Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Rok wydania: Numer:
Forum Budowlane 2018/8

Szanowni Czytelnicy

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, opublikował właśnie ogólnopolski raport „Kolos na glinianych nogach – czyli sytuacja finansowa w branży budowlanej”, który powstał w oparciu o dane zgromadzone w lipca 2018 roku. Jak czytamy, łączne zadłużenie firm budowlanych wynosi już 2,41 mld zł, o 200 mln zł więcej niż rok temu, a liczba przedsiębiorstw notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wzrosła do ponad 64,5 tysiąca.

Komu zalegają z płatnościami przedsiębiorstwa budowlane? Przede wszystkim firmom windykacyjnym, które czekają na zwrot prawie 855 mln zł, w dalszej kolejności są banki i firmy leasingowe – tutaj dług wynosi blisko 470 mln zł. W segmencie transportu firmy budowlane winne są 16 mln zł, a w przypadku kupna i wynajmu maszyn – 60 mln zł.

Tak więc do problemów z jakimi już boryka się branża budowlana (m.in. brak pracowników, duża ilość inwestycji) dołączył kolejny – rosnące zadłużenie. Sytuację pogarsza także zauważalny wzrost cen usług podwykonawczych oraz materiałów i robocizny. Wiele firm wycofuje się z wygranych przetargów (m.in. włoski koncern Astaldi z umowy na budowę tunelu w Świnoujściu o wartości ponad 700 mln zł).

Jest i dobra wiadomość. Wszystko to dzieje się przy rosnącej dynamice produkcji budowlano-montażowej, która w pierwszym kwartale wyniosła 18,2% i w pierwszej połowie roku osiągnęła 39 mld zł.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

 

Forum Budowlane 2018/7

Szanowni Czytelnicy

Choć większość wskaźników w branży budowlanej budzi zadowolenie, to jak wskazują eksperci pojawiają się niepokojące objawy, które łatwo mogą się pogłębić i doprowadzić do trudnej sytuacji. Tymi dobrymi sygnałami jest na pewno wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku w I kwartale, a także rosnąca sprzedaż maszyn i urządzeń.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statyczny, w tym okresie do użytkowania oddano o 10,6% więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła o 10,8% także liczba wydanych pozwoleń lub zgłoszeń.

Natomiast według danych Związku Polskiego Leasingu, w pierwszych 5 miesiącach firmy leasingowe sfinansowały maszyny i urządzenia o wartości ponad 7,7 mld zł, czyli o 19% więcej niż przed rokiem. Związane jest to m.in. z rekordowym popytem właśnie na maszyny budowlane.

Czyli jest dobrze. Skąd zatem czarne wizje możliwych kłopotów branży? Duża ilość inwestycji, także infrastrukturalnych powoduje wzrost zapotrzebowania na sprzęt budowlany oraz przede wszystkim na wykwalifikowanych pracowników. O ile z tym pierwszym nie powinno być problemów, to już teraz widoczny jest niedobór fachowców.

Jak bumerang powraca również kwestia bankructw firm budowlanych. Przyczyną są problemy z rosnącym zadłużeniem wynikającym m.in. z zatorów płatniczych. Zdaniem analityków w najbliższych kwartałach nastąpi wzrost liczby upadłości.

I na koniec należy jeszcze wspomnieć o podzielonej płatności, która może spowodować zamrożenie VAT’u nawet do 60 dni. Ze split payment zamierzają skorzystać przede wszystkim publiczni zleceniodawcy, w tym największy, jakim jest GDDKiA.


Życzę przyjemnej lektury


Tadeusz Bak
Dyrektor wydawnictwa

Forum Budowlane 2018/6

Szanowni Czytelnicy

9 stycznia opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. 2018 poz. 47). Ustawodawca określił w nim wymagania przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym spalinowym, elektrycznym i spalinowo-elektrycznym, mających zastosowanie w transporcie wewnętrznym. Nowe rozporządzenie zastąpiło obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2002 r. Wchodzi w życie w po upływie 7 miesięcy, czyli już niedługo bo 10 sierpnia 2018 roku.

Jakie zaszły najważniejsze zmiany? Przede wszystkim ważność tracą imienne zaświadczenia do obsługi wózków. Następuje to jednak stopniowo – wystawione przed 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność do 31 grudnia przyszłego roku, wystawione do 31 grudnia 2014 r. – do 31 grudnia 2020 r., a te wystawione od 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 roku.

Konieczne jest uzupełnienie kwalifikacji, które nie zakończyły się egzaminem UDT. Chociaż ustawodawca zostawił sporo czasu, nie warto tego odkładać na ostatnią chwilę. Już teraz proponujemy zgłosić się do jednego z ośrodków szkoleniowych rekomendowanych przez „Forum Budowlane”.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

Forum Budowlane 2018/5

Szanowni Czytelnicy

Tegoroczne targi Autostrada-Polska/Maszbud w Kielcach nie nastrajały zbytnim optymizmem. Mniejsza niż przed rokiem była liczba wystawców, a także ilość gości targowych, którzy odwiedzili Targi Kielce. Jednak wielu wystawców jest zadowolonych z kontaktów nawiązanych na targach, które jak liczą przełożą się już niedługo na konkretne zamówienia.

Przyszłość rysuje się także w zdecydowanie jasnych barwach. Do dużej ilości realizowanych już i planowanych inwestycji drogowych dołączył program „Mosty dla regionów”, finansujący przygotowanie dokumentacji dla nowych przepraw mostowych w latach 2018–2022. Program przewiduje uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące mosty w ciągach dróg będących w zarządzie jednostek samorządu terytorialnego. Budowa i modernizacja odcinków dróg wraz z mostami (w tym budowa nowych), zostanie dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych przygotowywanego w Ministerstwie Infrastruktury. Na realizację tyko prac przygotowawczych zaplanowano 60 mln zł. Dofinansowanie obejmie 20 priorytetowych przepraw mostowych, w dziewięciu województwach.

Zleceń dla firm projektowych i wykonawczych na pewno nie zabraknie, a my wierzymy, że w ślad za tym pójdzie również zapotrzebowanie na maszyny i sprzęt budowlany.

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bak
Dyrektor wydawnictwa

Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (264) 2018

Forum Budowlane 2018/4

Szanowni Czytelnicy

Jaką zagęszczarkę rewersyjną wybrać? Takie pytanie często zadają sobie firmy drogowe, czy z branży wod-kan; to także tytuł artykułu, w którym zebraliśmy podstawowe informacje o wybranych modelach zagęszczarek rewersyjnych większości producentów (w tym jednego polskiego) dostępnych na naszym rynku. Z powodu dużego asortymentu, wybór nie jest łatwy. Mamy nadzieję, że artykuł przygotowany przez redakcję będzie w tym pomocny. Przy tej okazji nie mogliśmy się oprzeć, aby nie wspomnieć również o modelach jednokierunkowch, ale zasilanych akumulatorowo. Przypominamy również zasady właściwej eksploatacji zagęszczarek.

Sprzętu do zagęszczania gruntu, a także innych maszyn, na pewno nie zabraknie na tegorocznych targach Autostrada–Polska/Maszbud/Rotra w Kielcach. Targi rozpoczynają się 8 maja i potrwają 3 dni.

Zapraszamy na stoisko „Forum Budowlanego” (F-68), a także do lektury wydawanego przez naszą redakcję dziennika targowego „Forum Budowlane Expo”. Podobnie jak w latach ubiegłych ukażą się dwa wydania – na pierwszy i drugi dzień targów. Gazetę otrzymają wszyscy goście wchodzący na teren Targów Kielce.


Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

Forum Budowlane 2018/3

Szanowni Czytelnicy

23 kwietnia rozpocznie się w Centrum Wystawienniczym Paris Nord-Villepinte międzynarodowe spotkanie najważniejszych przedstawicieli z sektora budownictwa i infrastruktury Intermat 2018. Odbywające się w cyklu 3-letnim targi potrwają 6 dni, do 28 kwietnia włącznie.

W tym czasie na pewno nie zabraknie wielu atrakcji, o co zresztą zadbał organizator. Intermat to miejsce premier, o których można przeczytać w lutowym i bieżącym wydaniu, a także prezentacji nowych technologii i nowatorskich rozwiązań jak chociażby prototypowych koparek napędzanych w 100% elektrycznie.

Największą atrakcją targów będzie niewątpliwie specjalna strefa zewnętrzna Intermat Demo. Tutaj na powierzchni 30 tys. m kw. będzie można zobaczyć maszyny w czasie pracy. Nie zapomniano także o branży wynajmu. Dniem dedykowanym temu sektorowi jest czwartek 26 kwietnia.

W tym samym czasie odbędzie się Salon World of Concrete Europe, gdzie zostanie zaprezentowana kompleksowa oferta z branży betonu. Również tutaj poza ekspozycjami wewnątrz i na zewnątrz hal, przewidziano pokazy w ramach Concrete Demo.

Niemała liczba 1500 wystawców jest zapowiedzią niezwykle ciekawej imprezy branżowej. Nasze wrażenia z tej edycji targów Intermat przekażemy w kwietniowym wydaniu miesięcznika i na facebooku.

Życzę przyjemnej lektury

Tadeusz Bak
Dyrektor wydawnictwa