Lekka płyta dynamiczna firmy Terratest jako kompaktowy miernik daje szybki pogląd na jakość zagęszczenia podłoża. Jest używana głównie przy budowie dróg i rurociągów. W niedawno wprowadzonym na rynek nowym modelu Terratest 5000 Blu zrezygnowano z połączenia kablowego, a wyniki pomiarów przekazywane są do komputera poprzez Bluetooth.
W Terratest 5000 Blu wartości pomiarów są transmitowane za pośrednictwem Bluetooth
Fot. Terratest
Terratest 5000 Blu poza technologią Bluetooth, wyposażone jest również w nawigację głosową, system GPS, drukarkę do wydruków w terenie, kartę SD jako zewnętrzną pamięć i tryb wprowadzania tekstu. Urządzenie ma ogromną przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami łączonymi kablem, zwłaszcza, że płyta obciążająca z czujnikiem znajduje się bezpośrednio na podłożu.
„Żaden kabel nie wytrzymuje w dłuższym czasie obciążeń, jakie występują w budownictwie ziemnym. Biorąc pod uwagę, że urządzenie musi być każdorazowo skalibrowane po większej naprawie, nieco wyższa cena modelu z Bluetooth szybko się zwraca” – mówi Frank G. Schulz, prezes Terratest.
„Zdecydowaliśmy się na Terratest 5000 Blu, ponieważ kabel w naszym starszym modelu był słabym punktem” – podkreśla także Tomasz Arszyło ze szczecińskiej firmy Geo-Lab.
Połączenie Bluetooth nie jest jedyną innowacją w nowej płycie Terratest 5000 Blu. Jako przydatny dodatek urządzenie ma np. ciągły tryb pomiarowy. Operator może wykonać szereg pomiarów bez konieczności korzystania z komputera pomiarowego, ponieważ pomiary mogą być uruchamiane bezpośrednio płytą dynamiczną. Absolutną innowacją są wskazówki głosowe, dzięki którym zostały wyeliminowane błędy, ponieważ użytkownik otrzymuje wyraźne, głośne instrukcje, które prowadzą go przez cykl pomiaru. Jako uzupełniającą funkcję w stosunku do nawigacji głosowej urządzenie posiada tzw. „magiczne oko” w płycie obciążającej, pokazujące „gotowość do pomiarów”, „przekazywania sygnału” i „stand by” wizualnie diodą LED w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, i w ten sposób udziela operatorowi dodatkowego wsparcia.
Magic Eye pokazuje za pomocą kolorów różne tryby gotowości do pracy
Fot. Terratest
„Nowa płyta Terratest 5000 Blu jest doskonała. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że bateria trzyma niesamowicie długo. Wykonaliśmy już kilkaset pomiarów i nigdy nie musiałem doładowywać akumulatora” – mówi Kazimierz Nosek z firmy Zdonbud. Firma Zdonbud budująca obiekty przemysłowe na Podkarpaciu jako jedna z pierwszych zamówiła płytę na ostatnich targach Autostrada Polska. Rzeczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na jakość zasilania przy zakupie lekkiej płyty dynamicznej. W każdym przypadku zalecane jest używanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które nie są wrażliwe na niskie temperatury.
Lekka płyta dynamiczna posiada także system GPS (z możliwością wizualizacji punktów pomiarowych na mapach Google-Maps i Google-Earth), ponieważ już od kilku lat liczne instytucje sektora publicznego, biura inżynierskie czy nadzory nie uznają pomiarów bez dokumentacji ze współrzędnymi GPS. Inną cechą nowego urządzenia jest kompaktowa, ochronna konstrukcja. Obudowa miernika Robusta pozostaje na budowie zamknięta i jest obsługiwana za pomocą zewnętrznych przycisków. Tak więc elektronika jest zabezpieczona przed kurzem i brudem.
Sławomir Furmańczuk
Terratest GmbH
Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (209) 2013