Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Właściwy sprzęt do pracy na wysokości

Ocena: 0
4218
 Każdy kto pracuje na wysokości musi mieć aktualne szkolenie bhp oraz być zapoznany z oceną ryzyka zawodowego. Musi mieć także aktualne badania lekarskie. Bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa jest również odpowiedni dobór sprzętu do wykonywanej pracy i jego kontrola przed jej rozpoczęciem.
 
Urządzenie samohamowne Nano Lok Edge. Spełnia wytyczne UE odnośnie wytrzymałości krawędziowej
Fot. 3M

Dobierając sprzęt należy pamiętać, że najpopularniejsze rozwiązania często nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. I tu wypada wspomnieć o urządzeniach samohamownych. Umożliwiają one nie tylko znaczne podniesienie komfortu, ponieważ linka ograniczająca pole pracy jest stale zwinięta. Znacznie ważniejszym aspektem używania urządzeń samohamownych jest skrócenie drogi upadku, a przez to obniżenie sił działających na pracownika. Innym często pomijanym aspektem bezpieczeństwa jest ograniczanie ryzyka zniszczenia sprzętu w wyniku otarć o ostre krawędzie. W tym przypadku mowa jest o wytrzymałości krawędziowej. Oceniana jest na podstawie wytycznych do użytkowania wydanych przez specjalne ciała Unii Europejskiej (VG11) jako uzupełnienie do normy PN-EN 360:2005. Przykładem sprzętu spełniającego powyższe wymagania, a będącym jednocześnie lekkim i kompaktowym może być Nano Lok Edge firmy 3M.
Każdy pracownik używający sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości powinien zostać przeszkolony w zakresie dokonywania obowiązkowych oględzin, poprawnego zakładania, użytkowania i przechowywania sprzętu. Proces oględzin nie powinien zajmować więcej niż kilka minut, niemniej należy dokładnie sprawdzić stan taśmy, liny i innych części tekstylnych oraz działanie elementów łączących, części urządzenia kotwiącego, klamer na uprzęży, elementów do podciągania i obniżania oraz linki bezpieczeństwa. Należy skontrolować czy nie ma śladów uszkodzeń powstałych na skutek rozcięć wywołanych np. otarciami o ostre krawędzie. Każdy sprzęt, który wzbudza wątpliwości po oględzinach – ma widoczne ślady zużycia lub został poddany wysokim obciążeniom udarowym, musi zostać natychmiast wycofany z użytku.
Niezbędnych elementów wpływających na bezpieczeństwo z pewnością jest jeszcze wiele. Wyspecjalizowani producenci środków ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości, jak 3M są w stanie zaoferować również szkolenia łączące wiedzę teoretyczną z ćwiczeniami praktycznymi. Podczas, gdy tradycyjne lub internetowe szkolenia mogą ułatwić zrozumienie wymogów legislacyjnych oraz zapoznać z elementami systemu, to dopiero ćwiczenia praktyczne pozwolą pracownikom nauczyć się odpowiedniej obsługi sprzętu w kontrolowanym środowisku. Nie tylko zdobędą wiedzę, jak poprawnie nałożyć uprząż i dobrze ją wyregulować, czy właściwie połączyć z urządzeniem kotwiącym, ale mogą doświadczyć jej działania w praktyce.?

dr inż. Paweł Górski
Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (246) 2016
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: