Cemex osiąga w Europie Centralnej kamień milowy w dziedzinie energii słonecznej

Ocena: 5
6045

1 GWh - tyle energii elektrycznej wyprodukowały już od 2023 r. instalacje fotowoltaiczne działające w wytwórniach betonu i kopalniach kruszyw w Europie Centralnej. To znacznie więcej niż potrzeba do zasilania 333 gospodarstw domowych przez cały rok. Cemex planuje dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach globalnej strategii o nazwie „Future in Action,” której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

 

 

Pierwsze instalacje fotowoltaiczne powstały w zakładach Cemex produkujących beton towarowy i kruszywo w Europie Centralnej na przełomie 2020 i 2021 roku. Obecnie znajdują się w pięciu lokalizacjach w Niemczech i Polsce, generując łącznie około 100 MWh energii elektrycznej miesięcznie.

Żwirownia Immelborn może pochwalić się największą jak dotąd instalacją solarną. Znajdująca się tam farma fotowoltaiczna unosi się na powierzchni zbiornika na terenie obiektu. Instalacja ma moc 750 kWp (kilowatopików) i generuje około 720 MWh energii rocznie. W planach jest podwojenie jej zdolności celem umożliwienia produkcji nawet 100% energii elektrycznej potrzebnej do działania zakładu.

Farmy fotowoltaiczne znajdują się również w trzech innych zakładach Cemex w Niemczech - są to betoniarnie w Bischofswerda, Finowfurt i Velten. Instalacje o łącznej mocy 1 MWp planowane są również w innych wytwórniach betonu, a w kamieniołomie piasku kwarcowego w Wellmersdorf ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 1,5 MWp.

W Polsce, farma fotowoltaiczna działa w zakładzie produkcji betonu towarowego w Warszawie. Od września 2021 r. do stycznia 2024 r., znajdująca się tam instalacja wygenerowała prawie 104 MWh energii elektrycznej. Cemex prowadzi już zaawansowane prace nad rozbudową warszawskiej farmy, aby w 100% pokryć zapotrzebowanie energetyczne zakładu.

Planowane są również instalacje fotowoltaiczne w innych zakładach Cemex w Polsce: osiem mniejszych instalacji w betoniarniach i w żwirowni Mirowo o łącznej mocy 1,1 MWp.

„Konsekwentnie dążymy do ograniczania emisji dwutlenku węgla w naszych zakładach. Zaowocowało to inwestycjami w odnawialne źródła energii, takie jak instalacje solarne. Każdego roku farmy fotowoltaiczne instalowane są w coraz większej liczbie zakładów Cemex w Europie Centralnej, pokrywając rosnący odsetek zapotrzebowania na energię elektryczną naszych kopalń i betoniarni,” mówi Patryk Czaplewski, dyrektor ds. doskonałości operacyjnej na Europę Centralną w Cemex.

Cemex na rzecz klimatu

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest częścią globalnej strategii Cemex „Future in Action”. Jej celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, m.in. poprzez ograniczanie emisji dwutlenku węgla w zakładach produkcyjnych.

Do 2050 r., CEMEX zamierza dostarczać wszystkim klientom na całym świecie beton o zerowej emisji CO2 netto.

Informacje na temat CEMEX

CEMEX to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która dzięki swoim zrównoważonym produktom i rozwiązaniom troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Dzięki nieustannym innowacjom oraz szeroko zakrojonym pracom badawczym i rozwojowym, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Cemex jest liderem gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół firmy świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując przy tym technologie cyfrowe.

Dalsze informacje dostępne są pod adresem: www.cemex.com

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ