Więcej maszyn w leasingu

Ocena: 0
4487
Leasing maszyn budowlanych po blisko 30 miesiącach wychodzi z zapaści. Czy możliwe jest odbudowanie pozycji sektora, jaką miał jeszcze 3 lata temu? Spytaliśmy o to Piotra Barcikowskiego, Managera Rynku Maszyn i Urządzeń w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Piotr Barcikowski, Manager Rynku Maszyn i Urządzeń, Europejski Fundusz Leasingowy
Fot. EFL

Okres boomu budowlanego był złotym czasem również dla firm dostarczających i finansujących sprzęt budowlany. W 2008 r. u progu kryzysu na rynkach finansowych rynek maszyn budowlanych generował niemal 1/3 obrotów całego sektora leasingu maszyn i urządzeń. Oznacza to, że jeszcze 2 lata temu wart był 2,8 mld zł.

Złote lata polskiego budownictwa, a wraz z nim leasingu sprzętu budowlanego uległy drastycznemu przerwaniu wraz z nastaniem kryzysu. Załamanie popytu na nieruchomości, pogarszająca się kondycja finansowa deweloperów oraz w ostateczności wstrzymanie inwestycji, przełożyły się na mniejsze zapotrzebowanie na sprzęt i związane z nim produkty finansowe. W efekcie spadki na rynku leasingu sprzętu budowlanego na koniec 2009 r. osiągnęły dramatyczny poziom 33%. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy rynek skurczył się niemal o 1 mld zł. 2010 r. przyniósł poprawę sytuacji. Ostry spadkowy trend został zahamowany. W ciągu pierwszych 6 miesięcy sfinansowano leasingiem sprzęt budowlany na łączną kwotę ponad 770 mln zł.

Głębokim przeobrażeniom uległy również rankingi popularności poszczególnych maszyn. Jeszcze dwa lata temu dominował sprzęt uniwersalny, w tym przede wszystkim koparkoładowarki, które stanowiły niemalże 60% portfela leasingowego EFL. Obecnie ich udział jest niewielki, zaledwie kilkuprocentowy. Po kryzysie firmy budowlane odwróciły się od uniwersalnych maszyn na rzecz specjalistycznego sprzętu, pomagającego zdobyć przewagę konkurencyjną. Największym zainteresowaniem cieszą się więc koparki gąsienicowe, koparki kołowe, kruszarki oraz sprzęt do robót drogowych, w tym m.in. frezarki drogowe, układarki mas bitumicznych i walce.

Rynek maszyn budowlanych traktowany jest przez branżę leasingową jako perspektywiczny. Niedawna powódź, która spowodowała duże spustoszenie w parku maszynowym, wymusza natychmiastowe zakupy firm budowlanych celem odbudowania utraconego zaplecza sprzętowego. Do podjęcia wstrzymanych modernizacji zachęca również perspektywa Euro 2012 i związanych z tym inwestycji infrastrukturalnych, z których duży odsetek nadal pozostaje do zrealizowania.

Pierwsze oznaki ożywienia są już widoczne. Dostawcy maszyn raportują rosnące zainteresowanie sprzętem. Do tej pory jednak nie znalazło ono swojego odzwierciedlenia w wynikach branży leasingowej. Zmiana spodziewana jest w ostatnich miesiącach 2010 r.
Wtedy, wraz z poprawą koniunktury, firmy budowlane uruchomią wstrzymywane dotąd inwestycje w sprzęt.

Dla odradzającej się po kryzysie branży budowlanej Europejski Fundusz Leasingowy przygotował specjalną ofertę w ramach kampanii jesiennej. Umożliwia ona finansowanie specjalistycznego sprzętu bez zbędnych formalności. Najważniejszą zaletą jest możliwość indywidualnego dopasowania warunków umowy do potrzeb danej firmy budowlanej. Dzięki obecności specjalisty rynku maszyn budowlanych w każdym oddziale EFL, wstępna decyzja o przyznaniu finansowania wydawana jest w ciągu 15 minut.


Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (173) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ