Betoniarnie mobilne zdobywają rynek

Ocena: 0
4968
Jakie betoniarnie zasługują na nazwę „mobilne”? Nie popadając w przesadę, można stwierdzić, że definicji mobilnego węzła betoniarskiego jest tyle, ilu producentów. Każdy chce wkomponować się w tak modny obecnie trend. Mimo trudności interpretacyjnych, postaramy się dotrzeć do meritum zagadnienia mobilności wytwórni do betonu.



Od góry:
Perfekt z obudową zimową i systemem ogrzewania kruszyw
Betoniarnia na targach Samoter 2011 w Weronie
Właściciel Ciepiela Technology Promotion – Andrzej Ciepiela wraz z przedstawicielami producenta betoniarni C&Bdue na targach Samoter

Fot. Ciepiela Technology Promotion

Zatem – aby rozumieć betoniarnię jako mobilną – należy przyjąć czas montażu przez kilkuosobową ekipę w granicach 3–4 dni, a nie dwóch lub więcej tygodni. Wynika to z metody łączenia elementów i podzespołów (szybkozłączki, trzpienie, itd.), jest także efektem wstępnego montażu w fabryce – niektóre podzespoły betoniarni przyjeżdżają już wstępnie zmontowane.

Kolejna kwestia o kapitalnym wręcz znaczeniu to możliwość transportu zwykłymi naczepami o standardowych gabarytach. Mimo najszczerszych pragnień autorów, betoniarnia wyposażona w nieograniczoną liczbę kół nie staje się przez to bardziej mobilna, a nawet jest zaprzeczeniem owej cechy.

Podobnie należy podejść do ponadgabarytowych silosów na cement lub większej ilości zasobników na kruszywo. Przy założeniu typowej szerokości łyżki ładowarki ok. 3 m nie ma możliwości zastosowania więcej niż 4 zasobników w rzędzie. Więcej nie zmieści się na standardowej naczepie.

Kolejnym aspektem – jakże często pomijanym – jest wkład prac ziemnych i betonowych niezbędnych do przygotowania podłoża pod betoniarnię. Każda betoniarnia, mobilna czy stacjonarna, musi zostać posadowiona na umocnionym podłożu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wylewka betonowa. Jeśli mamy do czynienia z fundamentem odpowiednio ukształtowanym – betoniarnia przestaje być instalacją mobilną – jest wtedy betoniarnią stacjonarną. Niektórzy producenci proponują posadowienie betoniarni na prefabrykowanych płytach, blokach betonowych albo na specjalnych ramach stalowych, co sprzedaje się dobrze, ale wypoziomowanie takiej konstrukcji na utwardzonym gruncie jest bardzo czasochłonne i nie do końca pewne. Zwykle, zatem podstawa betoniarni jest lokowana na wylewce (szybko, tanio i łatwo) i tylko bardzo uważny obserwator zechce zapytać, po co w takim razie te wymyślne ramy, klocki i inne wynalazki skoro można by najzwyczajniej w świecie konstrukcję przymocować bezpośrednio do wylewki?

Na koniec trzeba przytoczyć oczywiste, zdawałoby się, ale jakże często pomijane cechy betoniarni takie jak: łatwość obsługi i konserwacji, odpowiednia do potrzeb wydajność produkcji, nienaganna jakość produkowanego betonu, dostępność części zamiennych, szybkość reakcji serwisowej oraz przemyślana konstrukcja ułatwiająca dostęp do kluczowych podzespołów, co pozwala znacznie skrócić czas pracy serwisantów w przypadku awarii.

Jednym z niewielu mobilnych węzłów betoniarskich wypadających ponadprzeciętnie we wszystkich ww. kwestiach jest Perfekt produkowany przez C&Bdue – firmę z Turynu chwalącą się niemal 700 sprzedanymi węzłami. Dystrybutorem węzła Perfekt na rynku polskim jest Ciepiela Technology Promotion. Ponad 10 betoniarni Perfekt postawionych w ostatnim okresie w Polsce to najlepszy dowód, że produkt zdobył autentyczne uznanie krajowych producentów betonu.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (179) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ