Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2015/1

Szanowni Czytelnicy,

Listopad i grudzień ubiegłego roku był dla naszej redakcji niezwykle pracowity, jeżeli chodzi o różnego rodzaju imprezy oraz wyjazdy reportażowe.

I tak, pod koniec listopada grupa polskich dealerów wraz ze swoimi klientami odwiedziła fabrykę Manitou pod Bolonią. Dzięki zaproszeniu organizatora „wycieczce” towarzyszył również wysłannik „Forum Budowlanego”. Była to niebywała okazja do zapoznania się zarówno z produkcją, jak też przetestowania wybranych maszyn (str. 62).

Kolejna wizyta, tym razem na początku grudnia miała miejsce w Ożarowie Mazowieckim, gdzie na budowie nowego centrum logistycznego, firma RePoz prowadziła prace brukarskie. Brukarstwo jest kolejnym segmentem w jej działalności, z którym radzi sobie doskonale (str. 25).

Do skutku doszła także długo oczekiwana rozmowa z pierwszym w Polsce nabywcą miniładowarki Qtrak 1240T. Pojechaliśmy zatem do Ludźmierza, a najważniejsze zalety maszyny, na które zwrócił uwagę jej właściciel opisujemy w artykule z cyklu „Maszyna pod lupą” (str. 30).

Celem ostatniego wyjazdu, tuż przed świętami, była firma Sunward Polska, która ma swoją siedzibę w Kielcach. Tutaj mieliśmy możliwość zapoznania się m.in. z dostępną „od ręki” ofertą minikoparek Sunward (str. 64).

Zachęcam zatem do lektury powyższych relacji, a także zapoznania się z pozostałymi  artykułami

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2014/12
Spokojnych, rodzinnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności i sukcesów w Nowym 2015 Roku
wszystkim Czytelnikom oraz Klientom

życzy zespół redakcyjny miesięcznika
„Forum Budowlane”
Forum Budowlane 2014/11
Szanowni Czytelnicy

Współczesne, wyspecjalizowane firmy budowlane, potrzebują maszyn, które ułatwią im i przyspieszą wykonywanie powierzonych zadań.

W przypadku przedsiębiorstw drogowych mogą być to np. remontery drogowe (str. 31). Te zautomatyzowane maszyny przeznaczone są do cząstkowej naprawy nawierzchni przy zastosowaniu grysu i emulsji asfaltowej. Zastępują kilka różnych urządzeń niezbędnych w technologii tradycyjnej. Są wydajne i nieskomplikowane w obsłudze, a uszkodzona jezdnia po dokonanej naprawie jest natychmiast gotowa do eksploatacji.

Zmieniające się potrzeby w zakresie sprzętu, który kupowany jest z myślą o wykonywaniu konkretnych zadań, sprawiły, że z roku na rok rośnie w naszym kraju popularność minikoparek. Doskonale nadają się one do pracy m.in. na obszarach zabudowanych. Trend ten znajduje także odzwierciedlenie w planach sprzedaży i ofertach największych dystrybutorów (str. 40).

Transport materiałów na budowę jest z kolei nierozerwalnie związany z koniecznością jego rozładunku, a wcześniej załadunku. Można to zrobić na różne sposoby, zależnie od rodzaju „towaru”, ale chyba najlepszy jest pojazd wyposażony we własny żuraw przeładunkowy (str. 54). Takie urządzenie pozwala bowiem na bezpieczny załadunek i rozładunek, dysponuje odpowiednim udźwigiem i zasięgiem, a przede wszystkim jest zawsze pod ręką.

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów
Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2014/10

Szanowni Czytelnicy

Niejednokrotnie przedsiębiorca staje przed koniecznością zakupu nowego urządzenia lub maszyny budowlanej. Nie jest to sprawa prosta – oczekiwania odnośnie nowego sprzętu są duże, a wybór „utrudnia” szeroka oferta rynkowa. Aby nowy nabytek spełniał nasze oczekiwania, powinien zostać dobrany odpowiednio do potrzeb. Takie podejście zapewni pełne wykorzystanie na budowie oraz uchroni przed często niepotrzebnym wydatkiem na zbędne opcje, czy wyposażenie.

Wybierając agregat prądotwórczy, często kierujemy się dużą mocą i niską ceną. Jest to jednak błędne rozumowanie, prowadzi bowiem do zwiększonych kosztów eksploatacji, częstych awarii i w konsekwencji do konieczności nabycia kolejnego urządzenia. Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby móc długo cieszyć się z nowego agregatu? O tym piszemy w artykule „Pozorne oszczędności i ich konsekwencje” (str. 27).

Każdy, kto planuje zakup przecinarki jezdnej, powinien również odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, jak często będzie wykorzystywana, czy też jak długie nacięcia będzie wykonywała. Dla każdego zastosowania dystrybutorzy są w stanie zaproponować odpowiedni model przecinarki (str. 36) zarówno z oferty sprzedaży, jak i wynajmu.

Pomocne w wyborze nowoczesnej maszyny mogą okazać się także pozostałe opracowania, które znajdą Państwo w aktualnym wydaniu „Forum Budowlanego”.

Życzę przyjemnej lektury
Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2014/9
Szanowni Czytelnicy

Minimaszyny cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem firm i przedsiębiorstw zajmujących się głównie robotami prowadzonymi w terenach zabudowanych. Jednak przydomek „mini” nie oznacza, że ustępują one pod względem osiągów większym maszynom. Konstruktorzy minimaszyn również dużo uwagi zwracają na komfort i wydajność pracy operatora. Jak to wygląda w przypadku najnowszych minikoparek? W artykule „Minikoparki – z myślą o operatorze” (str. 34) przyglądamy się bliżej pod tym kątem koparce kompaktowej TB 216, należącej do klasy 1,8 t.

Kontynuując tematykę dotyczącą nowoczesnych maszyn budowlanych, w bieżącym numerze opisujemy spycharki. Ze względu na przeznaczenie, są one wykorzystywane często w najcięższych warunkach, i to nie tylko do przemieszczania dużych mas ziemi, ale również urobku w kamieniołomach. Takie środowisko wymaga, aby miały dużą moc, były niezawodne oraz zapewniały operatorowi komfortowe stanowisko pracy. I w tym przypadku najwięksi producenci mają także dużo do powiedzenia. W opracowaniu redakcyjnym „Spycharki gąsienicowe” (str. 46), zamieszczamy zatem informacje o rozwiązaniach i technologiach wprowadzonych w najnowszych konstrukcjach spycharek.

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2014/8
Szanowni Czytelnicy

Częstym problemem, spędzającym sen z powiek właścicielom pojazdów i maszyn budowlanych jest duże zużycie paliwa. Koszty jego zakupu, przy obecnych cenach, nie są bowiem bez znaczenia dla prowadzonej działalności. Czy jest na to jakaś rada? W artykule „Jak obniżyć zużycie paliwa” (str. 14) przytaczamy trzy rozwiązania, które pozwalają na osiągnięcie znaczących oszczędności.

Nieodzownym elementem sprzyjającym oszczędzaniu są również własne bazy paliw. Jak się okazuje zyskują coraz większą popularność wśród krajowych przedsiębiorców. Dają wiele korzyści, które już wielokrotnie były przytaczane na łamach „Forum Budowlanego”. Tym razem w artykule „Zbiorniki na olej napędowy” (str. 16) skupiamy się na samych urządzeniach, których podstawowym elementem są dwupłaszczowe zbiorniki o różnej pojemności wykonane z tworzywa sztucznego.

Dużo do powiedzenia w kwestii oszczędności paliwa mają również producenci samych maszyn budowlanych. W opracowaniu redakcyjnym „Innowacje w ładowarkach kołowych” (str. 35) opisujemy najnowsze rozwiązania konstrukcyjne w ładowarkach różnych klas wagowych. W każdej grupie stale zachodzą zamiany, poprawiające parametry robocze, podnoszące komfort pracy operatora, ale również wpływające na mniejsze zużycie paliwa.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny