Blacha trapezowa na dachu domu jednorodzinnego - sprawdzone rozwiązanie

Ocena: 5
3088

Blacha trapezowa z powodzeniem stosowana jest na budynkach gospodarczych oraz dużych obiektach przemysłowych czy handlowych. Rzadko można jednak to pokrycie blaszane spotkać na dachach domów jednorodzinnych. Zupełnie niesłusznie, gdyż nie tylko doskonale się prezentuje, ale również jest trwałe.

 

 

Blacha trapezowa – jak wskazuje nazwa – ma przetłoczenia w formie trapezu. Produkowana jest z blachy stalowej ocynkowanej, alucynkowanej i powlekanej lub aluminiowej powlekanej. To materiał lekki, wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a także odporny na wilgoć i wodę. Ponadto stosunkowo tani i łatwy w montażu. Pokrycie z blachy trapezowej tworzy trwałą i szczelną powłokę. Blacha sprzedawana jest w arkuszach przycinanych na odpowiedni wymiar zgodnie z indywidualnym zamówieniem.

Blacha trapezowa na dach domu jednorodzinnego

Producenci, tacy jak Blachy Pruszyński, oferują różne rodzaje blach trapezowych – różnią się wysokością przetłoczenia: od 6 do 200 mm. Jeśli zamierzamy zastosować blachę na dachu domu jednorodzinnego, to wystarczy taka o przetłoczeniu 14 mm (T14-T60). Wyższe profile, np. T50-T200, przeznaczone są do budowy dużych obiektów przemysłowych, usługowych czy handlowych. Blachą trapezową możemy wykończyć również elewację. W tym przypadku należy postawić na mniejszy profil – T6-T60. Aby poprawić właściwości akustyczne budynku, warto wybrać perforowane blachy trapezowe – zastosowane jako podbitka ułatwiają wentylację dachu. 

Blacha trapezowa najlepiej będzie prezentowała się na prostym i dużym dachu, wieńcząc  minimalistyczny dom, dyskretnie podkreślając jego nowoczesną formę. Pamiętajmy jednak, że w odbiorze budynku dużą rolę odgrywa nie tylko kształt pokrycia, ale również kolor. Niesłabnącą popularnością od kilku sezonów – i nic nie wskazuje na to, aby trendy się zmieniły – cieszą się pokrycia blaszane w szarościach: od jasnych po ciemne. Chociaż równie atrakcyjnie będzie wyglądała blacha trapezowa w odcieniu złotego dębu. Jeśli zależy nam na ekstrawaganckim wyglądzie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy na dachu ułożyli niebieską czy pomarańczową blachę trapezową.

Ulepszona blacha trapezowa na dom

Jako zadaszenia garaży, wiat czy pomieszczeń gospodarczych zazwyczaj stosuje się blachy trapezowe z metaliczną powłoką z alucynku lub cynku. Natomiast dom warto przykryć „ulepszoną” wersją. Producenci tych pokryć blaszanych powlekają swoje wyroby – tak jak w przypadki blachodachówek – powłokami dekoracyjno-ochronnymi: poliestrowymi, poliuretanowymi lub hybrydowymi. Ich głównym  zadaniem jest ochrona stalowego rdzenia przed destrukcyjnymi czynnikami zewnętrznymi, a także poprawa estetyki. Pamiętajmy, że od rodzaju zastosowanej powłoki zależy trwałość pokrycia oraz długość gwarancji udzielanej na nie przez producenta. Co ważne, aby blacha trapezowa przetrwała na dachu wiele lat, należy przede wszystkim wybrać produkty renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński. O jakości produktów tej firmy świadczą liczne nagrody przyznawane przez specjalistów z branży budowlanej. Nie zapominajmy także o regularnych (minimum raz w roku, po zimie) przeglądach dachu czy bieżących naprawach – żadne pokrycie dachowe nie jest wieczne i trzeba mu poświęcić uwagę.  

Źródło: Blachy Pruszyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ