Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Zabezpieczenia wykopów

Ocena: 4.7
2242
Zabezpieczenia wykopów to przede wszystkim różnego rodzaju obudowy, które sprawiają, że wykonywanie prac na znacznej głębokości (nawet do 6 m) nie stanowi zagrożenia dla przebywających tam osób. Tworzą je także, często traktowane po macoszemu, systemy chroniące przed wpadnięciem do wykopu osób postronnych.

Obudowa wykopu marki „Orzeł”
Fot. ZPiUŚ Ryszard Orzeł

Polski Orzeł
Jednym z polskich producentów obudów do wykopów ziemnych jest Zakład Produkcji i Usług Ślusarskich Ryszard Orzeł. Firma działa w szeroko rozumianej branży metalowej. Jest głównym producentem elementów naprawczych stosowanych na sieciach wodociągowych tzn. kompensatorów, półkompensatorów, kołnierzy, króćców itd. W powyższą armaturę, która znajduje zastosowanie głównie na terenach dotkniętych szkodami górniczymi, zaopatruje większość zakładów wodociągowych na Śląsku.

Specjalnością firmy jest produkcja konstrukcji zabezpieczających wykopy, w których wykorzystuje własne, oryginalne rozwiązania. Stale je doskonali i modernizuje. Obecnie w programie produkcyjnym ma 11 typów obudów dostosowanych do parcia gruntu, głębokości i długości wykopu oraz obszaru pracy.

Wysoka jakość i dbałość o precyzyjne wykonanie produktów, kwalifikują firmę do grona czołowych wytwórców obudów w kraju, oraz pozwalają na konkurowanie z zachodnimi producentami zabezpieczeń wykopów.

Obudowy SBH
SBH Tiefbautechnik oferuje wiele systemów obudów wykopów, jak: aluminiowe; do ręcznego montażu z rozporą hydrauliczną; typu boks o różnych grubościach płyt (6, 8, 10 cm), przenoszące obciążenia gruntu do maksymalnej głębokości 6 m, o różnych typach, w tym przystosowane do przeciągania w wykopie; systemy słupowo-płytowe z rozporami rolkowymi, umożliwiające prace na dużych głębokościach, z możliwością przesuwania rozpór w wykopie dla wstawiania rur o długości przekraczającej długość segmentu obudowy; systemy słupowo-płytowe czterostronnie zamknięte; lekka obudowa stalowa.


Przykładowe zastosowanie lekkiej obudowy stalowej SBH
Fot. Top-Market

Poniżej opis tej ostatniej. Lekka obudowa stalowa jest wszechstronna i łatwa w użyciu przy budowie ciągów zasilających, przyłączy do budynków oraz przy układaniu kabli. Jest idealna do budowy małych i średnich kanalizacji oraz do użytku z małymi maszynami budowlanymi. Łatwe w manipulacji rozpory mocowane elastycznie do profili płyt pozwalają na szybki montaż i prostą instalację przy użyciu metody wstawiania i dostosowania. Zróżnicowane długości i wysokości płyt podstawowych i nadstawek pozwalają, na optymalny dobór obudowy dla wykopów o szerokości 0,65–2,10 m i maks. głębokości
3,9 m. Dodatkową zaletą, mającą wpływ na popularność lekkiej obudowy stalowej jest jej niska cena.

Systemy Schake
Firma Schake jest producentem wielu rozwiązań, które można wykorzystać podczas prac związanych z wykopem. Są to m.in.: rozpórki kanałowe – ręczne Perfekt, kładki dla pieszych, wygrodzenia wykopów.

Rozpórki kanałowe – ręczne Perfekt dostępne są w różnych średnicach gwintu: 32, 48, 60 mm oraz różnych średnicach rury zewnętrznej: 42, 57, 70 mm. W zależności od modelu zakres regulacji długości wynosi od 0,5 do 3,0 m. Dopuszczalne siły ściskające działające na rozpórkę: od 26,5 do 100 kN, w zależności od modelu oraz od materiału, z którego jest wykonana konstrukcja wsporcza ściany.Gwint oraz rura są złączone ze sobą poprzez pierścień zabezpieczający. Jeżeli rozpórki zostaną rozebrane w celu wyczyszczenia i nasmarowania, prawidłowy montaż elementów ułatwi wytłoczone oznaczenie na poszczególnych jego częściach – uniknie się w ten sposób błędnego montażu. Rozpórki są malowane brązową farbą odporną na ciężkie warunki pracy.


Rozpórka kanałowa Perfekt
Fot. Schake

Kolejnym produktem, który służy do zabezpieczenia prac w wykopach są kładki dla pieszych, w wykonaniu drewnianym i aluminiowym. Kładka dla pieszych z poszyciem drewnianym ma nośność 150 kg. Dolna rama oraz poręcze wykonane są ze stalowych profili, zabezpieczonych ocynkiem ogniowym. Dolne poszycie i krawężniki wykonane są z drewna, które jest zaimpregnowane, co wydłuża żywotność oraz zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi. Kładki z poszyciem drewnianym mają szerokość 1 m. Dostępne są w czterech długościach: 1,7; 2,2; 2,7 oraz 3,2 m i wadze odpowiednio: 55, 70, 85 i 122 kg.

Kładka dla pieszych z poszyciem aluminiowym ma nośność 200 kg. Dolna rama i poręcze wykonane są jak w kładce drewnianej. Poszycie wykonane jest z blachy aluminiowej ryflowanej, krawężnik również jest z aluminium. Kładki z poszyciem aluminiowym mają również szerokość 1 m. Dostępne są długości: 1,7; 2,2 oraz 2,7 m i wadze odpowiednio: 35, 40 i 65 kg.


Kładka dla pieszych w wykonaniu aluminiowym
Fot. Schake

Zarówno kładka z poszyciem drewnianym jak i aluminiowym posiada pochylone pod kątem najazdy dla łatwiejszego wchodzenia pieszych, wjeżdżania wózków inwalidzkich, czy rowerów. Dodatkową zaletą jest możliwość składania poręczy, co ułatwia transport i składowanie, oraz paski odblaskowe zwiększające widoczność. Na życzenie istnieje możliwość wykonania innych długości i szerokości kładek.


Wygrodzenie wykopu z blachą oklejoną biało-czerwoną taśmą odblaskową
Fot. Schake

Schake oferuje szeroką gamę produktów do wygrodzenia wykopów, zaczynając od standardowego ogrodzenia budowlanego o długości 3,5 m i wysokości 2,0 m, po barierki o maksymalnej długości 2,5 m. Wszystkie elementy stalowe są ocynkowane ogniowo. W zależności od modelu wygrodzenie może być wyposażone w blachę oklejoną biało-czerwoną taśmą odblaskową. Firma proponuje również wygrodzenia z tworzywa sztucznego typu zapora drogowa, zapora drogowa z tablicą kierującą, skrajnia drogowa, pachołki drogowe. Wszystkie oklejone są folią odblaskową, która zwiększa widoczność. Dodatkowo można je wyposażyć w lampy ostrzegawcze.

Źródło: Forum Budowlane, nr 7 (182) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: