Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Wznoszenie ścian w systemie na wcisk

Ocena: 5
5027

Firma RUZ-Mineralik GmbH, wprowadziła na rynek system varioWand, w którym odrębne, gotowe segmenty ścian są ze sobą łączone na wzór klocków Lego. Aby móc dopasować wygląd ścian do różnych preferencji odbiorców, powierzchnie poszczególnych elementów zostały zaprojektowane za pomocą matryc strukturalnych NOE-Schaltechnik.

Mury wykonane za pomocą struktury kamiennej Granit. Faktura powierzchni odzwierciedla ręczną obróbkę. Są one nakładane jedne na drugie na wzór klocków Lego
Fot. NOE


Matryce strukturalne stosuje się przeważnie, aby podkreślić indywidualny charakter architektury budynku. Oprócz tego często są one używane do budowy ekranów akustycznych i murów oporowych. Producent RUZ-Mineralik znalazł całkiem nowe zastosowanie: używa ich, aby zaprojektować powierzchnie varioWand.

Chodzi tutaj o gotowe elementy betonowe, które są układane na sobie podobnie jak klocki Lego. Są one stosowane do budowy zabezpieczeń zboczy, jak również ekranów akustycznych, murków itp. Jest to estetyczna alternatywa dla gabionów i murów z kamieni, która nadaje się także do użycia w ogrodzie. Elementy mają 60 cm szerokości i 55 cm wysokości. Ich długość waha się między 2,55 m a 60 cm. RUZ-Mineralik dostarcza je w kolorze szarego betonu lub farbuje widoczne powierzchnie za pomocą czerwonych, żółtych, brązowych lub czarnych pigmentów. RUZ-Mineralik oferuje elementy ścian z różnymi fakturami powierzchni. Np. ściany wykonane za pomocą struktury NOEplast Murus Romanus przypominają mury z łupanego kamienia, które często widuje się w winnicach. Ściany wykonane za pomocą struktury NOEplast Granit przypominają fakturę ręcznie obrobionego granitu. Ściany wykonane za pomocą struktury NOEplast Berlin do złudzenia przypominają ścianę klinkierową.

Po zamontowaniu jedynie ekspert rozpozna, że ma do czynienia ze ścianą betonową, a nie z murem klinkierowym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu faktury kamiennego muru NOEplast Berlin
Fot. NOE


Jest to możliwe, ponieważ RUZ-Mineralik wykańcza powierzchnie betonowych elementów za pomocą matryc strukturalnych NOEplast. Są one stworzone przez NOE-Schaltechnik specjalnie w celu wznoszenia ścian betonowych i charakteryzują się łatwością obróbki. Jest przy tym mniej istotne, czy matryca szalunkowa będzie używana przy pracy z prefabrykatami – jak w przypadku RUZ-Mineralik – czy też bezpośrednio na placu budowy. Jedyna różnica polega na tym, że na placu budowy matryca musi być dobrze zamocowana w szalunku, podczas gdy w pracy z prefabrykatami wystarczy ją do niego włożyć. Na koniec beton jest wlewany do szalunku. Kiedy stwardnieje, matryca może być usunięta i uwidacznia się faktura.

Dla ułatwienia pracy NOE-Schaltechnik oferuje specjalny serwis: na życzenie matryce strukturalne NOEplast są mocowane na płycie nośnej lub na szalunku. Dzięki temu nadanie betonowej powierzchni pożądanego kształtu jest bardzo łatwe. Dużą zaletą matryc NOEplast jest fakt, że mogą być używane do 100 razy. Przed ponownym użyciem matryce strukturalne należy dokładnie oczyścić i pokryć środkiem antyadhezyjnym. NOE-Schaltechnik dysponuje ok. 100 różnymi standardowymi fakturami. Odzwierciedlają one m.in. powierzchnie surowego betonu, różnej wielkości liści lub wstawionych do szalunku drewnianych belek. A w przypadku, kiedy mimo dużego wyboru wzorów nie jest dostępny ten wymarzony, NOE oferuje możliwość realizacji indywidualnych pomysłów. RUZ-Mineralik jest również w stanie zaoferować gotowe elementy, których faktura odpowiada dokładnie życzeniom zleceniodawcy. Pomaga w tym doświadczenie z najróżniejszymi powierzchniami NOEplast, które NOE zebrało, pracując przy budowie ekranów akustycznych. RUZ-Mineralik świadomie zdecydowało się na NOE-Schaltechnik. Powodem był fakt, że odpowiadał mu serwis przedsiębiorstwa i jakość NOEplast i, że rzeczywiście producent już od 40 lat dostarcza matryce szalunkowe do różnych obiektów na całym świecie, przy czym kładzie duży nacisk na doradztwo indywidualne.

Struktura kamiennego muru NOEplast Murus Romanus jest zaprojektowana na wzór muru z kamieni bez zaprawy. Jest stworzona tak, że również kamienie w rogach i na brzegach mogą być wykonane za jej pomocą
Fot. NOE

Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (240) 2016

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: