Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

W pełni mobilny węzeł betoniarski

Ocena: 0
5188

Rynek budowlany w Polsce z roku na rok wyznacza coraz to nowsze standardy w jakości wykonywanych prac. Wymaga się terminowych odbiorów i wysokiej klasy komponentów, a sprzęt do produkcji musi spełniać wysokie standardy, także wymóg powtarzalności. Od producentów betonu i prefabrykatów betonowych wymaga się dostarczania towaru o doskonałych parametrach, ale również w konkurencyjnej cenie.

Elkon Mix Master-30 to w pełni mobilny węzeł betoniarski. Jego wydajność to 30 m3 gotowej mieszanki na godzinę
Fot. Elkon Polska


Świętująca niedawno swoje 40-lecie firma Elkon to niekwestionowany lider w produkcji węzłów betoniarskich. Prowadząc własne prace badawczo-rozwojowe, we współpracy z centrum Tubitak, odgrywa kluczową rolę w identyfikacji nowych trendów w branży. Prowadząc dalekosiężną politykę produkcji wyjątkowej jakości sprzętu, Elkon kontynuuje rozwój sieci profesjonalnych obiektów produkcyjnych uznawanych za najlepiej wyposażone w Europie. Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom konsumentów firma wprowadziła na rynek nowoczesną mobilną maszynę do produkcji betonu.

Elkon Mix Master-30 to w pełni mobilny węzeł betoniarski, przeznaczony do pracy na placach budowy wszelkiego typu, na których wymagana jest wysoka jakość betonu. Całe niezbędne wyposażenie węzła zamontowano na łatwej w transporcie jednoosiowej przyczepie. Obejmuje ono zasobnik kruszywa (do 4 frakcji), z których każda ma pojemność 5 m3, mieszalnik talerzowy lub planetarny 750/500 l, wagę cementu, wody i dodatków chemicznych.

Elkon Mix Master-30 jest gotowy do produkcji po zaledwie 1–2 godzinach, a co ważniejsze – jego instalacja nie wymaga wykorzystania dźwigu. Dla jeszcze większego komfortu użytkowników maszyna może być zasilana z agregatu, samodzielnie również pobiera wodę np. z beczkowozu. Cement wykorzystywany w procesie produkcji, dostarczany jest w workach lub przy pomocy silosu stacjonarnego, ew. mobilnego.

Serce wytwórni – precyzyjny system ważenia oraz w pełni zautomatyzowany system kontroli produkcji, wyposażony w sterownik Siemens PLC, zapewnia wytwarzanie betonu odpowiadającego najwyższym standardom.

Panel sterowania węzła. Sterownik Siemens PLC, zapewnia wytwarzanie betonu odpowiadającego najwyższym standardom
Fot. Elkon Polska


Na życzenie gotowy beton może być transportowany do betonomieszarki za pomocą taśmociągu, co przyczynia się do uzyskania jeszcze większej wydajności. Opcjonalnie Mix Master-30 doposażyć można w laptop, drukarkę do wydruku dokumentów WZ i pilot zdalnego sterowania. W takiej opcji możliwa jest produkcja wybranego typu betonu za dotknięciem jednego przycisku, bez konieczności ingerencji na panelu sterującym.

Elkon Mix Master-30 to nie tylko ekonomiczny sposób na produkcję betonu na miejscu. Ceniony jest ze względu na kompaktowość, mobilność, możliwość łatwego transportu oraz instalacji, jak również prostą obsługę i niezawodność działania. Zdobył już zaufanie i uznanie firm z Belgii, Chile, Egiptu, Ghany, Nigerii, Polski i Wielkiej Brytanii.

Całe niezbędne wyposażenie węzła zamontowano na łatwej w transporcie, jednoosiowej przyczepie
Fot. Elkon Polska


Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, polskie podmioty mogą starać się o uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup węzła Mix Master-30. Wszelkich informacji na ten temat udzielają pracownicy firmy Elkon Polska Sp. z o.o.

Fot. Elkon Polska

Rafał Wójciński, właściciel firmy Brukland Łódź
Węzeł Mix Master-30 z powodzeniem użytkujemy od kwietnia tego roku. Dzięki wysokiej wydajności i prostej obsłudze, podczas realizacji ostatniego kontraktu udało nam się zaoszczędzić nie tylko czas, ale i konkretne pieniądze. Kontrakt ten wymagał dużej wymiany gruntu pod inwestycję oraz elastyczności dostaw betonu. Własny węzeł na budowie sprawił, że nie mieliśmy kosztów transportu betonu z oddalonej o ok. 20 km betoniarni stacjonarnej. Co ważne, Mix Master-30 dawał możliwość produkcji betonu w każdej chwili, takiego jaki był potrzebny, bez zbędnych zleceń i czekania na dostawę. Koszty produkcji na budowie okazały się zatem niższe niż zakup gotowego produktu. W trakcie tego kontraktu nasz węzeł wytworzył ok. 8000 m3 betonu i stabilizacji w ciągu 3 miesięcy, czyli ok. 150–200 m3 dziennie.

Nie było problemów z jakością samego betonu, która jest kontrolowana przez system. Operator ma także bieżący podgląd na cały proces produkcji, a każdy naważony składnik jest zapisywany w pamięci.
W naszym przypadku zakup mobilnego węzła był strzałem w dziesiątkę. Maszyna już została przetransportowana na nową inwestycję. Mam nadzieję, że kolejne zlecenia w Polsce pozwolą na rozwinięcie działalności i już w przyszłym roku będę mógł pochwalić się drugą sztuką.

Źródło: Forum Budowlane, nr 8 (243) 2016

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ