Pierwszy polski most drogowy zbudowany z materiałów kompozytowych został laureatem w szóstej edycji prestiżowego konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne. Jury konkursowe przyznało tej konstrukcji złoty Laur Innowacyjności w kategorii budownictwo, obiekty użyteczności publicznej, bezpieczeństwo i pożarnictwo. Obiekt, którego wykonawcą był Mostostal Warszawa, będący efektem współpracy nauki z przemysłem, został doceniony za formę oraz jakość materiałów, które powszechnie stosowane są w przemyśle kosmicznym i lotniczym.

Nagroda Złoty Laur Innowacyjności 2016 przyznany Mostostalowi Warszawa
Fot. Mostostal Warszawa
Laureat konkursu – most drogowy z kompozytów FRP – jest pierwszym polskim obiektem oraz jednym z niewielu w Europie wybudowanym z kompozytów włóknistych o osnowie polimerowej. Użycie tego typu materiałów sprawia, że konstrukcje są lżejsze oraz bardziej wytrzymałe. Obiekt charakteryzuje się również rekordową rozpiętością przęsła kompozytowego, która wynosi 21 m. Most w Błażowej wykonało konsorcjum kierowane przez Mostostal Warszawa we współpracy z firmą Promost Consulting oraz naukowców z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Rzeszowskiej.
Technologia budowy mostów z kompozytów została opracowana we współpracy nauki i przemysłu i przyniosła oczekiwane rezultaty. Wyniki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi zostały zweryfikowane przy budowie mostu demonstracyjnego w Błażowej. Konstrukcyjne belki mostu powstały w warsztacie kompozytowym firmy w Warszawie. Godny odnotowania jest fakt, że już pojawiły się pierwsze zapytania ofertowe na ten produkt, zarówno z kraju i z zagranicy, co stanowi o potencjale eksportowym tej technologii.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 23 listopada w Warszawskim Domu Technika NOT w Warszawie. W ceremonii udział wzięli: Juliusz Żach, kierownik Działu Badań i Rozwoju Mostostalu Warszawa oraz Lech Własak, główny specjalista ds. Badań i Rozwoju (Koordynator Grupy Infrastruktura)
Fot. Mostostal Warszawa