Uwaga wypadek! Tragedia podczas wyładunku kruszywa

Ocena: 0
5244
Nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy przy przewozie kruszywa i zignorowanie dotyczących tego zaleceń doprowadziło do śmiertelnego wypadku...


Firma podwykonawcza prowadziła prace przy budowie drogi krajowej. Jej pracownicy zajmowali się przewozem kruszywa ze żwirowni na plac składowy na terenie budowy. Jeden z pracowników obsługiwał zestaw ciągnika siodłowego z naczepą. Prace odbywały się w okresie zimowym, więc w czasie niekorzystnych warunków pogodowych – silnych opadów śniegu, przewóz materiałów sypkich został wstrzymany. Po ustaniu opadów, wszyscy kierowcy zobligowani zostali do oczyszczenia naczep ze śniegu.

Feralnego dnia o godzinie szóstej rano, kierownik firmy ponowił prośbę do wszystkich kierowców, szczególnie zwracając się do jednego z nich, gdyż widział, że nie usunął śniegu z naczepy. Po rozpoczęciu prac inna osoba widziała na placu wysypowym, że ładunek przewożony przez opieszałego kierowcę nie został wysypany w całości i prawdopodobnie przymarzł. Poinformował go o tym, ale kierowca tego pojazdu stwierdził, że wie i usunie go po powrocie na żwirownię. Gdy dojechał do miejsca, gdzie miał zrzucić ładunek, podniósł skrzynię i podjechał do przodu ok. 2 m. Nagle cały zestaw zaczął przewracać się na lewy bok. Niestety, kierowca w tym czasie, prawdopodobnie pod wpływem szoku wyskoczył z kabiny i został nią przygnieciony. Poniósł śmierć na miejscu.

Biegły sądowy, prowadzący badania na zlecenie Komendy Powiatowej Policji, stwierdził, że dwa elementy łączące naczepę z siłownikiem hydraulicznym były rozgięte, lewy łącznik miał uszkodzenie mechaniczne (pęknięcie jarzma mocowania sworznia głowicy siłownika hydraulicznego), częściowo wywołane „zmęczeniem materiału” w trakcie eksploatacji, a częściowo wywołane wywróceniem się zestawu na lewą stronę.


Niedostatecznie opróżniona z zamarzniętego ładunku skrzynia przyczyniła się do wypadku ze skutkiem śmiertelnym
Fot. PIP


Przyczyn tragicznego wypadku było kilka. Na pewno zaliczyć do nich można nieprawidłową konserwację, polegającą na niedostatecznym uprzątaniu skrzyni ładunkowej. To było przyczyną utraty stateczności zestawu i doprowadziło do jego przewrócenia się poprzez nierównomiernie rozłożony ładunek. Przy tym jazda z podniesioną skrzynią ładunkową jest niedozwolona. Oprócz tego zachowanie zaskoczonego sytuacją kierowcy było najgorsze z możliwych. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa absolutnie niedopuszczalne jest opuszczanie pojazdu w trakcie jego przewracania się. Należy zaprzeć się o fotel i trzymać kierownicy. Takie zachowanie daje największą szansę na przeżycie.

Dbanie o stan techniczny sprzętu, który jest przez nas obsługiwany jest w naszych rękach, a bagatelizowanie tego może doprowadzić do tragedii.

Na podstawie materiałów źródłowych PIP
mgr inż. Emilia Glabas
Specjalista ds. bhp


Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (251) 2017
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ