Nowoczesne wykończenie domu - stalowe elementy na elewacji

Ocena: 5
3515

Jeżeli zależy ci na nowoczesnym oraz oryginalnym wyglądzie remontowanego bądź nowo budowanego domu weź pod uwagę ciekawe rozwiązania jakie daje stal jako dekoracyjny element na elewacji. Najczęściej możemy zauważyć ten materiał na ścianach zewnętrznych budynków handlowo-usługowych oraz biurowych, na których oprócz dekoracji pełnią również funkcję ochronną. Aktualne trendy w architekturze bazujące na  geometrycznych formach, przeszkleniach, betonowych elementach czy sześciennych kształtach budynków zaczęły wykorzystywać również stalowe elementy na elewacji domów jednorodzinnych, które najlepiej komponują się z nowoczesną blachodachówką. Sprawdź, które produkty będą najlepiej wyglądać na ścianach domu.

 

 

Blacha trapezowa jako element dekoracyjny

Blacha trapezowa jest najtańszym, prostym a jednocześnie bardzo ciekawym rozwiązaniem, dającym efekt podłużnych, jednakowo ciągnących się linii o trapezowym wgłębieniu. Może być ona wykonana z różnych stopów, mieć niższy lub wyższy profil oraz może być pokryta powłokami ochronnymi w zależności od wymagań inwestora. Blacha trapezowa jest najpopularniejszym wyborem jako dekoracyjny element elewacji, możemy wyróżnić blachę: stalową ocynkowaną, alucynkową i powlekaną lub powlekaną aluminium, o grubości 0,50-1,50 mm. Przegląd dostępnych modeli warto rozpocząć od lidera na polskim rynku blaszanych pokryć, firmy Blachy Pruszyński. Wszystkie profile elewacyjne z zewnętrznej strony pokryte są dekoracyjnym lakierem, natomiast od wewnątrz - powłoką ochronną. Poszczególne modele odróżnia sposób przetłoczenia, który daje za każdym razem inny efekt gry światłocienia.

 

Elewacyjny profil falisty

Obłożenie elewacji profilem falistym jest sposobem na zrównoważenie geometrycznych form bryły budynku. Jego nazwa pochodzi od przypominającego proporcjonalną falę przekroju płyty. W odróżnieniu od blachy trapezowej, profil falisty odbija światło w miękki sposób, należy wziąć to pod uwagę podczas wyboru wykończenia na mat lub połysk. Połączenie obu sposobów daje ciekawy efekt wizualny, dając wielowarstwowe i trójwymiarowe wrażenie. Elewacyjny profil falisty dostępny jest w szerokiej gamie kolorów i powłok, co umożliwia jednostkowe wykończenie willi czy domu jednorodzinnego.

 

Elewacja w formie paneli na rąbek stojący

Panele z blachy stojącej „na rąbek” najczęściej wykorzystywane są na szczytowych ścianach domów w stylu nowoczesnej stodoły, pełniąc dopełnienie dachu pokrytego w tej samej technologii lub blachodachówką. Pełni tym samym funkcję zabezpieczającą elewację przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi, a także zachowuje spójność budynku oraz tworzy ciekawe wykończenie. Panele na rąbek można kłaść na różne sposoby, w zależności czy zależy nam na optycznym poszerzeniu czy podwyższeniu bryły budynku. Dostępne są w różnych powłokach, matowej oraz błyszczącej wersji.

 

Geometryczne kasetony elewacyjne

Używany na zewnętrznych ścianach budynków biurowych czy handlowo-usługowych system kasetonów elewacyjnych stał się również popularny jako nietuzinkowy element elewacji budynków jednorodzinnych w nowoczesnym stylu. Wykonany jest z powlekanej blachy ocynkowanej o grubości od 1 do 1,5 mm lub z blachy aluminiowej o grubości 1,2 mm. Kasetony elewacyjne tworzą geometryczny, równomierny wzór, kojarzący się z tabliczką czekolady. Dzięki szerokiej ofercie kolorystycznej kasetonów elewacyjnych, możemy z łatwością stworzyć ciekawą kompozycję z kolorem ścian i pozostałymi elementami wykończenia. Montaż kasetonów, zarówno w poziomie jak i w pionie, przebiega bezproblemowo, a wysokie parametry użytkowe zapewniają estetyczny wygląd na długie lata.

 

Dodatkowa ochrona ścian zewnętrznych

Decyzyjnym aspektem wyboru stalowych materiałów elewacyjnych są najczęściej względy estetyczne i twórczość projektanta. Jednak poza ciekawym wyglądem blaszanych okładzin, mają one znaczenie ochronne dla ścian zewnętrznych budynku przed warunkami atmosferycznymi oraz wpływają na poprawę termoizolacyjności budynku. Często właśnie ta zaleta decyduje o montażu paneli lub kasetonów blaszanych na ścianach budynków, które są szczególnie narażone na zamoczenie czy wychłodzenie.

Kluczowe znaczenie dla trwałości produktu mają powłoki ochronne, które zabezpieczają budynek przed, np. działaniem korozji czy zanieczyszczeniami powietrza,  dlatego przy wyborze danego modelu warto zwrócić uwagę na ich dostępność. Ponadto inwestor powinien dowiedzieć się w jaki sposób odpowiednio konserwować stalową elewację, tak aby móc cieszyć się jej walorami dekoracyjnymi i ochronnymi przez jak najdłuższy czas.

Aktualnie, w architekturze panują minimalistyczne, nowoczesne trendy, w których ważna jest przemyślana koncepcja. Nie zawsze prosty dom oznacza przeciętność. Zastosowanie stalowych elementów na elewacji jest sprawdzonym sposobem na zachowanie minimalistycznego trendu oraz osiągnięcie ciekawego efektu wizualnego.

 

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

- Reklama -


Najczęściej czytane

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ