Jedyna taka Wiola

Ocena: 0
6491
Wiola, to nazwa jednej ze znanych krajowych firm produkujących przyczepy. Jako, że znajdują one zastosowanie również w budownictwie, postanowiliśmy nawiązać „bliższą” znajomość z jej jedynym właścicielem Sławomirem Grabowskim, i wypytać o szczegóły dotyczące działalności.

Siedziba firmy Wiola w Knurowie znajduje się w zaadaptowanych budynkach dawnej szkoły
Fot. Forum Budowlane


Firma Wiola powstała w 1995 roku. W tym roku obchodzi 15–lecie istnienia. Siedziba firmy znajduje się w Knurowie, przy ul. Przemysłowej 14. Można powiedzieć – w doskonałej lokalizacji, bowiem w odległości zaledwie kliku kilometrów od węzła, gdzie krzyżują się autostrady A1 i A4.

Priorytetem działalności firmy, jak wspomniano we wstępie jest produkcja wysokiej jakości przyczep. Asortyment obejmuje przyczepy towarowe, lawety samochodowe, przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, kontenery, izotermy oraz przyczepy specjalistyczne.




Najnowszy nabytek firmy – krawędziarka Ermak. W szarej marynarce – Sławomir Grabowski właściciel Wioli
Fot. Forum Budowlane


W ciągu 15 lat, z niewielkiej firmy działającej na rynku lokalnym, Wiola zmieniła się w znaczącego producenta przyczep znanego w całej Polsce i Europie. Początkowo działała na zasadzie prostej manufaktury. Nawiązanie współpracy z wypożyczalniami Orlen, wysoka jakość przyczep i zachowanie ceny na odpowiednim poziomie pozwoliło firmie odnieść sukces.

Nie bez znaczenia jest tu fakt, że większość osób pracuje w firmie od kilku do kilkunastu lat. Właściciel dba aby, pracownikom niczego nie brakowało, o czym świadczy chociażby doskonale zorganizowane zaplecze socjalne i częste szkolenia. W ramach działań prorodzinnych powstało przyzakładowe przedszkole. Organizowane są także imprezy, w których uczestniczą pracownicy wraz z rodzinami.


Jako jedna z nielicznych firm, Wiola zapewnia swoim pracownikom odpowiednie warunki socjalne. Na zdjęciu przyzakładowe przedszkole
Fot. Forum Budowlane


Obecnie Wiola zatrudnia 70 osób, w tym 8 osób niepełnosprawnych. Posiada 28 punktów sprzedaży przyczep w Polsce i kilka w Europie.

O wysokiej jakości przyczep może świadczyć to, że do ich produkcji wykorzystywane są podzespoły Al-Ko Kober. Produkty są nieustannie ulepszane. Wprowadzane są nowe, funkcjonalne i przede wszystkim ważne dla użytkowników rozwiązania techniczne. Jedną z ostatnich nowości jest kontrola trakcji. Ponadto produkowane są przyczepy na indywidualne zamówienie – ładowność i wymiary według wymagań klienta. Przyczepy specjalistyczne stanowią 90% produkcji. Są to m.in.: podwozia pod agregaty prądotwórcze, szpule z kablami, a w ostatnim czasie przyczepy pod wysokowydajne pompy. Łącznie w programie produkcyjnym znajduje się ponad 250 różnych rodzajów przyczep. Jako jedyny producent na rynku Wiola dołącza do swoich produktów szczegółową instrukcję obsługi.

Należy zaznaczyć, że produkcja jest realizowana w oparciu o własny, nowoczesny park maszynowy. Ostatnim nabytkiem jest nowa krawędziarka marki Ermak.

Oprócz produkcji przyczep firma zajmuje się również ich wypożyczaniem. „Firmowy” punkt sprzedaży przyczep, serwis i wypożyczalnia znajdują się w Gliwicach. Do dyspozycji jest także baza logistyczna w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiola produkuje 5–6 tys. przyczep rocznie. Maksymalna zdolność produkcyjna wynosi 10 tys. sztuk. Większość eksportowana jest do Niemiec, Szwajcarii, Rumunii i na Słowację. Ten ostatni kraj jest największym odbiorcą. Wiola posiada 25% udziałów w tamtejszym rynku, co daje jej trzecią pozycję. Podobne miejsce firma zajmuje również w Polsce. Lekki spadek sprzedaży zanotowała w okresie kryzysu, jednak utrzymała pozycję wprowadzając przyczepy o nazwie Viki, przeznaczone dla odbiorców indywidualnych, będące alternatywą dla przyczep sprzedawanych w marketach budowlanych.


Gotowe przyczepy czekające na odbiór
Fot. Forum Budowlane


Wiola udziela na wyroby 3-letniej gwarancji, uwarunkowanej stałymi przeglądami. Ponadto firma dysponuje trzema samochodami serwisowymi. Usługi serwisowe świadczą także dystrybutorzy.

Przyczepy produkowane przez Wiolę można oglądać na największych targach motoryzacyjnych i budowlanych odbywających się w kraju i za granicą. Wielokrotnie były też opisywane na łamach „Forum Budowlanego”. Jeden z ostatnich artykułów ukazał się w numerze 8/2010.

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (172) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ