Nieubłaganie zbliżamy się do końca sezonu uprawowego, kiedy prace na polach powoli ustają, a rolnicy mogą skupić się na innych aspektach swojej działalności. I chociaż ciężko pracujące maszyny udają się na zasłużony odpoczynek, ich opony wymagają uwagi, bez której okres ich eksploatacji może znacząco się skrócić. Co więc należy zrobić? Przede wszystkim unikać błędów! Oto pięć najczęściej spotykanych błędów związanych z oponami rolniczymi.

1. Brak regularnych kontroli ciśnienia napompowania
Ciśnienie napompowania jest niezwykle istotne w każdych warunkach, bez względu na to, czy maszyna pracuje na miękkiej glebie, czy też na twardym betonie. Dbałość o prawidłowe ciśnienie napompowania przynosi wiele korzyści, takich jak większa wydajność, mniejsze zużycie paliwa, mniejszy stopień zgniatania gleby, dłuższy czas eksploatacji czy krótszy czas przestojów.
Aby jak najlepiej wykorzystać posiadane opony, trzeba znać prawidłowe ciśnienie, z jakim powinny pracować, i wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania ciśnienia i wprowadzania niezbędnych zmian. Ciśnienie w oponach najlepiej sprawdzać rano, zanim maszyna rozpocznie pracę. Należy też uważać na nagłe ochłodzenia – zimne noce mogą one powodować zmniejszanie się ciśnienia napompowania.
2. Korzystanie z niewłaściwych opon
Rolnicy mają tendencję do wymiany starych opon na nowe o tej samej marce i modelu, z jakimi maszyna została dostarczona. Wadą takiego podejścia jest brak uwzględnienia specyficznych warunków, w jakich może pracować maszyna. Używanie opon rolniczych dopasowanych do danego zastosowania i stworzonych z myślą o rzeczywistych problemach, z jakimi rolnicy mierzą się każdego dnia, pozwoli maksymalnie wykorzystać cały potencjał maszyny. Kiedy nadejdzie pora wymiany opon, należy zadać sobie następujące pytania:
· Jakie zadania będzie wykonywać maszyna?
· Jakie opony będą najbardziej odpowiednie do zadań wykonywanych przez maszynę?
· Na jakim podłożu będą użytkowane opony?
· Jakie obciążenia będą musiały utrzymywać?
· Z jaką prędkością jazdy będzie się poruszać maszyna?
· Jakie odległości będzie przebywać?
Im lepiej rozumiemy wymagania, jakie musi spełniać opona, tym lepiej dopasujemy ją do danego zastosowania. W efekcie może się okazać, że maszyna będzie pracować dużo lepiej na oponach z innym bieżnikiem, o innej szerokości lub z innej mieszanki niż na oryginalnie zamontowanych oponach. Właściwe dopasowanie opony do wybranego zastosowania zapewni większą wydajność, dłuższy czas eksploatacji, mniejsze zużycie paliwa oraz krótsze przestoje, co z pewnością przełoży się na lepsze wyniki.
3. Niepełne wykorzystywanie zalet opon
Współczesne opony rolnicze nie różnią się wyglądem tak bardzo od opon sprzed lat – są tak samo czarne, okrągłe i w wielu przypadkach posiadają taki sam jodełkowy układ klocków bieżnika. Większość ulepszeń stosowanych w dzisiejszych oponach ukierunkowana jest na poprawę wydajności maszyny, ochronę cennej gleby i zwiększenie zysków.
Obecnie w gospodarstwach rolnych najczęściej spotyka się opony radialne, w większości zastosowań oferujące o wiele więcej korzyści niż diagonalne opony warstwowe. Do zalet opon radialnych należą lepsza przyczepność, mniejszy stopień zgniatania gleby, większa trwałość, większa wygoda jazdy, mniejsze zużycie paliwa oraz niższy całkowity koszt posiadania.
Opony VF posiadają wszystkie zalety opon radialnych, a w niektórych aspektach są od nich dużo lepsze. Mogą przenosić te same obciążenia co tradycyjne opony radialne przy ciśnieniu napompowania mniejszym nawet o 40% lub przewozić o 40% cięższe ładunki przy tym samym ciśnieniu, jakie standardowo stosuje się w oponach radialnych. Zdolność opon VF do pracy z niskim ciśnieniem i dużymi obciążeniami zapewnia lepszą przyczepność, niższe zużycie paliwa, mniejszy stopień zgniatania gleby oraz większą wydajność pracy.
Innowacje kryją się nie tylko w konstrukcji opon. Nowe wzory bieżnika – jak zastosowane w oponach Alliance AgriFlex+ 363hybrydowe klocki podzielone na osobne bloki czy też użyte w oponach Alliance Agri Star II klocki dwuwarstwowe – przenoszą wydajność opon rolniczych na nowy poziom, zaś nowe mieszanki poprawiają odporność na zagrożenia czyhające na polach, np. na ścierniskach.
4. Zbyt długie zwlekanie z wymianą opon
Jak najdłuższe korzystanie z tych samych opon jest kuszące, jednak w praktyce wydatki z tym związane okazują się wyższe niż oszczędności. Opona, której okres eksploatacji zbliża się do końca, nie jest tak wydajna jak nowa, a to oznacza spadek produktywności i wzrost kosztów. Stare opony odkształcają się też bardziej niż nowe, co wpływa na ich zdolność do równomiernego rozkładania oddziałujących na nie obciążeń, a tym samym zwiększa stopień zgniatania gleby i w rezultacie powoduje niszczenie plonów.
Korzystanie z mocno zużytych opon wiąże się również z dużym ryzykiem awarii – są one po prostu bardziej podatne na uszkodzenia. Na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza podczas intensywnych okresów pracy, gdzie każda minuta ma znaczenie, np. podczas sadzenia lub żniw, kiedy każdy przestój spowodowany przez opony opóźnia umieszczenie lub wyciągnięcie plonów z ziemi na czas.
5. Brak współpracy z lokalnym dealerem
Lokalni dealerzy opon są prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie. Pomogą znaleźć dostosowaną do potrzeb oponę w dostępnej cenie i określić właściwe dla niej ciśnienie napompowania. Dealerzy opon mogą nawet przedstawić nieznane rolnikom wcześniej marki. Przykładowo najłatwiejszym wyjściem jest wybranie opon tej samej marki, jaka była używana do tej pory, jednak warto rozważyć również inne opony posiadające wiele zaawansowanych cech i innowacyjnych rozwiązań – jak nasze opony Alliance czy Galaxy – które mogą okazać się o wiele lepszym rozwiązaniem.
Dla każdego dealera satysfakcja klienta z wybranych opon jest niezwykle istotna – lojalność klientów i dobry marketing szeptany to klucz do sukcesu w małych społecznościach rolniczych – warto więc współpracować z lokalnymi dealerami, którzy naprawdę potrafią dobrze doradzić.
Dowiedz się więcej o oponach Alliance Agriflex
Należące do Yokohama Off-Highway Tires (YOHT) marki Alliance i Galaxy oferują rozwiązanie do każdego zastosowania, jakie można znaleźć w gospodarstwie rolnym – od zaawansowanych technologicznie opon VF po potężne wielowarstwowe opony diagonalne. Nie warto dwa razy popełniać tych samych błędów – dzięki współpracy z dealerem YOHT lub przedstawicielem handlowym właściwe opony będą zawsze dostępne we właściwym czasie i będą zawsze użytkowane z właściwym ciśnieniem napompowania.
Źródło: Yokohama Off-Highway Tires (YOHT)