładowaniu, w zależności od zastosowania, zapewniając większości operatorów więcej niż cały dzień pracy, jeśli uwzględnimy przerwy i przestoje. Pełne ładowanie trwa około 10 godzin.

„Jako firma, która wynalazła pierwszą ładowarkę o sterowaniu burtowym, z entuzjazmem wymyślamy na nowo maszynę, która dała początek całej branży”, powiedział Joel Honeyman, wiceprezes ds. globalnych innowacji w Doosan Bobcat. „S7X to niewiarygodny produkt z rzeczywistymi zastosowaniami, który może wspierać operatorów w miejscach o szczególnych wymaganiach pod względem środowiska czy hałasu czy też w pomieszczeniach”.

Obecnie ładowarka o sterowaniu burtowym S7X debiutuje jako maszyna prototypowa.

RogueX: maszyna koncepcyjna, która łamie wszelkie reguły

Bobcat RogueX łączy zaawansowane technicznie rozwiązania, tworząc jedyną w swoim rodzaju maszynę koncepcyjną. Chociaż najbardziej przypomina ładowarkę gąsienicową, to tworzy nową klasę maszyn.

Powstała w ramach projektu badawczo-rozwojowego maszyna została stworzona, aby przyczynić się do rozwoju planu innowacji w firmie Bobcat, umożliwić zebranie ocen klientów i sprawdzić granice funkcjonalności.

„Koncepcja RogueX powstała z myślą o pracach przyszłości, o tym, jak mogą ewoluować potrzeby klientów – z naciskiem na łatwość użytkowania, zdalną obsługę, funkcje autonomiczne, oszczędne działanie i funkcje, które pozwalają operatorom zrobić jak najwięcej jedną maszyn”, powiedział Honeyman.

Ponieważ warunki pracy się zmieniają, a operatorzy przechodzą na sterowanie zdalne, firma Bobcat poszła w swej koncepcji dalej i całkowicie wyeliminowała stanowisko operatora. Maszyna pozwala sprawdzić koncepcję pracy w miejscach niedostępnych dla ludzi dzięki sterowaniu z oddalonego miejsca.

Tworząc ładowarkę bez kabiny, z zaawansowaną kinematyką, w RogueX wykorzystano wyjątkowe funkcje nowej generacji, takie jak podnoszenie po ścieżce pionowej i po ścieżce promieniowej w jednej maszynie.

Autonomiczna maszyna koncepcyjna ma całkowicie elektryczne zasilanie i zerowe emisje; wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy, elektryczny układ napędowy i jest pozbawiona hydrauliki. 

„Po sukcesie, jakim było opracowanie całkowicie elektrycznej ładowarki [Bobcat T7X], chcieliśmy myśleć odważniej, szerzej i wykonać skok w daleką przyszłość”, powiedział Matt Sagaser, dyrektor ds. przyspieszonych innowacji w Bobcat. „Nasz specjalny zespół podjął śmiały krok i zaprojektował maszynę, która łamie wszelkie zasady. RogueX wyznacza ramy tego, co możliwe, a nasz zespół dopiero zaczyna poznawać, co może nieść ze sobą przyszłość”.

RogueX jest na wczesnym etapie prac badawczo-rozwojowych w Bobcat.

 

Źródło: Bobcat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Najczęściej czytane

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ