Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2016/2
Szanowni Czytelnicy

W najnowszym wydaniu miesięcznika wracamy do naszego cyklu „Co operator wiedzieć powinien”. W części piątej, autor zajmuje się jakże ważną kwestią, chociaż przez niektórych często lekceważoną, a związaną z eksploatacją ogumienia kołowych maszyn roboczych. Dużą rolę odgrywa tutaj operator. Bardzo ważny jest właściwy dobór opon, ale operator powinien zadać o właściwe ciśnienie, stosować odpowiednią technikę jazdy, czy zapobiegać przeładowaniu (str. 21).

W kolejnym artykule poruszono kwestie dotyczące rynku równiarek w Polsce. Może roczna sprzedaż równiarek w naszym kraju nie jest imponująca, ale wzrost sprzedaży na przestrzeni ostatnich kilku lat daje do myślenia. To prawdopodobnie dlatego ten typ maszyn wrócił do ofert kilku rodzimych importerów (str. 29).

Warto także zapoznać się z wynikami branży lesingowej za ubiegły rok. Związek Polskiego Leasingu podał, iż branża leasingowa w 2015 r. odnotowała 16,3-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Sfinansowała aktywa o łącznej wartości 49,8 mld zł (co przekroczyło prognozy ZPL z początku roku o blisko 2,2 mld zł). Jak wynika z danych, sfinansowano również więcej sprzętu budowlanego. Tradycyjnie ZPL podał również prognozy na rok bieżący. Okazuje się, że są one bardzo trafne. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostaną spełnione a nawet przekroczone, jak to miało miejsce w 2015 roku (str. 42).

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelnyfacebook.com/
miesiecznikForumBudowlane
Forum Budowlane 2016/1
W bieżącym wydaniu kontynuujemy opisywanie systemów dedykowanych do maszyn budowlanych. Tym razem są to systemy sterowania ich pracą, co na dzisiejszych placach budowy jest praktycznie nie do przecenienia. Spycharki, równiarki, koparki, rozkładarki mas bitumicznych to tylko wybrane maszyny, które mogą zostać wyposażone w elastyczne, wytrzymałe i wiarygodne urządzenia ułatwiające „życie” operatorowi. Systemy sterowania mają głównie za zadanie przyśpieszenie wykonywania prac i zmniejszenie liczby poprawek, czego efektem jest zredukowanie kosztów użytych materiałów. Chcąc zatem dokonać precyzyjnych pomiarów przy wykonywaniu wykopów, czy budowie dróg, coraz częściej, w zależności od zakresu robót, niezbędne staje się zastosowanie systemów sterowania 1D, 2D lub 3D (str. 21). Zazwyczaj oferowane są przez wyspecjalizowane firmy, prężnie działające rynku polskim, ale także przez samych producentów maszyn budowlanych (str. 26).

Przedsiębiorcy zwracają dużo uwagi również na rozwiązania poprawiające komfort pracy operatora oraz odpowiadające za zmniejszenie zużycia paliwa. A takich nie brakuje w najnowszych konstrukcjach maszyn budowlanych. Pod tym względem niektóre z tradycyjnym silnikiem spalinowym wyprzedzają, w swojej klasie, nawet konkurencyjne maszyny z napędem hybrydowym (str. 34).

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Forum Budowlane 2015/12

Spokojnych, rodzinnych i wesołych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz pomyślności i sukcesów
w Nowym 2016 Roku
wszystkim Czytelnikom oraz Klientom

życzy zespół redakcyjny miesięcznika
„Forum Budowlane”
Forum Budowlane 2015/11
Szanowni Czytelnicy

Systemy zdalnego monitorowania oparte na technologii GPS stanowią dziś standardowe wyposażenie praktycznie każdej nowej maszyny budowlanej. Producenci oferują tutaj najczęściej własne rozwiązania. Istnieją także firmy niezależne, tworzące systemy zdalnego monitorowania, przeznaczone między innymi do maszyn. Niezależnie od tego w każdym znajduje się kilka modułów, które zbierają dane np. o lokalizacji i czasie pracy maszyn, czy ilości zużytego paliwa. Dzięki temu możliwa jest kontrola kosztów i precyzyjne rozliczenie powierzonych zadań. O tych i innych zaletach systemów zdalnego monitorowania mogą Państwo przeczytać w artykule na str. 16.

Firmy budowlane wypożyczają maszyny budowlane i jest to już norma. Coraz popularniejsze staje się także korzystanie z usług wypożyczalni samochodów dostawczych. Zachętą są proste zasady wynajmu i atrakcyjne stawki dzienne, ale nie tylko. Jak to wygląda w jednej z firm zajmujących się taką działalnością opisano na str. 24.

Na początku października wybrano nowe władze Stowarzyszenia Dystrybutorów Maszyn Budowlanych na kolejną kadencję. SDMB podejmuje wiele cennych inicjatyw, które dotyczą nie tylko firm zrzeszonych, ale całej branży maszynowej. Są to chociażby kwestie targów branżowych, czy raportowania sprzedaży maszyn. Więcej na ten temat, a także innych działań można znaleźć w wywiadzie z prezesem Stowarzyszenia (str. 40).

Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów
Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

facebook.com/miesiecznikForumBudowlane
Forum Budowlane 2015/10
Szanowni Czytelnicy

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto zapoznać się z maszyną w praktyce, zasięgnąć informacji u osób, które ją dobrze znają, bądź wykorzystują w codziennej pracy. Takie podejście jest właściwe dla każdego urządzenia, począwszy od najmniejszych elektronarzędzi po najcięższe maszyny budowlane.
Prezentując urządzenia i maszyny na naszych łamach staramy się również pokazywać je od tej strony, zasięgając „języka” u operatorów, czy przedstawicieli dystrybutorów. W bieżącym wydaniu znajdą Państwo m.in. sporo ciekawych informacji dotyczących przecinarki jezdnej oraz kruszarek i przesiewaczy.

Według jej operatora, opisywana w ramach cyklu „Maszyna pod lupą” przecinarka jezdna, jest najlepszą, z jaką przyszło mu do tej pory pracować. A chyba wie co mówi, gdyż używa jej od przeszło 8 miesięcy, natomiast samym nacinaniem posadzek zajmuje się już 15 lat. Spotkaliśmy się z nim na budowie wielopoziomowego garażu w Legionowie, gdzie przecinarka używana była do nacinania i poszerzania dylatacji (str. 18).

W ramach pokazów „Na poziomie 308”, które odbyły się w kopalni Piława Górna przedstawiciele polskiego dystrybutora zaprezentowali trzy mobilne kruszarki i przesiewacz. Maszyny zostały dobrane tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. My skrzętnie te uwagi zebraliśmy, w nadziei, że pomogą Państwu przy doborze odpowiedniego urządzenia do rodzaju prowadzonej działalności (str. 36).

Tradycyjnie zachęcam również do lektury pozostałych artykułów

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny
Forum Budowlane 2015/9
Szanowni Czytelnicy

W aktualnym wydaniu miesięcznika skupiamy się głównie na spycharkach gąsienicowych i małych koparkach.

Rodzimy rynek spycharek nie należy do najmniejszych. Jak udało się nam ustalić prym na nim wiedzie sześć znanych marek. Niestety importerzy i producenci nie chcą się pochwalić dokładnymi danymi dotyczącymi sprzedaży. Spycharek zatem nie brakuje, a o tych najpopularniejszych piszemy na str. 28.
Pomimo, że w naszym kraju cięgle wiele firm preferuje używanie uniwersalnych koparkoładowarek, to jak się okazuje doskonałym ich uzupełnieniem może być minikoparka. Takie podejście prezentuje m.in. zakład budowlany z Sierpca, który od roku ma w swoim parku maszynowym minikoparkę. Co sobie chwali jej właściciel? O tym można przeczytać na str. 22.

Kiedy mamy już odpowiednią maszynę, warto także pomyśleć o wybraniu właściwych środków smarnych. Maszyny budowlane, jak dotąd, wykorzystują je praktycznie we wszystkich podzespołach, w których występuje zjawisko tarcia. W przypadku stosowania „smarów” na bazie olejów pochodzących z ropy naftowej, każdy podzespół i maszyna w całości, są potencjalnym źródłem skażenia środowiska naturalnego. W artykule zamieszczonym na str. 20, autor dzieli się informacjami skierowanymi do zwolenników stosowania przyjaznych dla środowiska środków smarnych, zwanych potocznie bio-olejami czy bio-smarami.

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa

Reportaże i wywiady

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy