Niskoemisyjny cement Vertua Cemex

Ocena: 5
3282

Cemex wprowadza na polski rynek niskoemisyjny cement. Vertua pozwoli znacząco zredukować ślad węglowy, a dzięki swoim parametrom może z powodzeniem zastąpić cementy z grupy CEM I w produkcji betonu towarowego i prefabrykatów. Cement Vertua to kolejny, po betonach Vertua, produkt Cemex o niższej emisyjności CO2, od lipca tego roku dostępny w Polsce.  Planowany dalszy rozwój portfolio niskoemisyjnych produktów Vertua pozwoli osiągnąć cele klimatyczne związane z ograniczeniem emisji CO2, które stawia przed sobą Cemex w strategii na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym „Future in Action”.

 

 

Cement portlandzki popiołowy Vertua Plus CEM II/A-V 52,5 R-NA to efekt współpracy centrum badawczego Cemex w Szwajcarii wspieranego przez Cemex Admixtures. Produkt dostępny dla klientów z segmentu prefabrykacji, który powstaje z klinkieru portlandzkiego, popiołów lotnych krzemionkowych oraz dodatku siarczanowego, charakteryzuje się o ok. 20% niższym śladem węglowym niż cementy CEM I o podobnych parametrach. Umożliwia on dodatkowo redukcję emisji CO2 w procesie produkcji betonu, ponieważ jego właściwości pozwalają na użycie mniejszej ilości cementu, bez szkody dla jakości produktu finalnego.

Zastosowanie cementu Vertua Plus jako zamiennika cementów czystych, prowadzi do znaczącego ograniczenia emisyjności gotowego produktu betonowego. W zależności od ilości zastosowanego cementu i stopnia zastąpienia cementów czystych, spadek emisji może wynieść od 40 do nawet 100 kg CO2 na 1 m3. Wybrane cementy z rodziny produktów Vertua® spełniają kryteria zrównoważonego budownictwa, a ich zastosowanie w inwestycjach znacząco przyczynia się do uzyskania dodatkowej punktacji w budynkach objętych certyfikacją wielokryterialną jak LEED i BREEAM.

 

– Cement Vertua Plus to dowód na to, że stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska nie musi oznaczać kompromisów w zakresie jakości. Dzięki zaawansowanym pracom badawczo-rozwojowym Cemex stworzył produkt, który wyznacza nowe standardy w zakresie zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Naszym klientom oferujemy cement, który pozwoli im osiągać własne cele związane z redukcją śladu węglowego – mówi Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego w Cemex Polska. 

Spadek emisji dwutlenku węgla to jedna z wielu korzyści wynikających z zastosowania cementu ze znakiem Vertua® Plus. Wspomniany produkt łączy najlepsze cechy użytkowe cementów czystych i cementów mieszanych. Odznacza się m.in. bardzo wysoką wytrzymałością wczesną i wysoką wytrzymałością normową. Jest także bardziej odporny na środowisko agresywne chemicznie niż cementy CEM I, a zastosowane w nim dodatki mineralne minimalizują ryzyko reakcji alkalicznej, co ma szczególne znaczenie w prefabrykacji elementów drogowych i mostowych. 

 

W ofercie Cemex Polska znajduje się również cement hutniczy Vertua Ultra CEM III/A 42,5 N-LH/HSR/NA, który jest produktem łączącym w sobie doskonałość techniczną do wielu zastosowań, ze znaczącym pozytywnym wpływem na środowisko. Cykl produkcyjny, aplikacja oraz w końcowym etapie eksploatacja konstrukcji czy też elementów wykonywanych z użyciem cementu ze znakiem Vertua® Ultra, pozwalają na istotne zmniejszenie śladu węglowego. Dzięki temu w całym cyklu życia produktu uzyskane są wymierne efekty środowiskowe. Ściśle dobrany skład cementu wraz z odpowiednim, wysokim poziomem kontroli na każdym etapie produkcji pozwala na wytwarzanie produktu o unikalnych właściwościach, umożliwiając jednocześnie świadome zarządzanie emisją CO2 w łańcuchu dostaw.

 

Produkty Vertua

W rodzinie niskoemisyjnych produktów pod marką Vertua, Cemex oferuje na polskim rynku także niskoemisyjne betony Vertua. Są one dostępne w dwóch wariantach: Vertua® classic z redukcją emisji dwutlenku węgla do 30% oraz Vertua® plus z redukcją emisji do 50%, w porównaniu z betonem referencyjnym, opartym na najbardziej popularnym na rynku cemencie portlandzkim CEM I 42,5R. 

 

Cemex: Strategia działań na rzecz klimatu

Dalszy rozwój oferty niskoemisyjnych produktów Vertua, pozwoli osiągnąć cele klimatyczne, które stawia przed sobą Cemex. 

Cemex globalnie realizuje strategię "Future in Action", w ramach której stawia za cel 40% redukcję emisji COz prowadzonej działalności produkcyjnej do 2025 roku (w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku).

W Europie Cemex może poszczycić się osiągnięciem wspomnianego celu już w 2020 roku, dlatego europejskie zakłady zamierzają zredukować emisję aż o 55% do 2030 roku, nawiązując w ten sposób do nowej strategii Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2

Cemex ogłosił ponadto, że w 2050 roku chce dostarczać swoim klientom na całym świecie wyłącznie beton o zerowym śladzie węglowym. 

 

Źródło: Cemex

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ