Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2015/10
Szanowni Czytelnicy

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto zapoznać się z maszyną w praktyce, zasięgnąć informacji u osób, które ją dobrze znają, bądź wykorzystują w codziennej pracy. Takie podejście jest właściwe dla każdego urządzenia, począwszy od najmniejszych elektronarzędzi po najcięższe maszyny budowlane.
Prezentując urządzenia i maszyny na naszych łamach staramy się również pokazywać je od tej strony, zasięgając „języka” u operatorów, czy przedstawicieli dystrybutorów. W bieżącym wydaniu znajdą Państwo m.in. sporo ciekawych informacji dotyczących przecinarki jezdnej oraz kruszarek i przesiewaczy.

Według jej operatora, opisywana w ramach cyklu „Maszyna pod lupą” przecinarka jezdna, jest najlepszą, z jaką przyszło mu do tej pory pracować. A chyba wie co mówi, gdyż używa jej od przeszło 8 miesięcy, natomiast samym nacinaniem posadzek zajmuje się już 15 lat. Spotkaliśmy się z nim na budowie wielopoziomowego garażu w Legionowie, gdzie przecinarka używana była do nacinania i poszerzania dylatacji (str. 18).

W ramach pokazów „Na poziomie 308”, które odbyły się w kopalni Piława Górna przedstawiciele polskiego dystrybutora zaprezentowali trzy mobilne kruszarki i przesiewacz. Maszyny zostały dobrane tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. My skrzętnie te uwagi zebraliśmy, w nadziei, że pomogą Państwu przy doborze odpowiedniego urządzenia do rodzaju prowadzonej działalności (str. 36).

Tradycyjnie zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2015/9
Szanowni Czytelnicy

W aktualnym wydaniu miesięcznika skupiamy się głównie na spycharkach gąsienicowych i małych koparkach.

Rodzimy rynek spycharek nie należy do najmniejszych. Jak udało się nam ustalić prym na nim wiedzie sześć znanych marek. Niestety importerzy i producenci nie chcą się pochwalić dokładnymi danymi dotyczącymi sprzedaży. Spycharek zatem nie brakuje, a o tych najpopularniejszych piszemy na str. 28.
Pomimo, że w naszym kraju cięgle wiele firm preferuje używanie uniwersalnych koparkoładowarek, to jak się okazuje doskonałym ich uzupełnieniem może być minikoparka. Takie podejście prezentuje m.in. zakład budowlany z Sierpca, który od roku ma w swoim parku maszynowym minikoparkę. Co sobie chwali jej właściciel? O tym można przeczytać na str. 22.

Kiedy mamy już odpowiednią maszynę, warto także pomyśleć o wybraniu właściwych środków smarnych. Maszyny budowlane, jak dotąd, wykorzystują je praktycznie we wszystkich podzespołach, w których występuje zjawisko tarcia. W przypadku stosowania „smarów” na bazie olejów pochodzących z ropy naftowej, każdy podzespół i maszyna w całości, są potencjalnym źródłem skażenia środowiska naturalnego. W artykule zamieszczonym na str. 20, autor dzieli się informacjami skierowanymi do zwolenników stosowania przyjaznych dla środowiska środków smarnych, zwanych potocznie bio-olejami czy bio-smarami.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2015/8

Szanowni Czytelnicy


Bieżące wydanie miesięcznika „wzbogaciliśmy” o dwa dodatki tematyczne przygotowane przez naszą redakcję – „Forum Budowlane Energetyka” oraz „Forum Budowlane Rolnictwo”.

Ten pierwszy znajdą Państwo na stronach „Forum Budowlanego”. Suwnice, specjalne naczepy do transportu elementów elektrowni wiatrowych, czy zabudowy samochodów serwisowych wykorzystywanych np. przez ekipy pogotowia energetycznego, powstają w firmach dobrze znanych w branży budowlanej (str. 13–21).

Drugi dodatek, w formie oddzielnej „wkładki” dotyczy rolnictwa. W tym przypadku również firmy oferujące maszyny i urządzenia budowlane, mają sporo do zaoferowania branży rolniczej. Postanowiliśmy więc po raz kolejny umożliwić im dotarcie za naszym pośrednictwem do tej grupy odbiorców. Zwracamy także uwagę na finansowanie zakupu maszyn rolniczych za pośrednictwem firm leasingowych. Jak się okazuje mogą one pochwalić się znaczącymi sukcesami w sektorze agro, o czym także piszemy w naszym dodatku.

Wydanie sierpniowe miesięcznika będzie zatem dostępne na dwóch imprezach rolniczych – „Agro Pomerania” w Barzkowicach (11–13 września) i „Agro Show” w Bednarach (18–21 września) oraz na targach „Energetab” w Bielsku-Białej (15–17 września).

Zachęcam do lektury opracowań, znajdujących się w naszych dodatkach tematycznych, ale także do zapoznania się z pozostałymi artykułami „Forum Budowlanego”.

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

Forum Budowlane 2015/7
Szanowni Czytelnicy

W pierwszym wakacyjnym numerze naszego miesięcznika, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na tematy związane, krótko mówiąc ze smarowaniem.

Troska o zwiększanie niezawodności maszyn przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ich eksploatacji oraz spełnianie coraz większych wymagań zachowania czystości i norm ekologicznych, stawia przed producentami konieczność stosowania nowoczesnych metod smarowania. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii maszyn są bowiem problemy związane z ich niewłaściwym smarowaniem.

W czwartej części cyklu „Co operator wiedzieć powinien” autor zwraca zatem uwagę na prawidłową obsługę układów automatycznego smarowania. Układy takie montowane w niektórych maszynach budowlanych, stanowią bardzo ważny element, wpływający na wydłużenie żywotności podzespołów, które muszą być smarowane. Niezawodność działania, prawidłowość funkcjonowania to podstawowe ich cechy, natomiast trwałość smarowanych „części” zależy w głównej mierze od operatora i właściwie przeprowadzonych czynności obsługowych układów automatycznego smarowania (str. 27).

Równie ważny, w obsłudze maszyn i pojazdów budowlanych, jest dobór odpowiednich środków smarnych. Przedsiębiorstwa, których flota składa się z różnych pojazdów, dążą do ujednolicania kupowanych środków smarnych. Mniejsza liczba smarów i olejów jest także korzystna z punktu widzenia magazynowania jak i serwisowania. Należy jednak zdać sobie sprawę, że zagadnienie to nie jest proste, gdyż ściśle zależy od rodzaju pojazdu, wieku i stopnia zużycia. Jednak, również i w tym przypadku można nakreślić pewne ogólne zasady prawidłowego postępowania (str. 30).

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2015/6

Szanowni Czytelnicy

Branża budowlana potrzebuje nie tylko maszyn, ale również samochodów ciężarowych, w tym przede wszystkim podwozi pod zabudowę. Jest coraz bardziej wymagająca, głównie pod względem efektywności wykorzystania i wytrzymałości, co wynika ze zmiennych warunków, w jakich pojazdy są eksploatowane – trudny teren i drogi utwardzone. Producenci starają się zatem zaspokoić oczekiwania przedsiębiorców, te dotyczące lepszej trakcji, wytrzymałości, mniejszego zużycia paliwa, czy poprawy komfortu pracy kierowcy, ale także łatwiejszego montażu nadwozia. I udaje się im to z powodzeniem. O najnowszych technologiach, jakie zawitały do pojazdów budowlanych piszemy w artykule „Podwozia pod zabudowy budowlane” (str. 36).

Firmy motoryzacyjne proponują także specjalne, lekkie podwozia dedykowane pod konkretne zabudowy – np. betonomieszarki. Na korzyści płynące z użycia takiego rozwiązania zwraca uwagę nasz rozmówca w wywiadzie „Napędza nas technologia” (str. 34).

Podwozie jest nierozłącznie związane z konkretną zabudową, niezależnie od tego, czy będzie to betonomieszarka, pompa do betonu lub wywrotka. Szczególnie wywrotki stanowią dużą grupę zabudów wykorzystywanych w budownictwie. Piszemy o nich w opracowaniu redakcyjnym „Ciężkie zabudowy wywrotki” (str. 39). Bardzo popularne są konstrukcje typu half-pipe oraz mające możliwość wysypu na dwie lub trzy strony. Oferta rynkowa jest w tym zakresie imponująca. Dominują głównie polscy producenci, ale nie ma problemu z doborem wywrotek znanych firm zagranicznych.

Zachęcam także do lektury pozostałych artykułów

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

Forum Budowlane 2015/5

Szanowni Czytelnicy

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych stoisk na majowych targach branżowych. Będziemy w Poznaniu, Kielcach i Bydgoszczy.

Termin 6–9 maja został zarezerwowany dla drugiej edycji targów Intermasz odbywających się w Poznaniu. Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich, będzie można zapoznać się z najnowszymi maszynami i specjalistycznym sprzętem skierowanym dla sektora budowlanego. Z przedstawicielami redakcji „Forum Budowlanego” będzie można spotkać na stoisku 11C
w pawilonie 3.

Kolejna impreza, to coroczne święto drogownictwa, tym razem odbywające się w dniach 13–15 maja, którego organizatorem są Targi Kielce. Główną imprezą jest oczywiście Autostrada–Polska. Towarzyszą jej Maszbud, Rotra, Traffic-Expo – TIL oraz debiutujący w tym roku Międzynarodowy Salon Techniki Parkingowej Europarking. Mamy nadzieję, że poza interesującymi maszynami drogowymi, ciekawym dodatkiem będzie również dziennik targowy „Forum Budowlane Expo”. Jest on wydawany przez naszą redakcję od 2005 roku. W bieżącym ukażą się dwie edycje, na pierwszy i drugi dzień targów. Podobnie jak w latach ubiegłych, zamiarem naszym jest, aby każdy zwiedzający taką gazetę otrzymał i mógł zapoznać się z nowościami i najbardziej aktualnymi wydarzeniami, jakie będą miały miejsce podczas trwania „Autostrady”. Zapraszamy oczywiście na nasze stoisko nr 61 w hali F.
Koniec miesiąca należy do bydgoskich targów Wod-Kan, które odbędą się od 26 do 28 maja. Przypominamy, że w tym roku, ekspozycja skierowana do sektora wodociągowego i kanalizacyjnego, przeniesiona została na tereny Hali „Łuczniczka”. Nasze stoisko ma nr C131.

Zachęcam do wizyty na targach, a także do lektury aktualnego wydania miesięcznika

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa