Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Ultramocne akumulatory Metabo

Ocena: 0
1886
W jaki sposób zwiększyć wydajność narzędzi akumulatorowych? Jak sprawić, aby pracowało się nimi lepiej i dłużej? Niemieccy inżynierowie znaleźli na to sposób – akumulator litowo-jonowy o pojemności 4,0 Ah.

Narzędzia Metabo z nowymi akumulatorami o pojemności 4,0 Ah
Fot. Metabo


W 2009 roku zadebiutowały wkrętarki klasy L, LT i LTX. W ciągu kilku lat Metabo sukcesywnie rozwijało tę linię, udostępniając nowoczesne rozwiązania ułatwiające pracę (np. system mocowania Quick, czyli wymienny uchwyt na wiertła cylindryczne), linię akumulatorówek do obróbki Inox’a. Jednocześnie trwały także intensywne prace mające na celu optymalizację procesów związanych z serwisowaniem narzędzi.

Maszyny akumulatorowe Metabo wprowadziło w latach 80. w Niemczech. Byliśmy tak naprawdę pierwszą firmą, która skoncentrowała się na tej grupie produktowej” – opowiada Paweł Dawidowicz z Metabo Polska. „W tej chwili oferujemy ponad 30 różnych modeli wiertarko-wkrętarek akumulatorowych, w różnych klasach” – dodaje.

Początek 2012 roku to debiut ultramocnego akumulatora o pojemności 4,0 Ah. Jest to zupełnie nowa konstrukcja, dla której na rynku nie ma w tej chwili alternatywy. W odniesieniu do konkurencji nowy akumulator ma wyższą o ponad 30% wydajność przy zbliżonej wadze i wielkości (waży nieco ponad 650 g). Oprócz elektronicznych zabezpieczeń, akumulator jest dobrze chroniony przed wstrząsami, dzięki „pływającej” pozycji ogniw.

Wspólnie z dostawcą najwyższej jakości ogniw, firmą Samsung, opracowaliśmy nową klasę baterii dla urządzeń o napięciu 18 V. Warto wspomnieć, że nowy akumulator jest kompatybilny ze wszystkimi 18-voltowymi urządzeniami Metabo. Oznacza to, że użytkownicy wkrętarek, pił szablastych i pozostałych maszyn niemieckiego producenta, mogą w pełni wykorzystać zalety nowego systemu. Mocowanie nowego akumulatora pasuje do wszystkich narzędzi obecnych aktualnie na rynku. Akumulatory zawierają także praktyczny wskaźnik poziomu naładowania, co pozwala zarządzać pracą, dzięki możliwości monitorowania energii pozostałej w celach” – wyjaśnia Paweł Dawidowicz.

Wysoka pojemność i zwiększona wydajność wymaga odpowiedniej obsługi. Dlatego też Metabo w ramach uzupełnienia systemu oferuje szybkie ładowarki serii ASC. W nowym akumulatorze zastosowano ponadto system Electronic Single Cell Protection (ESCP) – procesor monitoruje pojedyncze ogniwa, dba o to, aby nie zostały nadmiernie wyładowane bądź przeładowane.

W przypadku nowych akumulatorów Metabo, producent deklaruje, że jeśli w ciągu 3 lat od momentu zakupu akumulator straci min. 20% pojemności zostanie bezpłatnie wymieniony na nowy. Co ważne, gwarancja nie jest uzależniona od ilości pełnych lub niepełnych cykli ładowań.

Obecnie w sieci dilerskiej Metabo, w punktach handlowych oznaczonych jako Power Partner dostępne są nowe zestawy Power Combo-Set 4,0 Ah. Użytkownicy mogą wybrać zestaw składający się z dwóch narzędzi akumulatorowych klasy LTX (wiertarko-wkrętarka, młotowiertarka, zakrętarka udarowa, szlifierka kątowa, wyrzynarka, wyrzynarka z brzeszczotem szablastym lub ręczna pilarka tarczowa), trzech sztuk akumulatorów nowej generacji Air Colled Extreme 18 V/4,0 Ah, torby roboczej Trolley, ładowarki ASC30 oraz lampy akumulatorowej ULA.

W maju br. Metabo wprowadza kolejne, jeszcze wydajniejsze akumulatory o pojemności 5,2 Ah. Będą miały identyczną wagę i wielkość, jak akumulatory 3,0 i 4,0. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej firmy Metabo.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (203) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: