Większość blachodachówek prezentuje się estetycznie i pozwala na kreatywność w projektowaniu wyglądu dachu, dzięki wielu dostępnym kolorom, profilom lub powłokom ochronno-dekoracyjnym. Są też wytrzymałe i niewrażliwe na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak zjawiska atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne. Nic więc dziwnego, że są tak często wybierane przez inwestorów. Ilość różnych rodzajów blachodachówek pozwala dobrać nie tylko najładniejszy i najtrwalszy model, ale także ten, o najlepszej dla nas cenie. Po czym w takim razie rozpoznać różnice blachodachówek?
Z czego zbudowana jest blachodachówka?
Kluczowym elementem blachodachówki jest jej rdzeń, złożony zwykle z grubej na co najmniej 0,5 mm stalowej warstwy, którą z kolei pokrywa się cynkową powłoką o grubości 275g/m2. Dużo zależy od tego, skąd pochodzi wykorzystana stal. Tu warto zaznaczyć, że czasem jako rdzenia używa się aluminiowej warstwy, która, choć trwalsza, jest niestety znacznie droższa. Zwykle do najlepszych surowców mają dostęp jedynie renomowani producenci. Przykładowo firma Blachy Pruszyński sprowadza stal od światowej sławy dostawców jak ArcelorMittal, Salzgitter, Tata Steel lub Voestalpine. Jednak materiał nie decyduje o wszystkim, istotny jest także sposób wykonania. Tutaj również przewagę mają większe firmy – np. Blachy Pruszyński może pochwalić się nowoczesną i zaawansowaną linią produkcyjną oraz akredytowanymi placówkami badawczymi, w których wytwarzane materiały budowlane poddawane są licznym testom jakości i wytrzymałości.
Kolejnym elementem blachodachówki jest jej wykończenie. Odpowiednie powłoki ochronno-dekoracyjne nie tylko nadadzą blachodachówce pożądany wygląd, ale również większą trwałość lub odporność na niepożądane czynniki zewnętrzne. Aby móc rozpoznać powłoki lepszej jakości dobrze wiedzieć, że są ich trzy rodzaje – poliuretanowe, poliestrowe i hybrydowe. Najdłuższą gwarancję jakości mają te pierwsze, a z oferty Blachy Pruszyński do tej kategorii należy powłoka PURMAT. Natomiast powłoki hybrydowe to mieszanka poliestru i poliuretanu, łącząca najlepsze cechy pozostałych, przykładem jest powłoka PURMAX od Blachy Pruszyński. Na szczęście na tym nie kończy się różnorodność warstw ochronno-dekoracyjnych. Jak wyżej wspomniano, do ich funkcji należy też upiększenie blachodachówki, dlatego dostępne są w wielu różnych kolorach i odcieniach. Do wyboru mamy również stopień matu lub połysku oraz ostateczną teksturę.
Blachodachówki w różnym stylu
Chociaż pokrycie dachowe tradycyjnie powinno składać się z „falistych” dachówek, potrzeba urozmaicenia materiałów budowlanych skłoniła producentów do stworzenia blachodachówek o wzorach odbiegających od zwyczaju. Liderem w tej kwestii jest firma Blachy Pruszyński. W ofercie tego producenta znajdziemy nie tylko tradycyjnie faliste wzory, jak blachodachówka SZAFIR, ale również geometryczny szczyt fali na blachodachówce REN, czy kompletny jej brak na blachodachówce PŁASKIEJ. Poza wariantami fal, firma produkuje też inne wyjątkowe kompozycje np. blachodachówkę TIGRA, do której inspiracją była tabliczka czekolady, lub panele dachowe REGLE, które mają przywodzić na myśl tradycyjne drewniane gonty. Te i wiele innych projektów możemy znaleźć na stronie Blachy Pruszyński. Bez trudu dobierzemy wzór pasujący do naszych wymagań, a blachodachówkami możemy przykryć zarówno dach, jak i pionowe powierzchnie np. elewację.
Na co wpływa format blachodachówki – panele i cięte na wymiar
Po wybraniu materiału, wykończenia i stylu naszej blachodachówki, przed nami pozostaje ostatnia decyzja – czy wolimy popularną blachodachówkę panelową, czy blachodachówkę ciętą na wymiar. Pierwsze rozwiązanie to kompaktowe, uniwersalne arkusze, z których możemy złożyć pełne pokrycie dachowe. Na popularność tego rozwiązania wpływa funkcjonalność. Mniejszy rozmiar znacznie ułatwia montaż i transport, a przy okazji minimalizuje odpady związane z przycinaniem dachu do minimum (ok. 5% całkowitej powierzchni dachu). Przy tym uniwersalne wymiary pozwalają domówić lub odesłać arkusze, w przypadku pomyłki w obliczeniach lub uszkodzeniu panelu. To świetne rozwiązanie zarówno dla skomplikowanych, jak i prostych dachów. Natomiast blachodachówki cięte na wymiar są przeznaczone przede wszystkim na konstrukcje proste – jedno- lub dwuspadowe. Arkusze są wyliczane specjalnie pod wymiary dachu, więc nie musimy się martwić odpadami, ani też szczelnością dachu. Jedyną niedogodnością może być czas oczekiwania – arkusze są wytwarzane na specjalne zamówienie. Z tego powodu warto zawczasu przemyśleć sprawę, a najlepiej poradzić się dekarza lub innego eksperta.
Źródło: Blachy Pruszyński