Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Forum Budowlane 6/2019

Szanowni Czytelnicy

Wraca problem związany z uzyskiwaniem zezwoleń kategorii VII na przejazd pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych, zwłaszcza w granicach dużych aglomeracji, w tym miasta stołecznego Warszawy. Dotyczy on przedsiębiorstw posiadających żurawie samojezdne lub pompy do betonu o nacisku osi 12 ton. Chodzi o czas przyznawania zezwolenia na przejazd nienormatywny.

Ustawowo, oczekiwanie na odpowiedź, po złożeniu wniosku w urzędzie gminy lub miasta, wynosi 14 dni roboczych a w przypadku konieczności odpowiedniego dostosowania trasy wydłuża się do 30 dni. Co jednak, kiedy firma dostaje zlecenie „na jutro”? Można oczywiście zrealizować transport na własną odpowiedzialność, bez zezwolenia. W przypadku kontroli o kłopoty finansowe nietrudno, bowiem jednorazowa kara pieniężna za brak zezwolenia kategorii VII to nawet 15 tys. zł.

Dobrego kierunku usprawnienia procedur nie trzeba daleko szukać. W Niemczech wnioski składa się przez Internet, a uzyskane zezwolenie na przejazd nienormatywny przesyłane jest drogą elektroniczną nawet w ciągu kilku godzin. Kierowca nie musi mieć przy sobie oryginału, do kontroli wystarczy pdf na smartfonie lub tablecie.

Docierające do nas głosy przedstawicieli firm świadczących usługi m.in. dużymi pompami do betonu pokazują, że jet to palący problem. Liczymy, że uda się go rozwiązać z pomocą Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Nienormatywnego, które działania w tym zakresie podejmowało już wcześniej.

Życzę przyjemnej lektury


Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny

 

- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ