Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Wciągniki Yale

Ocena: 0
2301
Dwa lata temu firma Yale zainaugurowała produkcję nowego elektrycznego wciągnika łańcuchowego YaleVego model CPV. W roku ubiegłym zaprezentowała natomiast elektryczny wciągnik linowy YGK. Rozszerzyła tym samym zakres produkcji o wciągniki linowe o udźwigu do 15 t.

Wciągnik Yale YGK o udźwigu 5 t
Fot. Yale


Elektryczny wciągnik łańcuchowy CPV oferowany jest z uchem do podwieszenia lub jako zintegrowany z wózkiem. Jego nośność mieści się w zakresie 125–2000 kg. Główny stycznik jest standardem w tej konstrukcji, co zwiększa bezpieczeństwo pracy. Standardowym rozwiązaniem jest też urządzenie zabezpieczające przed przeciążeniem termicznym. Elektromagnetyczny hamulec sprężynowy bezpiecznie utrzymuje ładunek, nawet w przypadku awarii zasilania. Zewnętrzne ustawianie sprzęgła poślizgowego jest przewidziane dla zagwarantowania ciągłego połączenia między obciążeniem i hamulcem. Silnik ma zabezpieczenie klasy IP 55. Śrubowa przekładnia zębata zapewnia szczególnie gładki bieg i zwieksza trwałość. Szybkość podnoszenia wciągników CPV wynosi od 4 do 8 m/min.; waga netto elektrycznego wózka mieści się w zakresie 47–90 kg.


Wciągnik Yale CPV o udźwigu 500 kg
Fot. Yale

Wciągnik linowy YGK to urządzenie o niskiej zabudowie, jednoszynowe, o udźwigu od 1,6 do 15 t. Zamocowany na łożysku kulkowym hak z możliwością obrotu o 360° i przechylenia o 180° umożliwia elastyczne ułożenie i podjęcie ciężaru. Seryjnie montowana 3-stopniowa przekładnia, pracująca w kąpieli olejowej i posiadająca wzmocnioną konstrukcję do eksploatacji w trudnych warunkach, odznacza się cichą pracą i długą żywotnością. W urządzeniu zainstalowano specjalny silnik do aplikacji dźwignicowych, grupa natężenia pracy według FEM: 2 m, z długim czasem włączenia i dużą liczbą włączeń. Silnik jest usytuowany poza bębnem liny, dzięki czemu możliwe jest jego dobre chłodzenie. W wyniku zastosowania obustronnie napędzanych rolek, osadzonych na łożyskach kulkowych osiągnięto optymalne właściwości jezdne. Kulisty kształt rolek pozwala na ich stosowanie zarówno na równoległych, jak i pochylonych półkach dźwigara. Masa własna urządzenia mieści się w zakresie 283–1415 kg, udźwig wynosi od 1600 do 15000 kg, wysokość podnoszenia do 12 m, średnica liny od 6,4 do 15 mm.

Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (165) 2010

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: