Agregaty Geco Power i pompy Mody Pumps

Ocena: 0
3934
Pompy do odwodnień.

Agregat pompowy Geco Power MPD 6/20
Fot. Geco Power

Agregaty pompowe Geco Power SP i MP
Dla zastosowań w odwodnieniach, PPHU Klaudia Sp. z o.o. proponuje kilka marek agregatów pompowych m.in. marki Geco Power oraz ITT Flygt.

Oferta agregatów pompowych Geco jest oparta na dwóch głównych typoszeregach SP oraz MP.
Agregaty typu SP to ekonomiczne rozwiązania oparte o pompy samozasysające umożliwiające uruchomienie pompowania po częściowym zalaniu korpusu. Większość modeli pomp wyposażona jest w półotwarte wirniki sprawdzające się zarówno przy odwadnianiu i pompowaniu wody brudnej, jak i w przypadku większych modeli, i wolnych przelotów, przy pompowaniu ścieków. Standardowy zakres produkcyjny modeli SP to urządzenia z przyłączami od 2 do 12” i wydajności do 1500 m3/godz. (25000 l/min.). Zależnie od zapotrzebowania dostępne są modele o różnych wysokościach podnoszenia, przekraczających nawet 100 m.

Większą swobodę działania i jeszcze większe zakresy wydajności zapewnią pompy typoszeregu Geco MP. Są to wielozadaniowe, samozasysające agregaty oparte o pompę odśrodkową z dużym wolnym przelotem wyposażone w bezobsługową pompę próżniową pozwalającą na zasysanie powietrza.
Pompa próżniowa oparta jest o bezkontaktowy mechanizm obrotowej krzywki z suchą komorą wytwarzającą podciśnienie. Obecność pompy próżniowej pozwoliła na wykorzystanie pompy odśrodkowej bez dodatkowego mechanizmu samozasysania. Zwiększa to sprawność urządzenia i pozwala na uzyskanie wyższych parametrów pracy przy zachowaniu tej mocy silnika co odpowiadające im typowe pompy samozasysające bez wspomagania próżniowego (choćby takie jak Geco SP, czy Flygt BWS). Istotny jest także fakt, że wspomaganie próżniowe eliminuje konieczność jakiegokolwiek zalewania pompy czy rurociągu ssawnego przed rozpoczęciem pompowania. Jest to użyteczne szczególnie przy dużych jednostkach pompowych.

Pompy MP pracują w oparciu o dwu– lub trzyłopatkowe wirniki typu półotwartego co zapewnia duży wolny przelot i sprawdza się do pompowania nawet mocno zanieczyszczonej wody. Dostępne są także warianty z wirnikiem typu Vortex o dużym swobodnym przelocie. Na uwagę zasługuje także standardowe wykonanie separatora w stali nierdzewnej oraz jako opcja wykonania wirnika i części ściernych także w tym materiale.

W ofercie Geco Power MP są proponowane agregaty pompowe z przyłączami o wielkości od 3 do 16” (400 mm) i wydajności do ponad 5000 m3/godz. (1400 l/s). Najbardziej popularne na polskim i europejskim rynku odwodnieniowym modele z silnikami wysokoprężnymi to:
  • Geco SPD 4/11 – z silnikiem Lombardini 11 kW, przyłączami 4”, o wydajności do 160 m3/godz.;
  • Geco SPD 6/12 – z silnikiem Lombardini 12 kW, przyłączami 6”, o wydajności do 280 m3/godz.;
  • Geco SPD 6/19 – z silnikiem VM2105 E2 18,5 kW, przyłączami 6”, o wydajności do 340 m3/godz.;
  • Geco SPD 8/20 – z silnikiem VM4105T E2, 55 kW, przyłączami 8”, o wydajności do 650 m3/godz.;
  • Geco MPD 4/12 – z silnikiem Lombardini 12 kW, przyłączami 4”, o wydajności do 200 m3/godz., ze wspomaganiem próżniowym;
  • Geco MPD 6/20 – z silnikiem VM2105 E2, 20 kW, przyłączami 6”, o wydajności do 330 m3/godz., ze wspomaganiem próżniowym;
  • Geco MPD 8/200 – z silnikiem VM4105 E2, 55 kW, przyłączami 8”, o wydajności do 760 m3/godz., ze wspomaganiem próżniowym;
  • Geco MPD TZZ8-250 – z silnikiem Iveco FTP N67MNTX20 96 kW, przyłączami 10”, o wydajności do 1300 m3/godz., ze wspomaganiem próżniowym.
Do popularnych zastosowań odwodnieniowych np. w budownictwie stosowane są przede wszystkim pompy z przyłączami 4 i 6”, natomiast większe modele zaspokajają zapotrzebowanie np. w akcjach usuwania skutków powodzi. Modele MPD 4/12 oraz MPD 6/20 bardzo często wykorzystywane są do odwadniania za pomocą igłofiltrów.

Powyższe modele dostępne są zarówno w wykonaniach na ramie (np. do instalacji na homologowanej przyczepie), jak i na kołach. Dostępne są także wykonania w zabudowanych wersjach wyciszonych oraz wersje z napędem elektrycznym.

Oprócz agregatów pompowych, firma Klaudia zapewnia kompletację odpowiednich akcesoriów ssawnych, zrzutowych, węży, rurociągów. Zależnie od rozmiaru bazują one na złączach strażackich (3, 4, 6”) lub szybkozłączach w standardzie Perrot, Bauer lub Ferrari. Często stosowanym rozwiązaniem dla dużych pomp jest dołączanie opcjonalnych kolektorów ssawnych i zrzutowych umożliwiających podłączenie wielu węży strażackich (na zrzut) oraz wielu 4” łączników ssawnych z przyłączami typu strażackiego.

Pompy Geco MP dostępne są zarówno w ofertach sprzedaży, jak i częściowo w wynajmie.

Pompy zatapialne Mody Pumps
W przypadku dostępności energii elektrycznej, a także wymogów pompowania wody ze znacznych głębokości, niedostępnych dla agregatów z przewodem ssącym, popularną alternatywą w odwodnieniach jest zastosowanie elektrycznych pomp zanurzeniowych. W tym zakresie firma Klaudia rekomenduje m.in. amerykańskie pompy zatapialne Mody Pumps. Oferta tej marki obejmuje wiele szeregów urządzeń do odwodnień, przemysłu i ścieków. Dla zastosowań odwodnieniowych w budownictwie zdecydowanie najbardziej popularnymi urządzeniami są pompy serii Slim Line oraz Industrial Line. Pompy tych linii dostępne są w wersjach z przyłączami wyjściowymi od 2 do 8”, mocami od 1 do 37 kW i wydajności od 500 do 8000 l/min. Wyróżniająca cecha pomp Mody Pumps na tle innych rozwiązań rynkowych to standardowe wykonanie silników w klasie izolacji H (standardem na rynku w większości przypadków jest klasa F), silniki dostępne w dowolnych kombinacjach napięcie/częstotliwość, anody cynkowe w standardzie, własny unikalny rodzaj przyłącza kablowego.
Zabezpieczenia pomp są realizowane przy wykorzystaniu styków termicznych osadzonych bezpośrednio w uzwojeniu, co pozwala wykryć ewentualne problemy na początkowym etapie i automatycznie wyłączyć pompę w sytuacjach zagrożenia przegrzaniem. Nawet modele trójfazowe o większej mocy w standardzie dostarczane są ze starterem gotowym na przyłączenie wyłącznika pływakowego dla automatycznego sterowania pracą pompy. Starter dodatkowo pozwala zdiagnozować zły układ faz w instalacji a także wyłączy pompę w przypadku sygnału o przegrzewaniu się uzwojenia.


Pompy zatapialne Mody Pumps typoszeregu Slim Line
Fot. Mody Pumps

W modelach powyżej 3 kW, przewód zasilający przy pompie jest chroniony przez 90 cm osłonę ze stali nierdzewnej. Zmniejsza to ilość wystąpień typowych dla innych pomp zatapialnych awarii związanych z uszkodzeniem przewodu zasilającego przy przyłączu kablowym. Dla zastosowań górniczych, przemysłowych i pompowania bardziej agresywnych cieczy proponowane są pompy Slim Line SS w wykonaniu ze stali nierdzewnej.

Pompy Mody Pumps dobrze sprawdzają się w zastosowaniach odwodnieniowych, funkcjonują także z powodzeniem na rynku wynajmu.

Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (173) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ