Termomodernizacja dachu - jak najlepiej przeprowadzić remont starego pokrycia?

Ocena: 5
4285

Termomodernizacja, zwana również docieplaniem, to bardzo ważna dla całego domu procedura. Dzięki niej nie tylko możemy liczyć na zmniejszenie się kosztów ogrzewania domu, ale też ulepszyć warunki termiczne na poddaszu i uczynić z niego przestrzeń użytkową, a nie tylko magazynową. Pomimo, iż nie należy ona do tanich procedur, możemy liczyć na dofinansowanie z różnych inicjatyw.

 

 

Szansa na lepszy dach i poddasze

Już wspomnieliśmy, że termomodernizacja da nam wieloaspektowe korzyści, takie jak oczywiste obniżenie rachunków na ogrzewanie. Tym samym poprawimy izolację cieplną i akustyczną na poddaszu. Dotyczy to zarówno zimy, gdy poddasza nie będzie tak trudno ogrzać, oraz lata, gdy łatwej będzie utrzymać tam względny chłód. Termomodernizacja jest również drogą do zapobiegnięcia stopniowej destrukcji dachu. Jeśli nie posiadamy dobrej izolacji na dachu, ciepło uciekające z domu może roztapiać śnieg i lód gromadzący się na dachu i doprowadzić do powstania zapór lodowych. Zapory lodowe, wilgoć i kondesacja przyczyniają się do powolnego, lecz nieodwracalnego procesu niszczenia dachu. Dobra izolacja dachowa pozwala też ograniczyć ślad węglowy i podwyższyć wartość naszej nieruchomości. Dlatego z powodu tych wszystkich atutów i korzyści, dotyczących zarówno naszego domu jak i środowiska, powinniśmy rozważyć termomodernizację dachu. Nie jest to coś, do czego trzeba się specjalnie przygotowywać i można przeprowadzić ją niemal zawsze, natomiast najlepiej wybrać moment przed sezonem grzewczym, by korzyści zacząć czerpać od razu.

Jak się do tego zabrać?

Termomodernizacja może głównie kojarzyć się z docieplaniem ścian domów. Pomimo, że to najczęstszy jej wymiar, nie możemy zapominać, że optymalizacja energetyczna posiada więcej elementów – jak na przykład ocieplenie dachu. Dodatkowo możemy ją też zwiększyć montując panele fotowoltaiczne. Jednak zarówno wymiana izolacji dachu i montaż fotowoltaiki są kosztownymi przedsięwzięciami, dlatego też wymaga to od nas sięgnięcia po różne inicjatywy gotowe dofinansować takie projekty.

Wsparcie może przyjąć różne formy, ale najczęściej będzie to zwrot poniesionych podczas montażu lub termomodernizacji kosztów. Wyjątkiem pod tym względem okaże się program Czyste Powietrze Plus, który daje nam możliwość wniesienia o prefinansowanie naszego projektu termomodernizacji. Jakie formy przyjmują inne programy? Jeden z nich to bezzwrotna dotacja, inny to pożyczka o obniżonym koszcie oprocentowania, jeszcze inny to dopłata do kredytu albo ulga podatkowa. Pogramy, które stworzono z myślą o osobach fizycznych, właścicielach domów jednorodzinnych i lokali mieszkaniowych, i które są obecnie dostępne na rynku to Czyste Powietrze Plus, Stop Smog, ulga i premia termomodernizacyjna. Gdy nasze plany zawierają fotowoltaikę, możemy szukać dofinansowania z programów takich jak Mój Prąd, Agroenergia, dotacja warszawska oraz EKO-KLIMAT (tylko dla woj. kujawsko-pomorskiego).

Sam remont dachu nie podchodzi jednak pod założenia dofinansowań, w żadnym z tych programów. Wymiana pokrycia dachowego musi zostać opłacona z naszej własnej kieszeni. Najlepiej więc wybrać pokrycie, które nie zrujnuje naszego budżetu, a tym samym będzie wyglądało dobrze i nie zniszczy się przy pierwszym deszczu. Dobrymi opcjami będą blachodachówki lub blacha trapezowa z oferty Blachy Pruszyński. Dodatkowo jeśli wymiana pokrycia zakłada wpierw usunięcie eternitu, to możemy skorzystać z Krajowego Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest. Takie dofinansowanie pozwoli nam odzyskać finanse włożone w utylizację i zdjęcie starego pokrycia.

„Papierologia”

Procedury uzyskiwania dofinansowania do termomodernizacji lub do montażu paneli słonecznych są podobne, choć same zasady ich przyznawania mogą się różnić. Wszystko zaczyna się od pisemnego złożenia chęci udziału w jednym z programów. Później następuje moment zawarcia umowy o dofinansowanie, który w przypadku premii termomodernizacyjnej musi być poprzedzony audytem energetycznym. Następny krok to właściwa termomodernizacja i przeprowadzenie prac remontowych zgodnie z wytycznymi programu. Po zakończeniu prac przedstawia się dokumentację wydatków, która jest oceniana i sprawdzana przez organizatora dofinansowania, po czym następuje wypłata dofinansowania. Warto jednak podkreślić, że jeśli wykorzystujemy program z zaliczką, taki jak Czyste Powietrze Plus, to zanim złożymy wniosek o przystąpienie do programu musimy mieć już podpisaną umowę o wykonanie prac termomodernizacyjnych.

Jeśli na jakimkolwiek etapie przystępowania lub planowania przystąpienia do programu będziemy potrzebowali jakichś rad, czy pomocy, możemy zwrócić się w tej sprawie do gminy (Stop Smog, dotacja warszawska), WFOŚiGW (Czyste Powietrze Plus, EKO-KLIMAT), Krajowej Informacji Skarbowej (ulgi podatkowe) lub BGK (premia termomodernizacyjna). Wszystkie informacje możemy również znaleźć na stronie internetowej doradztwo-energetyczne.gov.pl.

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ