Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Zabezpieczenia przy pracy na rusztowaniu

Ocena: 0
2743
Praca na rusztowaniu, jak każda na wysokości, wymaga zastosowania skutecznego zabezpieczenia przed upadkiem. Poza nieodzownym wyposażeniem, w postaci kasku i ubioru ochronnego, powinny być szelki bezpieczeństwa i amortyzator. Oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że każdy może dobrać sprzęt najbardziej odpowiedni dla siebie i realizowanego zadania.

Szelki bezpieczeństwa Assecuro Pozyton CA161
Fot. Assecuro


Assecuro
Z oferty firmy Assecuro wybraliśmy trzy produkty, które pozwalają na stworzenie prostego systemu służącego do zabezpieczania osób pracujących na rusztowaniu.

Podstawą są szelki bezpieczeństwa Pozyton CA161 przeznaczone do intensywnego użytkowania i długotrwałej pracy „w podparciu”. Szelki wyposażono w duży przedni i tylny punkt zaczepowy. Pas biodrowy o dużym zakresie regulacji, wyposażony w dwie duże klamry służące do przypięcia linki stabilizującej w miejscu pracy (opasującej), odgięte (w celu łatwiejszego operowania). Pas biodrowy jest wyściełany poduszką z tkaniny ułatwiającej cyrkulację powietrza i podwyższającej komfort pracy. Szelki Pozyton CA161 produkowane są w uniwersalnym rozmiarze i ważą 1,7 kg (wersja z klamrami aluminiowymi automatycznymi).


Amortyzator Assecuro ABW2L B z zatrzaśnikami na linkach bezpieczeństwa o całkowitej długości 1,7 m
Fot. Assecuro


Drugim elementem składowym jest amortyzator. Wybraliśmy produkt oznaczony ABW2L B wykonany z rozciągliwej taśmy poliamidowej z dodatkową taśmą zabezpieczającą. Na stałe połączony jest z dwoma nieregulowanymi taśmami poliamidowymi o szerokości 25 mm. Długość całkowita amortyzatora wynosi 1,7 m, a masa z dwoma zatrzaśnikami – 1,42 kg.

I ostatni element, który powinien być stosowany – to urządzenia samohamowne. W połączeniu z szeklami zabezpieczają one pracownika w drodze i na stanowisku pracy. Podtrzymują spadanie na długości do 2 m. Przykładowe urządzenie z oferty Assecuro to Autoblok AH210 z obrotowym zatrzaśnikiem oraz stalową linką o średnicy 4 mm i długości 10 m. Całość waży 4,8 kg. Urządzenie samohamowne powinno być zamocowane do konstrukcji nad głową użytkownika. Po zainstalowaniu działa w pełni automatycznie i pozwala na swobodne wykonywanie pracy.

Protekt
W oferowanej przez firmę Protekt gamie sprzętu ochrony indywidualnej znaleźć można kilka rodzajów szelek bezpieczeństwa, które są podstawowym składnikiem sprzętu chroniącego przed upadkiem z rusztowania. Wszystkie typy szelek dostępne są w rozmiarach M–XL (średni) oraz XXL (duży).

Konstrukcja szelek została ściśle określona normą europejską PN-EN 361. Tylko szelki z takim oznaczeniem i certyfikatem bezpieczeństwa CE mogą być stosowane przez pracowników jako sprzęt ochronny. Obecnie produkuje się wiele modeli szelek bezpieczeństwa znacznie różniących się konstrukcją. Zasadniczą cechą wyróżniającą różne typy szelek jest umiejscowienie klamer zaczepowych, określające współpracę z innymi elementami indywidualnego systemu ochrony przed upadkiem. Najprostsze modele szelek bezpieczeństwa mają jedynie tylną klamrę zaczepową, zwaną także grzbietową. Klamra ta ma charakter uniwersalny i dostosowana jest do współpracy z większością podzespołów łącząco-amortyzujących. Bardziej rozwinięte konstrukcje mają dodatkowo przednią klamrę zaczepową, przeznaczoną głównie do współpracy z urządzeniami samozaciskowymi i stałymi systemami asekuracji pionowej.


Szelki bezpieczeństwa Protekt P-52 Pro
Fot. Protekt


Szelki bezpieczeństwa wyposażone dodatkowo w pas biodrowy są przystosowane do używania z urządzeniami do stabilizowania pozycji, podczas tzw. pracy „w podparciu”. Pas biodrowy ma klamry zaczepowe (najczęściej dwie boczne), służące do dołączania wspomnianych urządzeń. Klamer tych nie można jednak stosować do zespolenia z podzespołem łącząco-amortyzującym.

Firma Protekt dla osób pracujących na rusztowaniu poleca szczególnie dwa rodzaje szelek – P-52 Pro oraz P-05.

Szelki bezpieczeństwa P-52 Pro, z podkładkami na barki i uda oraz pasem biodrowym, wyposażone w tylny i przedni punkt zaczepowy, regulację pasów udowych, pasów barkowych i pasa piersiowego. Szelki te mają ponadto pas do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodny z normą PN-EN 358. Masa szelek P-52 Pro wynosi 1650 g (rozmiar M-XL) i 1750 g (rozmiar XXL).

Z kolei szelki bezpieczeństwa P-05 wyposażone są w tylną klamrę zaczepową, przedni punkt zaczepowy oraz pas do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodny z normą PN-EN 358. Użytkownik ma możliwość regulacji pasów udowych i pasa piersiowego. Szelki P-05 występują w rozmiarach: M-XL (masa 1120 g) oraz XXL (1220 g).


Mały amortyzator Protekt BW 220 15 z podwójną linką i zatrzaśnikami AZ 002 lub AZ 022
Fot. Protekt


Kolejny, ważny składnik osobistego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości to amortyzator bezpieczeństwa. Wyroby proponowane przez Protekt odpowiadają normie PN-EN 355 i mają stosowne oznakowanie CE.

Gama amortyzatorów, oferowanych przez Protekt, jest bardzo szeroka – obejmuje kilkadziesiąt rodzajów, różniących się konstrukcją i wymiarami. Do zabezpieczenia podczas pracy na rusztowaniach, podnośnikach i platformach firma rekomenduje małe amortyzatory serii ABM SCF. Produkowanych jest sześć modeli oznaczonych numerem katalogowym – od BW 210 do BW 260 w dwóch wariantach: z zatrzasnikami AZ 002 i AZ 022. Wszystkie oferowane są z taśmą bezpieczeństwa i zatrzaśnikami (AZ 002 i AZ 022) wykonanymi ze stali galwanizowanej. Amortyzatory dają maksymalne wydłużenie 0,7 m.

Urządzenia bezpieczeństwa ABM SCF oferowane są z linkami o długościach od 0,8 do 1,5 m. Taśma i amortyzator mogą być wykonane z poliestru lub poliamidu.

W przypadku urządzenia BW 210 linkę bezpieczeństwa wykonano z poliestru, a amortyzator z poliamidu. Podobne parametry ma model BW 220 – z podwójną linką bezpieczeństwa. Z kolei w konstrukcji amortyzatora bezpieczeństwa BW 230 zastosowano taśmę bezpieczeństwa. Model BW 240 ma podwójną taśmę bezpieczeństwa. Amortyzator bezpieczeństwa BW 250 z elastyczną taśmą bezpieczeństwa i zatrzaśnikami wykonano w całości z poliamidu, podobnie jak BW 260 z podwójną elastyczną taśmą bezpieczeństwa.

Tractel
Tractel ma w swojej ofercie kompletną gamę sprzętu asekuracyjnego do zabezpieczenia pracy na rusztowaniach. Podstawowym elementem każdego zestawu jest uprząż uniwersalna spełniająca normę EN 361. Francuski producent, aby wyróżnić się na tle konkurencji, oprócz bardzo wysokich norm jakościowych popartych 10-letnią żywotnością produktów, stawia na komfort i wygodę użytkowania. Tractel prezentując gamę szelek HT22–HT46 (7 modeli w różnych odmianach) odpowiada na potrzeby przedsiębiorców, którzy dbają o pracowników i zależy im na wygodnym osprzęcie. Modele HT22-43 mają klasyczny kształt „V” oraz 5 punktów regulacji. Godnymi uwagi są najwyższe z gamy modele HT44-46, które mają niezależne pasy nożne typu alpinistycznego zwiększające komfort użytkowania. Dzięki konstrukcji zapożyczonej z droższych uprzęży technicznych, również pracownik na rusztowaniu może teraz cieszyć się pełną wygodą zarówno podczas pracy na stojąco jak i w przysiadzie. Dodatkowo wszystkie wymienione uprzęże można doposażyć w klamry zaczepowe na przedzie, sprzączki automatyczne do szybkiego zakładania oraz opatentowany system elastycznych pasów plecowych Elastrac.


Uprząż Tractel HT46 z niezależnymi pasami nożnymi typu alpinistycznego zwiększającymi komfort użytkowania
Fot. TractelNajczęściej w branży rusztowaniowej stosowane są amortyzatory z zatrzaśnikiem o dużej średnicy Tractel M51

Fot. Tractel


Kolejnym elementem koniecznym do pracy na rusztowaniach jest amortyzator bezpieczeństwa (norma EN 355) lub rzadziej spotykane, ale wygodne w użytkowaniu urządzenia samohamowne (norma EN 360). Tractel w ofercie ma kilkadziesiąt rodzajów amortyzatorów różnego typu od lekkich taśm z systemem amortyzującym typu POY, taśm elastycznych z amortyzatorem, a na klasycznych pojedynczych lub podwójnych linkach z amortyzatorem kończąc. Najczęściej stosowane w branży rusztowaniowej są amortyzatory z wygodnym zatrzaśnikiem o dużej średnicy typu M51 (dostępny w każdym amortyzatorze Tractel jako opcja). Jeśli chodzi o urządzenia samohamowne, w pracy na rusztowaniach można wykorzystać kompaktowe modele o niskiej wadze i małych gabarytach (Blocfor 1.5W oraz Blocfor 2W).

Forum Budowlane, nr 12 (211) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy