Czujniki ruchu - czym się różnią i gdzie je stosować?

Ocena: 0
2236

Oszczędzają energię i zwiększają bezpieczeństwo. Czujniki ruchu różnią się pod względem technologii, miejsca zastosowania czy zasięgu. Które wybrać do firmy, a które do domu i jego otoczenia?

Wybierając czujnik ruchu, należy pamiętać, że poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko wyglądem. "To niewidoczne gołym okiem detale decydują, ile musimy zainwestować i czy dany czujnik sprawdzi się akurat w naszym przypadku" - mówi Radosław Szczebak, specjalista Lange Łukaszuk w zakresie czujników oświetleniowych. Na co zwrócić uwagę?

Kluczowa technologia

Sercem każdego czujnika ruchu jest zastosowana technologia - możemy wybrać jeden z 3 podstawowych typów:

  • PIR (Passive Infra Red) - czujniki na podczerwień, które wykrywają źródło ciepła (człowiek, pies, auto), po czym włączają oświetlenie; do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku
  • HF (High Frequency) - stosowane głównie wewnątrz budynków, włączają światło, gdy wykryją ruch odczytywany jako zaburzenie wysyłanej przez siebie fali "W przypadku niektórych czujników takim zaburzeniem będzie też deszcz czy ruch gałęzi, co prowadzi do niepotrzebnego włączenia światła. Wyjątkiem są czujniki oznaczone jako iHF, które nie reagują na warunki atmosferyczne" - dodaje Radosław Szczebak.
  • Ultrasonic - czujniki wysyłające ultradźwięki, pozwalające wykryć nawet najmniejszy ruch np. dłoni po klawiaturze, doskonale sprawdzające się w biurach czy gabinetach Wybór czujnika będzie łatwiejszy, kiedy zdecydujemy jaka aktywność powinna być rejestrowana przez urządzenie - ruch czy obecność. Niewielka różnica? Wręcz przeciwnie.

Ruch czy obecność?

Najprostsze czujniki ruchu można nazwać odmierzaczami czasu - jeśli ustawimy czas podtrzymania na minutę, światło będzie działać przez 60 sekund od wykrycia ruchu. Co potem? Na moment zgaśnie i włączy się ponownie mimo, że stale się poruszamy. "Jeśli urządzenie nazywamy czujnikiem ruchu, to ruch ma być wykrywany non stop, a zegar ma odmierzać czas na nowo od chwili wykrycia ostatniego ruchu" - mówi Radosław Szczebak. Z tego założenia wyszli czołowi producenci, tacy jak firma Steinel, która stosuje to rozwiązanie we wszystkich swoich produktach. Co zatem wyróżnia czujniki obecności? "To również czujniki ruchu, ale zdecydowanie bardziej czułe. Potrafią wykrywać minimalny ruch, choćby to był palec przesuwający się po myszce. Stosuje się je najczęściej w biurach lub toaletach" - mówi Radosław Szczebak.

Do wnętrza i przed dom

Przy wyborze czujnika ważną rolę odgrywa miejsce jego przyszłego montażu. Zaawansowane czujniki obecności nie mają uzasadnienia stosowania w garażu czy wokół domu. Tu najlepiej sprawdzą się te oparte o technologie PIR i HF. Ważne też, by miały odpowiedni stopień wodoodporności - i nie chodzi tu jedynie o wodę i śnieg za oknem, ale też działanie pary wodnej, jeśli zaplanowaliśmy czujnik w łazience.

Zasięg pracy czujnika

Czujniki ruchu różnią się także pod względem oferowanego zasięgu - czyli odległości z jakiej wykryją ruch. Ta może wynosić od jednego do kilkudziesięciu metrów - górna wartość ma zastosowanie przy dużych magazynach czy rozległych posesjach. W domu czujnik powinien zadziałać praktycznie zawsze, bo poruszamy się we wszystkich kierunkach, a więc stale przecinamy strefy detekcji. Warto pamiętać, że w czujnikach ruchu są dwie (światło włącza się, gdy poruszamy się na wprost lub poprzecznie do czujnika) i trzy w czujnikach obecności (dodatkowa strefa wykrywania najmniejszych ruchów).

Oprawa i czujnik w jednym

Kiedy decydujemy się na wymianę opraw już istniejącego systemu oświetlenia, możemy od razu zastosować rozwiązania integrujące źródła światła i automatykę oświetleniową. Wystarczy wybrać oprawy z wbudowanymi czujnikami ruchu. "Sprawdzają się wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, mogą być łączone w sieć. Umożliwiają też deaktywację czujki poprzez uruchomienie światła stałego do 4 godzin" - mówi Radosław Szczebak z Lange Łukaszuk. Takie oprawy są również często wyposażone w czujniki zmierzchu. Dzięki temu mogą być nieaktywne w dzień, uruchamiać się po zapadnięciu zmroku i świecić tylko w wybranym przez nas przedziale czasowym.

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.

Źródło i zdjęcie: Lange Łukaszuk

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

PolecamyNajczęściej czytane

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ