Folia w płynie - gdzie i kiedy warto ją stosować?

Ocena: 4.98378
2490

Wykańczając łazienkę czy kabinę prysznicową najczęściej decydujemy się na położenie płytek ceramicznych na ścianach i podłodze. Nic dziwnego, gdyż tego typu okładziny pięknie się prezentują, są praktyczne i łatwo je utrzymać w czystości. Chronią przy tym mury przed szkodliwym działaniem wilgoci – zaraz, zaraz, ale czy na pewno?  

 

 

O co właściwie tyle zachodu?

 

Ściany i podłoga w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia czy suszarnia każdego dnia narażone są na zawilgocenie. Choć mogłoby się wydawać, że okładziny ceramiczne wybierane do wykończenia powierzchni same w sobie są wodoszczelne i stanowią wystarczające zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem wilgoci, w rzeczywistości wcale tak nie jest. – Jak to? Przecież płytki są wodoodporne – mógłby ktoś powiedzieć. I oczywiście miałby rację. Ale… No właśnie, jest coś jeszcze – spoiny, wypełniające przestrzeń między płytkami – to właśnie one stanowią słaby punkt konstrukcji i to przez nie woda może przenikać pod glazurę. Konsekwencje mogą być nieprzyjemne, a przy tym także kosztowne. Zagrzybienie czy uszkodzenia podłogi lub ściany to tylko niektóre z defektów, jakie mogą pojawić się w przypadku nieprzemyślanej realizacji prac, jak i remontów. By uniknąć problemów w przyszłości, w strefach mokrych i wilgotnych, należy zastosować folię w płynie Baumit Proof – skutecznie zabezpieczy ona podłoże przed zniszczeniem spowodowanym wilgocią, a w razie awarii instalacji czy wylania się wody np. z pralki, pozwoli zminimalizować szkody. Dobrze dobrana izolacja chroni nie tylko samą łazienkę, lecz także sąsiadujące z nią pomieszczenia.  

 

Folia w płynie – co to takiego?

 

To nic innego jak preparat, który po wyschnięciu tworzy szczelną i elastyczną powłokę, zapobiegającą wnikaniu wody i wilgoci w strukturę ściany lub podłogi. Wykorzystuje się ją do zabezpieczenia różnego rodzaju powierzchni budowlanych – od betonu, jastrychów przez tynki cementowe lub gipsowe, aż po płyty g-k czy podłoża ceramiczne. Pełni rolę hydroizolacji podpłytkowej w łazienkach oraz innych mokrych lub wilgotnych pomieszczeniach, jak np. natryski, toalety czy pralnie. 

 

Gdzie zastosować?

 

Stosuje się ją zwykle w miejscach bezpośrednio narażonych na regularne zamoczenie, zachlapywanie czy opryskiwanie wodą, takich jak np. ściany prysznica, okolice wanny, umywalki i podłoga. Ściany wokół umywalki zabezpiecza się na przestrzeni przynajmniej 50 cm z każdej strony. W przypadku wanny czy kabiny prysznicowej powłokę wodochronną najrozsądniej jest poprowadzić aż do sufitu, zachowując przy tym bufor o minimalnej szerokości 50 cm z każdej strony. Natomiast podłoga w pomieszczeniach mokrych powinna być zawsze izolowana na całej powierzchni, z wyprowadzeniem na ściany do wysokości przynajmniej 15 cm. W małych łazienkach, gdzie urządzenia zwykle znajdują się blisko siebie, a ich strefy rozbryzgowe się nakładają, wymagane jest zabezpieczenie całych, niekiedy nawet wszystkich ścian.

 

Jak aplikować?

 

Zanim przejdziemy do wykonania powłoki wodochronnej, najpierw musimy odpowiednio przygotować podłoże – powinno być nośne, wolne od zanieczyszczeń mogących zmniejszać przyczepność izolacji. Powierzchnia tynków powinna być zatarta „na ostro”. W przypadku nierówności należy je wcześniej wyrównać np. zaprawą Baumit Preciso. Powierzchnie przed nakładaniem hydroizolacji trzeba zagruntować preparatem Baumit Grund. Po minimum kwadransie możemy przystąpić do zasadniczej części prac. 

 

Sama aplikacja folii w płynie jest łatwa i szybka. Nanosi się ją w dwóch warstwach na zabezpieczaną powierzchnię, używając do tego pędzla lub wałka welurowego. W strefie łączenia ścian i podłóg oraz w narożnikach, w pierwszą warstwę folii w płynie zatapia się specjalną taśmę uszczelniającą, np. Baumit Strap lub Baumit Strap Plus, która ma za zadanie zapobiec powstaniu nieszczelności izolacji w przypadku przerwania ciągłości hydroizolacji. Pamiętajmy przy tym, że druga warstwa folii powinna być nałożona dopiero po wyschnięciu pierwszej, czyli po upływie ok. 12 godzin. Po min. 24 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy możemy rozpocząć układanie płytek.

 

– Miejmy na względzie, że folia w płynie jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jej nanoszenie najlepiej zacząć od powierzchni pionowych – zaizolujmy je, przyklejmy płytki, by dopiero potem przejść do zaizolowania i wykończenia podłogi. Pamiętajmy też o tym, że folia w płynie jest izolacją elastyczną. By w pełni wykorzystać tę właściwość, zadbajmy o to, by klej do płytek, zaprawa do fugowania i wypełniacz silikonowy również posiadały tę właściwość – podpowiada Tomasz Dzierwa, product manager Baumit Polska.

 

Wykonanie hydroizolacji podpłytkowej to prosta czynność, którą można nawet wykonać samodzielnie. Pominięcie tego etapu prac jest bardzo ryzykowne i nie przyniesie nam korzyści. Brak zabezpieczenia powierzchni ścian i podłogi przed wilgocią może być fatalny w skutkach i wiązać się z wysokimi kosztami remontu, znacznie przewyższającymi osiągnięte pozornie oszczędności. Zastanówmy się dwa razy czy warto…

 

Żródło: Baumit

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Najczęściej czytane

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ