Rynek maszyn używanych zachował stabilność w 2022

Ocena: 5
3137

Minął rok 2022. Jednak skutki ubiegłorocznych zdarzeń jeszcze z nami pozostają: wybuch wojny przełożył się na pogłębienie niepewnych nastrojów w przemyśle, a dotychczas występujące problemy jeszcze się zaostrzyły. Mimo całej tej niepewności sytuacja niektórych gałęzi przemysłu pozostaje korzystna – dotyczy to m.in. rynku maszyn używanych. To właśnie ten rynek może czerpać korzyści z zaburzeń łańcuchów dostaw oraz niebezpiecznie wysokiej inflacji.

 

 

„Zeitenwende” (z niem. początek nowej ery, punkt zwrotny) – tym słowem określilibyśmy 2022 rok. W Niemczech każdego roku odbywa się plebiscyt na słowo roku. Zwycięskie słowo powinno najlepiej oddawać charakter mijającego okresu. W 2022 r. zwycięskim słowem stało się Zeitenwende. Rzeczywiście – wybuch wojny w lutym stał się początkiem nowej ery – z dalekosiężnymi skutkami dla gospodarki, przedsiębiorstw i każdego z nas.

Początkowy optymizm wywołany odpuszczającą pandemią COVID-19

Rok 2022 rozpoczął się pod znanym już dobrze znakiem pandemii koronawirusa. Po ponad dwóch latach walki z wirusem nastroje znacznie się poprawiły, a w wielu krajach pożegnaliśmy się z obostrzeniami. Tym samym początek roku dla większości krajowych gospodarek oznaczał nadzieję i wznowienie produkcji. Popyt był olbrzymi, a gotowość inwestycyjna rosła.

Wyjątkiem pozostały Chiny. Ten kraj postawił na strategię „zero COVID”, obejmującą najsurowsze restrykcje. Fabryki wstrzymały działalność produkcyjną, a porty zostały kompletnie zamknięte. Oznaczało to utrzymanie się problemów z łańcuchami dostaw. Nie tylko mierzyliśmy się z niedoborem materiałów, ale też z zaburzeniami logistycznymi. Dla europejskiej gospodarki oznaczało to brak dostępności produktów ważnych z perspektywy własnej produkcji – właśnie wtedy, gdy możliwości produkcyjne właśnie miały wzrosnąć. Kalendarze zapełnione zamówieniami na maszyny i instalacje musiały zmierzyć się z wąskimi gardłami po stronie dostaw, będącymi skutkami pandemii.

Był to ważny czynnik ożywczy dla rynku maszyn używanych! Wszyscy ci, którzy nie chcieli albo nie mogli tak długo czekać na dostawę nowych maszyn, sięgali po produkty używane – dostępne od ręki. Już w latach 2020 i 2021, naznaczonych pandemią koronawirusa, zaobserwowaliśmy wzmożone zainteresowanie maszynami używanymi. Każdy, kto chciał przejść suchą stopą przez kryzys wywołany wirusem, musiał wykazać się elastycznością. Dla sprzedających handel maszynami używanymi stanowił z kolei możliwość szybkiej restrukturyzacji własnej produkcji.

Od pierwszego przerażenia wojną do kryzysu energetycznego

W lutym Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą. Na przestrzeni roku Unia Europejska przyjęła osiem pakietów sankcji przeciwko Rosji i Białorusi. Poza Unią Europejską także wiele innych państw, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada i kraje europejskie, nałożyło sankcję na agresora. Tym samym trudności w dostawach, wywołane przez pandemię koronawirusa, zostały pogłębione przez niedostępność ukraińskich i rosyjskich produktów.

Poza kwestią łańcuchów dostaw, sankcje znacząco wpłynęły również na źródła energii, ograniczając ich dostępność. Doszło do wzrostu cen energii, co, z kolei, przełożyło się na wyższe koszty produkcji. Na tym polu uwydatnia się kolejny plus maszyn używanych – w końcu zostały one już wyprodukowane, a więc ich cena nie zależy od rosnących kosztów produkcji. Wszystko to wpłynęło na tymczasową stabilizację cen oferowanych maszyn.

Nowy gracz na scenie: inflacja

Drożeje nie tylko energia – drożeje wszystko. Skoro energia jest potrzebna do produkcji i transportu towarów, rosną ceny także poza sektorem energetycznym. O inflacji można mówić, kiedy podwyższony poziom cen utrzymuje się przez dłuższy czas. Inflacja w UE wzrosła w listopadzie 2022 r. do średnio 11,1%, co jest najwyższym poziomem od czasu powstania wspólnoty państw.

W roku 2022 obroty na rynku maszyn używanych były stabilne, ponieważ nie są aż tak podatne na inflację jak branża budowy maszyn i instalacji. Ceny sprzedawanych maszyn używanych lekko wzrosły na przestrzeni roku, jednak nie aż tak, jak ceny nowych instalacji. Powodem w pierwszym rzędzie był utrzymujący się wysoki popyt przy lekko kurczącej się podaży – zaniepokojone firmy niechętnie wyprzedawały zamortyzowane maszyny.

W przemysłowym domu aukcyjnym Surplex, gdzie licytowane są używane maszyny i elementy wyposażenia zakładowego z obszaru przemysłu metalowego, drzewnego i budowlanego, w 2022 r. złożono taką samą liczbę ofert, jak w roku poprzednim. Także obroty pozostały na niemal niezmienionym, rekordowym poziomie. Przy jednoczesnym nieznacznym obniżeniu liczby przedmiotów oferowanych na aukcjach, oznaczało to dla sprzedających więcej ofert i wyższe kwoty przypadające na maszynę.

Perspektywy na rok 2023

Co czeka nas po inflacji? Prawdopodobnie recesja, czyli spadek produktu krajowego brutto (PKB). Eksperci nie są jednomyślni co do wysokości tego spadku w 2023 r. W związku z takim rozwojem sytuacji sektorowi produkcyjnemu grozi spadek popytu na jego produkty. Jednak także w czasach naznaczonych wojną nie doświadczyliśmy ogromnej fali upadłości, której oczekiwano już w czasach pandemii koronawirusa. Znowu mówi się o niej w kontekście 2023 r. Zgodnie z szacunkami globalny współczynnik upadłości w 2023 r. wzrośnie o niemal 20%. Tym samym ponownie osiągniemy poziom sprzed pandemii. Rosnąca liczba upadłości może szczególnie mocno dotknąć rynek europejski.

W przypadku upadłości ważne jest, aby działać szybko. Surplex może zapewnić wsparcie syndykom masy upadłościowej i bankom zaangażowanym w sprawę. Nasze międzynarodowe przedsiębiorstwo zapewnia kompleksową obsługę nie tylko przy sprzedaży masy upadłościowej. Pomagamy na przykład również w zakresie globalnego wprowadzenia do obrotu i przy prowadzeniu sprawozdawczości finansowej. Dzięki temu postępowanie upadłościowe przebiega sprawniej i lepiej. A dla kupujących każde zamknięcie zakładu oznacza, że na rynku maszyn używanych można kupić bardzo zadbane maszyny. Surplex pomoże z demontażem, transportem oraz formalnościami eksportowymi i celnymi. Z inwestycji nie można rezygnować także w trudnych czasach. Optymalizacja kosztów ma w tym przypadku jednak kluczowe znaczenie. W porównaniu do nowych maszyn używane instalacje są znacznie tańsze i dostępne od ręki. Oba te czynniki mają kluczowe znaczenie przy planowaniu inwestycji.

 

Źródło: Surplex

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ