Techmatik to krajowy producent kompletnych linii technologicznych do kostki brukowej i galanterii betonowej. Firma ma mocną pozycję w regionie. O samych urządzeniach, które wytwarza pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem postanowiliśmy zapoznać się z ich produkcją niemalże „od podszewki”.
Okazała fabryka Techmatik przy ul. Stefana Żółkiewskiego 131/133 w Radomiu
Fot. Forum Budowlane
Naszymi opiekunami podczas wizyty w zakładzie byli: kierownik Działu Marketingu – Magdalena Piliszek, zastępca dyrektora Wydziału Produkcji Maszyn – Andrzej Szary oraz dyrektor Działu Obróbki Skrawaniem – Sławomir Podsiadło, którzy nie tylko przekazali wiele wyczerpujących informacji dotyczących produkcji, ale byli przewodnikami w czasie zwiedzania zakładu. To co od razu zwróciło naszą uwagę to olbrzymie hale produkcyjne (o łącznej powierzchni 25 tys. m kw.) oraz ład i porządek panujący przy każdym stanowisku. Już samo to może świadczyć o wysokiej jakości wytwarzanych urządzeń. Zostało to zresztą potwierdzone certyfikowanym systemem zarządzania jakością ISO 9001. Ale po kolei.
Techmatik działa na rynku od 2004 roku. Jego rodowód wywodzi się z firmy Jadar, znanego producenta kostki brukowej. Firma Jadar niezbędne maszyny i linie technologiczne do produkcji wibroprasowanych wyrobów betonowych początkowo kupowała w Niemczech. Naprawiane i modernizowane były już we własnym zakresie. Duże doświadczenie oraz występujące na rynku krajowym i zagranicznym zapotrzebowanie na wysokowydajne linie oraz formy do produkcji wyrobów betonowych, stały się podstawą podjęcia decyzji produkcji takich maszyn we własnym zakresie.
Dział konstrukcyjny
Fot. Forum Budowlane
Techmatik jest firmą rodzinną, ze 100-procentowym polskim kapitałem. W skład zarządu wchodzą Tadeusz Kupidura oraz synowie – Jarosław i Dariusz.
Siedziba firmy znajduje się w Radomiu, na terenie Radomskiej Podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dojazd nie nastręcza większych problemów – wystarczy skręcić z krajowej „7” w ul. Stefana Żółkiewskiego i dojechać prawie do końca.
Techmatik zatrudnia ok. 400 osób (jest jednym z największych pracodawców w Radomiu). Z tego 27 (w tym 20 konstruktorów) pracuje w biurze konstrukcyjnym. Firma dysponuje także własnym zakładem doświadczalnym, w którym maszyny są testowane w ciągu technologicznym.
Największym potencjałem zakładu, poza personelem, jest bogato wyposażony, własny park maszynowy. Maszyny, które są wręcz unikalne w skali regionu, w 99,9% wykorzystywane są na potrzeby własne. Pozostała „moc” przeznaczona jest na świadczenie usług firmom zewnętrznym.
Produkcja w Techmatiku prowadzona jest w o oparciu o własne zakładowe normy jakości.
Wszystkie surowce, jakie trafiają do zakładu (blachy, kształtowniki, itd.), zanim zostaną poddane dalszej obróbce, sprawdzane są defektoskopem, pod kątem występowania ewentualnych wad w strukturze wewnętrznej.
Chluba zakładu – pięciosiowa frezarka numeryczna FPT Dino
Fot. Forum Budowlane
Podstawą zakładu jest wydział obróbki skrawaniem, w którym powstają części maszyn oraz formy do produkcji kostki brukowej. Znajdują się tutaj m.in. dwie numeryczne frezarki pięcioosiowe FPT Dino, wypalarki gazowe Messer i laserowa Bystar. Nowym nabytkiem jest wielkogabarytowa szlifierka segmentowa do płaszczyzn (unikatowa w skali światowej) marki Lumsden Machine. Spawanie matryc z obudową oraz elementów stempla odbywa się automatycznie za pomocą robotów spawalniczych.
Ważnym elementem w strukturze zakładu jest wydział obróbki cieplnej. Tzw. hartownia wyposażona jest w najnowocześniejsze w tym regionie Europy piece komorowe o regulowanym potencjale węgla oraz piec do azotowania. Procesem obróbki cieplnej steruje oczywiście komputer.
Jedna z pięciu takich maszyn na świecie – będąca własnością Techmatiku szlifierka segmentowa Lumsden Machine
Fot. Forum Budowlane
Ostatni etap wytwarzania elementów to techniczna kontrola jakości. Odpowiada za to Dział Kontroli Jakości. Wykonywane są tutaj m.in. pomiary geometryczne 3D przy użyciu maszyny Wenzel, pomiary 2D kolumną Tesa oraz badania ultradźwiękowe defektoskopem Krautkramer.
Po tych wszystkich etapach elementy trafiają do malarni, a następnie na linię montażową.
Techmatik stale rozszerza asortyment swoich wyrobów. Wśród nowości jest w pełni automatyczna wibroprasa SHP 5000 C PRO. Zastosowano w niej wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym m.in. Colormix, system dozujący wielokolorowy beton do wierzchniej warstwy wyrobów, pozwalający na uzyskanie powtarzalnej kolorystyki. Charakteryzuje się prostą i niezawodną budową. Autorami systemu Colormix, który chroniony jest patentem są konstruktorzy Techmatiku.
Kolejna nowość to urządzenie pakujące Robomatik, charakteryzuje się lekką i zwartą, a jednocześnie stabilną konstrukcją, zapewniającą dużą precyzję pozycjonowania wyrobów.
Wibroprasa podczas montażu końcowego
Fot. Forum Budowlane
Na etapie projektu i budowy prototypu jest obecnie unikalna na rynku uniwersalna wibroprasa do wyrobów betonowych o wysokości od 4 do 120 cm. Jej uniwersalność polega na tym, że może pracować stacjonarnie produkując wyroby o wysokości 4–60 cm lub przemieszczać się podczas wytwarzania elementów o wysokości 4–120 cm.W obu sposobach produkcji wyroby betonowe wytwarzane mogą być w systemie jedno i wielowarstwowym.
Linie technologiczne produkowane przez Techmatik sprzedawane są głównie w Polsce. W 2010 roku, Techmatik sprzedał 10 kompletnych linii technologicznych. Jednym z ostatnich dużych kontraktów była sprzedaż trzech linii firmie Deco Bruk.
Współrzędnościowa maszyna pomiarowa 3D firmy Wencel. Dokonuje pomiarów z dokładnością 0,0027 mm
Fot. Forum Budowlane
Urządzenia eksportowane są także do Arabii Saudyjskiej. Na rynku USA Techmatik ściśle współpracuje z firmą Columbia, która sprzedaje formy z logo Columbia-Techmatik Molds w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii, i Nowej Zelandii.
Tyle, można powiedzieć w bardzo dużym skrócie, o tym co usłyszeliśmy w firmie Techmatik. To co zobaczyliśmy prezentujemy na załączonych do artykułu zdjęciach.
Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (173) 2010