Ammann Yanmar ViO 20

Ocena: 0
9663
Firma Ammann Yanmar stanowi wspólne przedsięwzięcie szwajcarskiego koncernu Ammann oraz japońskiego Yanmar. W styczniu 1990 r. rozpoczęto produkcję w zakładach zlokalizowanych we francuskim Saint-Dizier. W ciągu kilkunastu minionych lat działalności Amman Yanmar znalazł się w gronie trzech czołowych europejskich producentów minikoparek. Tak dobry wyniki firma zawdzięcza m.in. dobrze rozwiniętej sieci sprzedaży Ammanna oraz technologicznemu zaawansowaniu Yanmara. Obecnie taśmy fabryki Saint-Dizier opuszcza 19 różnych modeli minikoparek, podczas gdy na początku działalności były to dwa modele.

Minikoparka Ammann Yanmar ViO 20
Fot. Bamaar


Jedną z ciekawszych konstrukcji firmy Amman Yanmar jest minikoparka AY ViO 20 o wadze 2,3 t. Przy szerokości wynoszącej 1,38 m model ten może pracować na bardzo ograniczonej przestrzeni, bez ryzyka kolizji z sąsiadującymi przeszkodami. Okrągła konstrukcja powoduje, że nadwozie koparki obracając się łatwo je omija, ponieważ jego krawędzie nie wychodzą poza obrys podwozia. Operator może w pełni skoncentrować się na wykonywanym zadaniu, nie musi bowiem oglądać się za siebie przy każdym obrocie maszyny. Praca przy ścianie budynku nie stanowi dla koparki ViO 20 najmniejszego problemu. Koncepcja ViO oznacza również zwiększony komfort pracy operatora. Wprowadzono przełącznik do zmiany sterowania hydraulicznego PTO z nożnego na joystick, co poprawia możliwości manewrowania takimi urządzeniami, jak np. skarpiarka.

Doskonałe osiągi zapewnia maszynie układ hydrauliczny VIPPS, przyśpieszając znacznie manewrowanie i pracę. Trzy pompy zasilające przy jednoczesnym ruchu wysięgnika, ramienia łyżki i łyżki działają tak, że każda zasila pojedynczy siłownik, a kiedy pracuje tylko jeden lub dwa siłowniki, wszystkie pompy zasilają ten jeden lub dwa siłowniki. Możliwość precyzyjnego sterowania wszystkimi funkcjami maszyny zwiększa komfort i bezpieczeństwo.

W podwoziu koparki skonstruowanym w systemie VICTAS powiększono odległości pomiędzy rolkami napędowymi. Wykorzystano także asymetryczne gąsienice zapewniające większą stabilność pionową, większy udźwig boczny oraz cichą jazdę. Gąsienice te zmniejszają poza tym nacisk maszyny na podłoże.


Układ hydrauliczny VIPPS zapewnia maszynie doskonałe osiągi, przyśpieszając znacznie manewrowanie i pracę
Rys. Bamaar


Szeroka maska zapewnia łatwy dostęp do silnika i pomp. Boczna klapa pozwala na łatwe sprawdzanie poziomu oleju, chłodziwa oraz paliwa i ich ewentualne uzupełnianie.

Przestronna i bezpieczna kabina (ROPS/FOPS) zapewnia nawet wysokiemu operatorowi odpowiedni komfort pracy. Także zajmowanie miejsca w maszynie i wysiadanie z niej nie sprawia najmniejszych problemów. Kabina jest dobrze przeszklona. Przednia szyba odchyla się na dach.

Parametry takie, jak głębokość kopania 2,5 m oraz siła na łyżce wynosząca 1900 kG sprawiają, że przy mocy silnika zaledwie 13,3 kW maszyna ta jest unikatem w swojej kategorii wagowej.

W kwietniu 2009 roku firma Ammann Yanmar zaprezentowała nową minikoparkę SV20 w segmencie maszyn do 2,5 t. Maszyna jest swoistym połączeniem zalet serii ViO i SV. Łączy w sobie zwrotność SV17 i moc ViO 20.

Zastosowany w maszynie innowacyjny system „inteligentnej hydrauliki” (Load Sensing) pozwala na optymalną pracę pomp, zmniejsza zużycie paliwa oraz odpowiednio dozuje wydatek mocy tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny.

Niektóre modele minikoparek wyposażono w hydraulicznie rozsuwane gąsienice (oznaczenie EX). Rozwiązanie to znacznie zwiększa stabilność maszyny, a co za tym idzie wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy operatora.

W Polsce autoryzowanym przedstawicielem Ammann Yanmar jest od 2000 roku firma Bamaar. Zapewnia ona stały dostęp do oryginalnych części. Wykwalifikowany, przeszkolony za granicą personel świadczy usługi gwarancyjne i pogwarancyjne.

Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (166) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ