CEMEX Polska w europejskim projekcie "Reincarnate" mającym na celu wydłużenie cyklu życia budynków

Ocena: 5
4496

CEMEX Polska uczestniczy w projekcie „Reincarnate”, którego celem jest wydłużenie cyklu życia budynków i materiałów budowlanych oraz promowanie rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego w budownictwie. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 16 organizacji z krajów Unii Europejskiej oraz z Serbii i Hong Kongu. Projekt, który rozpoczął się w 2022 roku, jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu badań i innowacji Horyzont Europa. CEMEX Polska, który dołączył do projektu we wrześniu ub. roku to jedyny w tym gronie przedstawiciel branży materiałów budowlanych.

„Reincarnate” to projekt badawczo-rozwojowy, skoncentrowany na zagadnieniach dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego i dążący do opracowania środków technicznych i społecznych, które dadzą nowe możliwości budynkom, produktom budowlanym i materiałom - maksymalizując w ten sposób ich cykl życia i określając, czy nadają się do ponownego wykorzystania.

Wspólnie z partnerem, firmą Mostostal Warszawa, CEMEX wypracowuje rozwiązania mające na celu wydłużenie cyklu życia budynku a tym samym zmniejszenia ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Celem jest również rozwijanie narzędzi cyfrowych tj. BIM w celu śledzenia materiałów, zarządzania odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi CDW (Construction and Demolition Waste) i redukcji CO2.   Partnerem w Polsce jest również PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

 Obecnie odpady budowlane i rozbiórkowe (CDW) stanowią nawet 30% wszystkich odpadów wytwarzanych w Unii Europejskiej. Chociaż ponad 75% jest poddawane recyklingowi, wciąż wiele wartościowych materiałów trafia na wysypiska. Szacuje się, że w perspektywie długoterminowej, innowacje wypracowane w projekcie mają za zadanie zmniejszyć ilość odpadów budowlanych o 80% oraz zmniejszyć ślad węglowy CO2 o 70% w sektorze budowlanym.

W ramach projektu „Reincarnate” powstanie platforma Reincarnate Circular Potential Information Model (CP-IM). Dane zgromadzone w CP-IM posłużą następnie jako źródło innowacji technologicznych w takich obszarach jak kontrola i inspekcja budynków, planowanie budowy i demontażu, a także identyfikacja i klasyfikacja CDW.

Projekt Reincarnate będzie koncentrować się w szczególności na rozwoju wymaganych innowacji społecznych, które pozwolą na szerokie zastosowanie koncepcji cyrkularnych. Innowacje społeczne, które zostaną opracowane, będą na styku rozwiązań społeczno-behawioralnych i ekonomicznych.

– CEMEX Polska aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy, których cele są spójne z naszą globalną strategią klimatyczną „Future in Action”. Przykładem takiej inicjatywy jest projekt „Reincarnate”, w ramach którego zamierzamy rozwijać m.in. produkty betonowe o niskim śladzie węglowym oraz możliwości stosowania kruszyw z recyklingu. Planujemy również dalszą digitalizację naszych procesów i przekazywanych informacji dot. stworzenia bazy danych materiałów na potrzeby modelu BIM oraz cyfrowych dokumentów dostaw naszych produktów.

Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu w to przedsięwzięcie możemy dzielić się dobrymi praktykami i pomysłami zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi parterami, a także czerpać z ich wiedzy i doświadczeń. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca zaowocuje wieloma innowacjami, z których w przyszłości będzie korzystał europejski przemysł – mówi Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały, Członek Zarządu w CEMEX Polska.

Projekt „Reincarnate” uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej z programu badań i innowacji Horyzont Europa w ramach umowy o dofinansowanie nr 101056773.

Zakończenie projektu zostało przewidziane na maj 2026 roku.

Więcej informacji o projekcie: https://www.reincarnate-project.eu/

O CEMEX Polska

CEMEX to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. CEMEX to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. CEMEX oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.

Więcej informacji na www.cemex.pl

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z Siedzibą w Szwajcarii. 


Prawa autorskie © 2023/CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria. Wszystkie prawa zastrzeżone

 

*This project has received funding from the European Union’s Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement N° 101056773.


Źródło: Cemex

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

PolecamyNajczęściej czytane

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ