Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów
Forum Budowlane 8/2018

Szanowni Czytelnicy

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, opublikował właśnie ogólnopolski raport „Kolos na glinianych nogach – czyli sytuacja finansowa w branży budowlanej”, który powstał w oparciu o dane zgromadzone w lipca 2018 roku. Jak czytamy, łączne zadłużenie firm budowlanych wynosi już 2,41 mld zł, o 200 mln zł więcej niż rok temu, a liczba przedsiębiorstw notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wzrosła do ponad 64,5 tysiąca.

Komu zalegają z płatnościami przedsiębiorstwa budowlane? Przede wszystkim firmom windykacyjnym, które czekają na zwrot prawie 855 mln zł, w dalszej kolejności są banki i firmy leasingowe – tutaj dług wynosi blisko 470 mln zł. W segmencie transportu firmy budowlane winne są 16 mln zł, a w przypadku kupna i wynajmu maszyn – 60 mln zł.

Tak więc do problemów z jakimi już boryka się branża budowlana (m.in. brak pracowników, duża ilość inwestycji) dołączył kolejny – rosnące zadłużenie. Sytuację pogarsza także zauważalny wzrost cen usług podwykonawczych oraz materiałów i robocizny. Wiele firm wycofuje się z wygranych przetargów (m.in. włoski koncern Astaldi z umowy na budowę tunelu w Świnoujściu o wartości ponad 700 mln zł).

Jest i dobra wiadomość. Wszystko to dzieje się przy rosnącej dynamice produkcji budowlano-montażowej, która w pierwszym kwartale wyniosła 18,2% i w pierwszej połowie roku osiągnęła 39 mld zł.

Życzę przyjemnej lektury

Artur Kuźmiuk
Redaktor naczelny