Wylewki samopoziomujące Weber

Ocena: 5
2283

By podłoga cieszyła swoim wyglądem i nie uszkadzała się pod wpływem użytkowania, ważny jest dobór odpowiedniego podkładu podłogowego. Wszelkie nierówności w poziomach i ubytki podłoża prędzej czy później dadzą o sobie znać. Z pomocą przychodzą wylewki samopoziomujące, dzięki którym w łatwy sposób można uzyskać równą i gładką powierzchnię.

 

 

Wylewki samopoziomujące są niezastąpione przy wykończeniach parkietem lub panelami, gdzie uzyskanie równej i wypoziomowanej powierzchni ułatwia i przyspiesza układanie wykończenia. Samopoziomy sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy konieczne jest wyrównanie poziomu posadzki z pomieszczeniami, w których są wykończenia o innej grubości np. płytki lub cienka wykładzina.

W przypadku wykładzin nierówne podłoże będzie wpływało zarówno na estetykę wykończenia podłogi, jak i na jej trwałość. Wykładzina będzie podatna na szybsze zużycie podczas eksploatacji i miejscowe uszkodzenia. Równy, gładki i mocny podkład gwarantuje trwałe przyklejenie wykładziny odpowiednimi klejami. Duże znaczenie ma także to, że wylewki samopoziomujące mają dużo niższe pH od tradycyjnych jastrychów cementowych. Dzięki temu nie zachodzi reakcja pomiędzy klejem a alkalicznym podłożem i klej nie wydziela żadnych szkodliwych substancji będących wynikiem reakcji.

Wylewka w praktyce

Wylewkę samopoziomującą aplikuje się w konsystencji płynnej, dzięki czemu zaprawa dokładnie wypełnia wszelkie zagłębienia. Jednak, aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej zaprawy do rodzaju wykończenia (np. podłogi pływające – panele i płyty winylowe – wymagają innego podkładu niż rozwiązania, w których okładzina jest przyklejana do podłoża), odpowiedniego preparatu gruntującego oraz użycia odpowiedniej ilości wody do przygotowania produktu.

Wykończenia pływające

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów podłóg są panele. To rozwiązanie niedrogie, a na dodatek łatwe i szybkie w realizacji. Produkt, który jest dedykowany takim rozwiązaniom to weber.floor POZIOM o bardzo dobrej przyczepności, dzięki której można wykonywać wylewki o grubości od 2 do 20 mm. Ruch pieszy dozwolony jest już po upływie ok. 4 - 6 godzin, natomiast przed przystąpieniem do kolejnych prac należy odczekać od 7 do 14 dni.

 

Wykończenia klejone

Parkiety czy deski lite, których montaż polega na przyklejeniu ich do podłoża, wymagają już innych wylewek. Powinny one cechować się większą wytrzymałością, jak np. weber.floor 4310. To produkt pełniący funkcje jastrychu i zaprawy samopoziomującej, który jest wzmocniony specjalnymi włóknami, działającymi jak zbrojenie. Można go układać warstwą od 2 mm do 50 mm. To produkt, który bardzo dobrze się rozprowadza, dzięki czemu polecany jest do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym, gdzie wymagane jest dokładne wypełnienie przestrzeni pomiędzy rurkami. Do montażu parkietu bądź desek można przystąpić po czasie od 7 do 21 dni, w zależności od grubości wylewki. 

Dla chcących skrócić ten czas poleca się zastosowanie weber.floor 4320. To również wylewka o szerokim zakresie aplikacji – od 2 do 50 mm, która jest wzmocniona włóknami polipropylenowymi i cechuje się wysoką wytrzymałością. Dzięki zastosowaniu technologii Self Drying jest produktem szybkowiążącym, co znacznie skraca czas, jaki należy odczekać przed przystąpieniem do kolejnego etapu. Wykończenia jak wykładziny PVC można układać już po 1-2 dniach, natomiast przed położeniem parkietu drewnianego czy desek litych wylewka powinna „odczekać” minimum 7 dni.

 

Wylewka pod wykładziny

Jeśli podłoga ma być wykończona wykładziną PVC lub przyklejanymi panelami LVT, rekomendowanym produktem jest samopoziomująca masa szpachlowa weber.floor 4020. Dzięki niskiej alkaiczności zaprawy, gotowa wylewka będzie świetnie wiązać ze wszystkimi klejami do wykładzin. Można tworzyć z niej wytrzymałą posadzkę o grubości od 1 do 10 mm. Co więcej, jest to produkt szybkowiążący. Do układania wykładziny można przystąpić już po 24 godzinach.

 

Odpowiednia konsystencja i test rozpływności

Dla trwałości i jakości tworzonej wylewki istotną rolę odgrywa jej przygotowanie. Dlatego przed przystąpieniem do prac należy zapoznać się z informacjami o produkcie i dobrać odpowiednie proporcje. – W informacjach o produkcie podany jest przedział ilości wody, jaką powinniśmy dodać do mieszanki, by uzyskać rekomendowaną konsystencję. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy zbyt gęstej masie rozpływanie będzie utrudnione, a powierzchnia podkładu może być nierówna. Z kolei dodanie zbyt dużej ilości wody spowoduje, że zaprawa będzie się segregować – mówi Krzysztof Burza, ekspert WEBER. W zweryfikowaniu czy konsystencja zaprawy jest odpowiednia pomoże wykonanie testu rozpływności. – Tester to płytka z nadrukowaną w postaci okręgów miarką oraz pierścień, do którego wlewa się przygotowaną zaprawę. Po jego podniesieniu należy odczekać aż masa przestanie się rozpływać, a następnie wykonać pomiary i porównać je z danymi technicznymi produktu – mówi Krzysztof Burza. – Jeżeli nie posiadamy profesjonalnego testera, możemy wykonać pierścień samodzielnie z rurki PCV o średnicy 75 mm i długości 36 mm, a zamiast płytki użyć zwyklej folii – dodaje ekspert WEBER.

Wylewka to fundament udanego remontu

Praca z masą samopoziomującą nie jest trudnym wyzwaniem. Jednocześnie, przy odpowiednio dobranym rodzaju zaprawy i prawidłowej realizacji stanowi solidny podkład dla okładziny podłogowej. Dlatego też rozpoczęcie prac od wyrównania podłoża to fundament rzetelnego remontu i spokój na kolejne lata.

 

 

Źródło: Weber

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -
300x250 300x250 CWL PL
300x250 300x250 CWL PL


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ