Kiedy fala na dachu to dobry pomysł ?

Ocena: 5
3821

Podczas gdy trendy modowe zmieniają się z sezonu na sezon, moda architektoniczna pozostaje stała przez wiele lat. Współcześnie nadal inspirujemy się klasykami. Jednak w projektach biurowców, czy innych budynków użytkowych o wiele łatwiej o innowacje. To właściciele nowych budynków jednorodzinnych i mieszkalnych chcą utrzymywać ten sam styl, nie odchodzić od tradycji. Wynika to z potrzeby pewności, że wszystko będzie idealne, poprawne, i że projekt, w który włoży się wiele pieniędzy, nie okaże się niewypałem. Przykładem trzymania się tradycji jest stała przewaga pokryć falowanych nad płaskimi. Ale czy fala na dachu to zawsze dobry pomysł ?

 

 

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział/a:

- co składa się na popularność falowanej blachodachówki?

- na co zwracać uwagę przy wyborze falowanych blachodachówek?

- o kilku przykładowych modelach blachodachówek falistych

- jakie są najważniejsze zasady utrzymywania blachodachówek w formie?

Źródła popularności fali

Największym atutem jaki pokrycie falowane ma nad tym nowoczesnym, płaskim, jest to, że większość inwestorów nawet nie myśli, że mają jakiś wybór w tym aspekcie domu. Dla wszystkich, falowana blachodachówki to budowlana oczywistość. To obraz, który został utrwalony w naszej wyobraźni przez wszechobecną architekturę wzorowana na starożytnych modelach. Już w starożytnej Grecji i Rzymie wykorzystywano dachówki falowane, a obok nich, w standardową triadę wspinano typ zwany „holenderkami”. To na tych trzech wzorcach bazowane są wszystkie nowoczesne projekty dachówek. Do aspektów, w których mogą się one różnić zalicza się liczbę fal (pojedyncza lub podwójna), wysokość profilu, przesunięcie (regularny profil lub przesunięty) oraz ewentualne wypłaszczenie. Wszystkie te aspekty składają się na charakterystyczny kolaż światła i cienia tworzonego przez załamania i wypłaszczenia pokrycia, który wpływa na wygląd i styl całego domu.

Czym kierować się podczas zakupu?

  1. Jeśli zależy nam na tradycyjnym wyglądzie, i jest to styl, jaki zamierzamy wykorzystać w projekcie całego domu, warto wybrać blachodachówki falowane, które są definicją tradycji. Pasować będą zarówno na dachy proste, jak i skomplikowane.
  2. Jeśli zdecydujemy się na falę na dachu, musimy wiedzieć, że na dachach prostych nie ma znaczenia, jaką wysokość profilu wybierzemy. Jednak na tych skomplikowanych, posiadających lukarny i załomy, należy położyć falę o niższym profilu (taką jaką charakteryzuje się np. model MODUS z oferty firmy Blachy Pruszyński).
  3. Mała, symetryczna fala, będzie dawała dodatkowy efekt harmonii i komponowała się dobrze ze spokojnymi, prostymi elewacjami. Dynamiczności pokryciu dachowemu doda wyższy profil i przesunięcie (widoczne np. w modelu SZAFIR z oferty Blachy Pruszyński).
  4. Przy wyborze kolorów musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, palety związane z ciepłymi kolorami – czerwienią i brązem, są najlepiej łączone z tradycyjnymi, falowanymi blachodachówkami. Po drugie, odcienie szarości stosowane są najczęściej w minimalistycznych projektach. Czerń, jest uniwersalna pod tym względem, nadaje się na każdy dach i dodaje elegancji oraz wdzięku do pokrycia.
  5. Zanim zakupimy wybrane pokrycie, musimy skonsultować się ze znawcą, by ten potwierdził, że wybrany model może być położony na naszym dachu – niektóre blachodachówki mają wymagania dotyczące minimalnego nachylenia, czy to 9°, 15°, czy nawet 20°.

Blachodachówka MODUS z oferty firmy Blachy Pruszyński

Modele z oferty Blachy Pruszyński

Kiedyś dachówki z blachy, ceramiczne i te betonowe mogły rywalizować ze sobą w kwestii designu. Jednak materiał blaszany bije wszystkie pozostałe na głowę, jeśli chodzi o możliwości wyboru nowych stylów. Podczas, gdy blachodachówki zachwycają swoimi nowymi kształtami i modelami, ceramiczne i betonowe próbują przekonywać do siebie kupujących poprawionymi aspektami technologii produkcji.

Pierwszym modelem, który zasługuje na naszą uwagę jest blachodachówka panelowa LOARA. Posiada ona symetryczny profil, z delikatnym wypłaszczeniem oraz dodatkową małą falą w najwyższym punkcie. Dodaje to ekstrawagancji i nowoczesności w designie pokrycia dachowego. LOARA jest idealna na dachy proste i te skomplikowane, ponieważ dostępna jest zarówno w wersji modułowej, jak i ciętej na wymiar. Dzięki temu może być ułożona na dachu bardzo szybko i bezproblemowo.

Drugim modelem, całkowicie przeciwstawnym do LOARY jest REN. To jedyny taki model na rynku z pochylonym profilem, który zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA w 2018 roku. REN jest idealny na dachy skomplikowane, o ekstrawaganckiej stylistyce. Jednak może również zostać położony na dachu prostym.

Blachodachówka MODUS z oferty firmy Blachy Pruszyński

Jak dbać o swój dach?

Blachodachówki faliste maja większą odporność na promieniowanie słoneczne, dzięki lepszemu odbijaniu światła. Jednak nadal mogą szybko stracić swoje właściwości, jeśli nie potraktujemy ich odpowiednio. Najważniejszym o co musimy zadbać jest powłoka ochronna położona na blachodachówki. Dodaje ona warstwę izolacyjną pomiędzy czynnikami atmosferycznymi, a rdzeniem blaszanym. Najlepsze na rynku są powłoki poliuretanowe i hybrydowe dostępne w ofercie Blachy Pruszyński. Producent zapewnia im gwarancję nawet do 50 lat użytkowania. Dodatkowo musimy brać pod uwagę bezpieczny i profesjonalny montaż, który zapewni bezpieczeństwo wszystkim elementom pokrycia. Na koniec, warto zainwestować w coroczne przeglądy oraz czyszczenie pokrycia i elementów dachowych, co przełoży się na dłuższy okres świetności falowanego dachu.

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?















GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?





GŁOSUJ