Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2017/1
Szanowni Czytelnicy

Branża budowlana należy do najbardziej zagrożonych wypadkami, chociaż jak pokazują wyniki po pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku ich liczba zdecydowanie spadła. Na łamach „Forum Budowlanego” nie ustajemy w promowaniu bezpiecznych zachowań na budowach.

Zaczynając od początku każdej inwestycji, dużym ryzykiem obciążone są prace przy prowadzeniu wykopów. Najczęściej występujące zagrożenia to zasypanie osób w wyniku zawalenia się ścian oraz wpadnięcie do wykopu. Bagatelizowanie tych zagrożeń oraz nieprzestrzeganie zasad bhp może doprowadzić do tragedii. Przed przystąpieniem do realizacji wykopu konieczne jest spełnienie wymogów i zasad dotyczących bezpieczeństwa (str. 14).

Kolejna „grupa” to prace na wysokości. Kiedy odbywają się na wysokości powyżej 1 m konieczne jest używanie indywidualnych środków zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. Można pracować bez ich używania, ale pod warunkiem zastosowania zbiorowych urządzeń zabezpieczających. Takim jest np. prawidłowo zmontowane rusztowanie. Aby pracownicy mogli wejść i bezpiecznie przebywać na rusztowaniu bez szelek asekuracyjnych, rusztowanie musi zostać przekazane do użytkowania zgodnie z odpowiednią procedurą (str. 32).

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Forum Budowlane 2016/12
Spokojnych, rodzinnych i wesołych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności i sukcesów
w Nowym 2017 Roku
wszystkim Czytelnikom oraz Klientom


życzy zespół redakcyjny miesięcznika
„Forum Budowlane”
Forum Budowlane 2016/11

Szanowni Czytelnicy

Zima to zdecydowanie najmniej lubiana przez firmy budowlane pora roku. Niskie temperatury oraz opady deszczu i śniegu to warunki mało sprzyjające jakimkolwiek pracom remontowym i budowlanym. Nie są jednak całkowicie skazane na niepowodzenie. Fachowcy mają do dyspozycji szeroką ofertę nagrzewnic nadmuchowych oraz osuszaczy, które skutecznie pozwalają utrzymać na odpowiednim poziomie temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Najchętniej wybierane są nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin lub bez oraz nagrzewnice gazowe. Ich duża wydajność i wysoka efektywność sprawiają, że stały się obecnie jednym z podstawowych elementów wyposażenia ekip remontowych (str. 22).

Odpowiednia temperatura podczas wykonywania różnorodnych prac w warunkach zimowych to jedno. Bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest również troska o maszyny robocze. Sama eksploatacja przy takiej pogodzie także powinna być nieco inna, a operatorzy muszą być bardziej wyczuleni podczas sprawdzania stanu technicznego. Właściciele maszyn, którzy zaniechają należytego ich przygotowania do pracy zimą, z całą pewnością nie osiągną oszczędności. Pamiętajmy, że należy zawczasu zadbać o maszynę, gdyż nie da się przewidzieć, czy zima będzie sroga czy też łagodna. Nadal wielu o tym zapomina, dlatego podpowiadamy i przypominamy, jak eksploatować maszyny budowlane w czasie zimy (str. 31).

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa


Forum Budowlane 2016/10
Szanowni Czytelnicy

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy z roku na rok spada liczba wypadków oraz osób poszkodowanych w ich wyniku. W 2015 roku poszkodowanych zostało 2301 osób, to o 271 mniej w porównaniu z danymi za 2014 r. Jak podała PIP w tym okresie spadła także liczba osób, które poniosły śmierć w czasie pracy. W wypadkach zginęło 272 osoby, a 709 doznało ciężkich obrażeń ciała. W 2014 r. było to odpowiednio 318 i 849 osób. Wciąż jednak, wśród poszkodowanych śmiertelnie największą grupą były osoby zatrudnione w sektorze budowlanym (80 przypadków w 2015 roku). Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje również na niezmienne od lat przyczyny tych tragicznych zdarzeń, zarówno leżące po stronie samych poszkodowanych, jak i organizacyjne.

Żaden z pracodawców nie jest jednak w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia wypadków przy obsłudze maszyn, ale znajomość obowiązujących procedur pozwala uniknąć wielu problemów z tym związanych. Dotyczy to także postępowania w przypadku, gdy taki wypadek na budowie nastąpi. Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem znajomość przepisów w takim zakresie, aby mógł wdrożyć odpowiednie procedury dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia wypadku. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w kolejnym opracowaniu z cyklu „Co pracodawca i operator wiedzieć powinni” (str. 23.)

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

Forum Budowlane 2016/9
Szanowni Czytelnicy

Wielokrotnie na łamach naszego miesięcznika zwracaliśmy uwagę na ważny problem, jakim jest prawidłowa obsługa maszyn i urządzeń. Żywotność maszyny zależy nie tylko od jej jakości. Kluczowym czynnikiem jest bowiem utrzymywanie jej w dobrym stanie, co często jest lekceważone. W bieżącym numerze rozpoczynamy dwuczęściowy cykl „Materiały eksploatacyjne w maszynach”, w którym poruszamy ten problem, na przykładzie lekkiego sprzętu budowlanego, jakim są zagęszczarki. Prawidłowa konserwacja polega m.in. na konieczności okresowej wymiany części i zazwyczaj są to właśnie materiały eksploatacyjne (str. 17). Warto stosować te oryginalne, ale o tym w części drugiej.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułami, w których przybliżamy najnowsze maszyny i urządzenia, które trafiły na krajowy rynek. W pierwszym opisujemy absolutną nowość, jaką jest Hydradig. Jego premiera miała miejsce w połowie września we wrocławskim oddziale firmy Interhandler (str. 26). Od niespełna pięciu miesięcy firma z Raciszyna jest właścicielem czterotłokowej filtroprasy. Jak podaje firma Powerstone, która urządzenie dostarczyła, jest to pierwsza taka filtroprasa zainstalowana u polskiego użytkownika. Urządzenie należy do najnowocześniejszych na rynku sprzętu odwadniającego (str. 42).

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa


facebook.com/miesiecznikForumBudowlane
Forum Budowlane 2016/8
Szanowni Czytelnicy

Sierpniowe, jeszcze wakacyjne, wydanie naszego miesięcznika, tradycyjnie będzie dystrybuowane na dwóch imprezach targowych, przeznaczonych dla branży rolniczej. W dniach 9–11 września będą to XXIX Barzkowickie Targi Rolne Agro Pomerania, których organizatorem jest Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Jest to impreza gromadząca wystawców z kraju i zagranicy. Co roku odwiedza je ok. 130 tysiące osób. Bardziej znaną wśród dystrybutorów i producentów maszyn budowlanych jest Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show. Organizowana jest od 1999 roku przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tegoroczna odbędzie się od 23 do 26 września. Na obydwu nie zabraknie ofert przygotowanych przez firmy znane z łamów „Forum Budowlanego”.

W bieżącym wydaniu znajdą Państwo również kolejny artykuł z cyklu „Co operator i pracodawca wiedzieć powinni”. W czwartej części autor przypomina, że wszystkie maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, powinny być wyposażone w urządzenia przeciwwypadkowe. Muszą one zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zabezpieczać operatorów przed wszelkimi możliwymi urazami (str. 28).

Zachęcam do lektury pozostałych artykułów

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny