Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2016/1
W bieżącym wydaniu kontynuujemy opisywanie systemów dedykowanych do maszyn budowlanych. Tym razem są to systemy sterowania ich pracą, co na dzisiejszych placach budowy jest praktycznie nie do przecenienia. Spycharki, równiarki, koparki, rozkładarki mas bitumicznych to tylko wybrane maszyny, które mogą zostać wyposażone w elastyczne, wytrzymałe i wiarygodne urządzenia ułatwiające „życie” operatorowi. Systemy sterowania mają głównie za zadanie przyśpieszenie wykonywania prac i zmniejszenie liczby poprawek, czego efektem jest zredukowanie kosztów użytych materiałów. Chcąc zatem dokonać precyzyjnych pomiarów przy wykonywaniu wykopów, czy budowie dróg, coraz częściej, w zależności od zakresu robót, niezbędne staje się zastosowanie systemów sterowania 1D, 2D lub 3D (str. 21). Zazwyczaj oferowane są przez wyspecjalizowane firmy, prężnie działające rynku polskim, ale także przez samych producentów maszyn budowlanych (str. 26).

Przedsiębiorcy zwracają dużo uwagi również na rozwiązania poprawiające komfort pracy operatora oraz odpowiadające za zmniejszenie zużycia paliwa. A takich nie brakuje w najnowszych konstrukcjach maszyn budowlanych. Pod tym względem niektóre z tradycyjnym silnikiem spalinowym wyprzedzają, w swojej klasie, nawet konkurencyjne maszyny z napędem hybrydowym (str. 34).

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Forum Budowlane 2015/12

Spokojnych, rodzinnych i wesołych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności i sukcesów
w Nowym 2016 Roku
wszystkim Czytelnikom oraz Klientom

życzy zespół redakcyjny miesięcznika
„Forum Budowlane”
Forum Budowlane 2015/11
Szanowni Czytelnicy

Systemy zdalnego monitorowania oparte na technologii GPS stanowią dziś standardowe wyposażenie praktycznie każdej nowej maszyny budowlanej. Producenci oferują tutaj najczęściej własne rozwiązania. Istnieją także firmy niezależne, tworzące systemy zdalnego monitorowania, przeznaczone między innymi do maszyn. Niezależnie od tego w każdym znajduje się kilka modułów, które zbierają dane np. o lokalizacji i czasie pracy maszyn, czy ilości zużytego paliwa. Dzięki temu możliwa jest kontrola kosztów i precyzyjne rozliczenie powierzonych zadań. O tych i innych zaletach systemów zdalnego monitorowania mogą Państwo przeczytać w artykule na str. 16.

Firmy budowlane wypożyczają maszyny budowlane i jest to już norma. Coraz popularniejsze staje się także korzystanie z usług wypożyczalni samochodów dostawczych. Zachętą są proste zasady wynajmu i atrakcyjne stawki dzienne, ale nie tylko. Jak to wygląda w jednej z firm zajmujących się taką działalnością opisano na str. 24.

Na początku października wybrano nowe władze Stowarzyszenia Dystrybutorów Maszyn Budowlanych na kolejną kadencję. SDMB podejmuje wiele cennych inicjatyw, które dotyczą nie tylko firm zrzeszonych, ale całej branży maszynowej. Są to chociażby kwestie targów branżowych, czy raportowania sprzedaży maszyn. Więcej na ten temat, a także innych działań można znaleźć w wywiadzie z prezesem Stowarzyszenia (str. 40).

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów
Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

facebook.com/miesiecznikForumBudowlane
Forum Budowlane 2015/10
Szanowni Czytelnicy

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto zapoznać się z maszyną w praktyce, zasięgnąć informacji u osób, które ją dobrze znają, bądź wykorzystują w codziennej pracy. Takie podejście jest właściwe dla każdego urządzenia, począwszy od najmniejszych elektronarzędzi po najcięższe maszyny budowlane.
Prezentując urządzenia i maszyny na naszych łamach staramy się również pokazywać je od tej strony, zasięgając „języka” u operatorów, czy przedstawicieli dystrybutorów. W bieżącym wydaniu znajdą Państwo m.in. sporo ciekawych informacji dotyczących przecinarki jezdnej oraz kruszarek i przesiewaczy.

Według jej operatora, opisywana w ramach cyklu „Maszyna pod lupą” przecinarka jezdna, jest najlepszą, z jaką przyszło mu do tej pory pracować. A chyba wie co mówi, gdyż używa jej od przeszło 8 miesięcy, natomiast samym nacinaniem posadzek zajmuje się już 15 lat. Spotkaliśmy się z nim na budowie wielopoziomowego garażu w Legionowie, gdzie przecinarka używana była do nacinania i poszerzania dylatacji (str. 18).

W ramach pokazów „Na poziomie 308”, które odbyły się w kopalni Piława Górna przedstawiciele polskiego dystrybutora zaprezentowali trzy mobilne kruszarki i przesiewacz. Maszyny zostały dobrane tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. My skrzętnie te uwagi zebraliśmy, w nadziei, że pomogą Państwu przy doborze odpowiedniego urządzenia do rodzaju prowadzonej działalności (str. 36).

Tradycyjnie zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2015/9
Szanowni Czytelnicy

W aktualnym wydaniu miesięcznika skupiamy się głównie na spycharkach gąsienicowych i małych koparkach.

Rodzimy rynek spycharek nie należy do najmniejszych. Jak udało się nam ustalić prym na nim wiedzie sześć znanych marek. Niestety importerzy i producenci nie chcą się pochwalić dokładnymi danymi dotyczącymi sprzedaży. Spycharek zatem nie brakuje, a o tych najpopularniejszych piszemy na str. 28.
Pomimo, że w naszym kraju cięgle wiele firm preferuje używanie uniwersalnych koparkoładowarek, to jak się okazuje doskonałym ich uzupełnieniem może być minikoparka. Takie podejście prezentuje m.in. zakład budowlany z Sierpca, który od roku ma w swoim parku maszynowym minikoparkę. Co sobie chwali jej właściciel? O tym można przeczytać na str. 22.

Kiedy mamy już odpowiednią maszynę, warto także pomyśleć o wybraniu właściwych środków smarnych. Maszyny budowlane, jak dotąd, wykorzystują je praktycznie we wszystkich podzespołach, w których występuje zjawisko tarcia. W przypadku stosowania „smarów” na bazie olejów pochodzących z ropy naftowej, każdy podzespół i maszyna w całości, są potencjalnym źródłem skażenia środowiska naturalnego. W artykule zamieszczonym na str. 20, autor dzieli się informacjami skierowanymi do zwolenników stosowania przyjaznych dla środowiska środków smarnych, zwanych potocznie bio-olejami czy bio-smarami.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
Forum Budowlane 2015/8

Szanowni Czytelnicy


Bieżące wydanie miesięcznika „wzbogaciliśmy” o dwa dodatki tematyczne przygotowane przez naszą redakcję – „Forum Budowlane Energetyka” oraz „Forum Budowlane Rolnictwo”.

Ten pierwszy znajdą Państwo na stronach „Forum Budowlanego”. Suwnice, specjalne naczepy do transportu elementów elektrowni wiatrowych, czy zabudowy samochodów serwisowych wykorzystywanych np. przez ekipy pogotowia energetycznego, powstają w firmach dobrze znanych w branży budowlanej (str. 13–21).

Drugi dodatek, w formie oddzielnej „wkładki” dotyczy rolnictwa. W tym przypadku również firmy oferujące maszyny i urządzenia budowlane, mają sporo do zaoferowania branży rolniczej. Postanowiliśmy więc po raz kolejny umożliwić im dotarcie za naszym pośrednictwem do tej grupy odbiorców. Zwracamy także uwagę na finansowanie zakupu maszyn rolniczych za pośrednictwem firm leasingowych. Jak się okazuje mogą one pochwalić się znaczącymi sukcesami w sektorze agro, o czym także piszemy w naszym dodatku.

Wydanie sierpniowe miesięcznika będzie zatem dostępne na dwóch imprezach rolniczych – „Agro Pomerania” w Barzkowicach (11–13 września) i „Agro Show” w Bednarach (18–21 września) oraz na targach „Energetab” w Bielsku-Białej (15–17 września).

Zachęcam do lektury opracowań, znajdujących się w naszych dodatkach tematycznych, ale także do zapoznania się z pozostałymi artykułami „Forum Budowlanego”.

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny