Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2014/10

Szanowni Czytelnicy

Niejednokrotnie przedsiębiorca staje przed koniecznością zakupu nowego urządzenia lub maszyny budowlanej. Nie jest to sprawa prosta – oczekiwania odnośnie nowego sprzętu są duże, a wybór „utrudnia” szeroka oferta rynkowa. Aby nowy nabytek spełniał nasze oczekiwania, powinien zostać dobrany odpowiednio do potrzeb. Takie podejście zapewni pełne wykorzystanie na budowie oraz uchroni przed często niepotrzebnym wydatkiem na zbędne opcje, czy wyposażenie.

Wybierając agregat prądotwórczy, często kierujemy się dużą mocą i niską ceną. Jest to jednak błędne rozumowanie, prowadzi bowiem do zwiększonych kosztów eksploatacji, częstych awarii i w konsekwencji do konieczności nabycia kolejnego urządzenia. Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby móc długo cieszyć się z nowego agregatu? O tym piszemy w artykule „Pozorne oszczędności i ich konsekwencje” (str. 27).

Każdy, kto planuje zakup przecinarki jezdnej, powinien również odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, jak często będzie wykorzystywana, czy też jak długie nacięcia będzie wykonywała. Dla każdego zastosowania dystrybutorzy są w stanie zaproponować odpowiedni model przecinarki (str. 36) zarówno z oferty sprzedaży, jak i wynajmu.

Pomocne w wyborze nowoczesnej maszyny mogą okazać się także pozostałe opracowania, które znajdą Państwo w aktualnym wydaniu „Forum Budowlanego”.

Życzę przyjemnej lektury
Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2014/9
Szanowni Czytelnicy

Minimaszyny cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem firm i przedsiębiorstw zajmujących się głównie robotami prowadzonymi w terenach zabudowanych. Jednak przydomek „mini” nie oznacza, że ustępują one pod względem osiągów większym maszynom. Konstruktorzy minimaszyn również dużo uwagi zwracają na komfort i wydajność pracy operatora. Jak to wygląda w przypadku najnowszych minikoparek? W artykule „Minikoparki – z myślą o operatorze” (str. 34) przyglądamy się bliżej pod tym kątem koparce kompaktowej TB 216, należącej do klasy 1,8 t.

Kontynuując tematykę dotyczącą nowoczesnych maszyn budowlanych, w bieżącym numerze opisujemy spycharki. Ze względu na przeznaczenie, są one wykorzystywane często w najcięższych warunkach, i to nie tylko do przemieszczania dużych mas ziemi, ale również urobku w kamieniołomach. Takie środowisko wymaga, aby miały dużą moc, były niezawodne oraz zapewniały operatorowi komfortowe stanowisko pracy. I w tym przypadku najwięksi producenci mają także dużo do powiedzenia. W opracowaniu redakcyjnym „Spycharki gąsienicowe” (str. 46), zamieszczamy zatem informacje o rozwiązaniach i technologiach wprowadzonych w najnowszych konstrukcjach spycharek.

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2014/8
Szanowni Czytelnicy

Częstym problemem, spędzającym sen z powiek właścicielom pojazdów i maszyn budowlanych jest duże zużycie paliwa. Koszty jego zakupu, przy obecnych cenach, nie są bowiem bez znaczenia dla prowadzonej działalności. Czy jest na to jakaś rada? W artykule „Jak obniżyć zużycie paliwa” (str. 14) przytaczamy trzy rozwiązania, które pozwalają na osiągnięcie znaczących oszczędności.

Nieodzownym elementem sprzyjającym oszczędzaniu są również własne bazy paliw. Jak się okazuje zyskują coraz większą popularność wśród krajowych przedsiębiorców. Dają wiele korzyści, które już wielokrotnie były przytaczane na łamach „Forum Budowlanego”. Tym razem w artykule „Zbiorniki na olej napędowy” (str. 16) skupiamy się na samych urządzeniach, których podstawowym elementem są dwupłaszczowe zbiorniki o różnej pojemności wykonane z tworzywa sztucznego.

Dużo do powiedzenia w kwestii oszczędności paliwa mają również producenci samych maszyn budowlanych. W opracowaniu redakcyjnym „Innowacje w ładowarkach kołowych” (str. 35) opisujemy najnowsze rozwiązania konstrukcyjne w ładowarkach różnych klas wagowych. W każdej grupie stale zachodzą zamiany, poprawiające parametry robocze, podnoszące komfort pracy operatora, ale również wpływające na mniejsze zużycie paliwa.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2014/7

Szanowni Czytelnicy

W Polsce głównym materiałem wykorzystywanym do budowy dróg i autostrad są przede wszystkim mieszanki mineralno-asfaltowe.
Aby jednak, nawierzchnia miała właściwe parametry należy je wstępnie zagęścić i równomiernie rozłożyć. Służą do tego układarki mas bitumicznych. Są to maszyny samojezdne, poruszające się na podwoziu gąsienicowym, mające także możliwość zaprogramowania profilu poprzecznego drogi. Opisujemy je w opracowaniu redakcyjnym na str. 54. Warto mieć na uwadze, że układarki Sumitomo J-Paver HA60C-7CE i Dynapac SD2500C zostały nagrodzone medalami na tegorocznych targach Autostrada-Polska w Kielcach. W przypadku firmy Vögele medal otrzymał należący do serii „-3” – model Super 1800-3i. Nagrody przyznano m.in. za wysoki poziom techniczny, trwałość i niezawodność.
Duża ilość inwestycji drogowych to także duże zapotrzebowanie na mieszanki asfaltowe. Z betonu asfaltowego wykonywane są bowiem nie tylko warstwa ścieralna, ale także podbudowa górna i warstwa wiążąca. Do wytwarzania mieszanki służą wytwórnie mas bitumicznych zwane inaczej otaczarniami. Czytając opracowanie na ich temat, zamieszczone na str. 59, warto zwrócić uwagę na rozwiązania ekologiczne, w postaci systemów dozowania destruktu.

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów
Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2014/6
Szanowni Czytelnicy

„Targowy” maj już za nami. Dwie duże imprezy maszynowe odbyły się - tradycyjnie w Kielcach oraz po raz pierwszy w Poznaniu. Teraz przyszła pora na podsumowanie. Czy warto było w nich uczestniczyć? Czy warto było przyjechać, aby zapoznać się z ekspozycjami oraz atrakcjami przygotowanymi przez wystawców i organizatorów?

Redakcja miesięcznika „Forum Budowlane” była obecna ze stoiskiem na obydwu imprezach. Z naszych obserwacji wynika, że zarówno Autostrada-Polska/Maszbud, jak i Intermasz mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedno jest jednak pewne, na obydwu nie zabrakło ciekawych maszyn i sprzętu budowlanego, można było zasięgnąć informacji z pierwszej ręki na ich temat, a także wziąć udział w wielu konferencjach i spotkaniach, wzbogacając swoją wiedzę. Fotogalerie z majowych targów wraz z podsumowaniem organizatorów zamieszczamy na naszej stronie internetowej www.forum-budowlane.pl.

Zachęcam również do „zerknięcia” na www.facebook.com/miesiecznikForumBudowlane. Znajdą tam Państwo m.in. wiele ciekawostek, zapowiedzi reportaży do kolejnego wydania miesięcznika, a także zaproszenie do udziału w konkursie „Mundialo-branie”. Konkurs potrwa do 27 czerwca 2014 r. Przez trzy tygodnie w każdy poniedziałek na naszej stronie internetowej będą publikowane trzy pytania dotyczące tegorocznych „Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej” w Brazylii. Zachęcam do udziału i zdobywania ciekawych nagród.

Życzę przyjemnej lektury
Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2014/5

Szanowni Czytelnicy

Dotychczas miesiąc maj kojarzył się głównie z targami Autostrada-Polska i Maszbud, odbywającymi się w Kielcach. Są to bowiem największe imprezy w kraju, na których prezentowane są maszyny budowlane. W tym roku odbywają się w nowej formule, z ciekawym programem dodatkowym (III Forum Kruszyw, konkurs dla operatorów, piknik rodzinny). Organizator Targi Kielce zaprasza profesjonalistów w dniach 14–16 maja, a 17 maja w sobotę na wielki piknik rodzinny Show After Fair. Również nasza redakcja jak co roku zaprasza na swoje stoisko nr 59, znajdujące się w pawilonie F.

Nowością w tegorocznym kalendarzu imprez „maszynowych” są targi Intermasz w Poznaniu. Obywają się zaraz po kieleckiej imprezie – w dniach od 21 do 24 maja. Również w tym przypadku zwiedzający mogą liczyć na wiele atrakcji, a także zagłosować na jedną z maszyn wyłonionych w konkursie na „Złoty Medal MTP”, czy zostać „Pogromcą Maszyn”. Na tych targach redakcja „Forum Budowlanego” również będzie miała swoje stoisko – nr 39 w pawilonie 3.

Takie „zagęszczenie” targów branżowych spowodowało, że firmy miały trudy wybór, gdzie się wystawiać. W niniejszym wydaniu miesięcznika znajdą Państwo zatem artykuły, w których przybliżamy maszyny i sprzęt budowlany, jaki zostanie zaprezentowany na targowych ekspozycjach. Opracowania te zostały specjalnie oznaczone, z podaniem numeru stoiska.

Zachęcam do lektury i osobistej wizyty na targach

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa