Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Szytwnoramowe wozidła Hitachi

Ocena: 4.9
12251
Wozidła sztywnoramowe są najczęściej wybieranym środkiem transportu technicznego – głównie ze względu na swoją trwałość, niezawodność i dużą wydajność.

Wozidło sztywnoramowe Hitachi EH1100-3
Fot. Tona

Od największych w Europie złóż niklu w Finlandii, przez największą cementownię na kontynencie europejskim w Górażdże, po złoża rud żelaza w Kazachstanie, wozidła sztywnoramowe są najczęściej wybieranym środkiem transportu technicznego – głównie ze względu na swoją trwałość, niezawodność i dużą wydajność.

Nawet w najtrudniejszych warunkach roboczych i klimatycznych mogą pracować przez cały rok 24 h/dobę. Produkowane w Japonii wozidła technologiczne na sztywnej ramie są dostarczane do klientów na całym świecie i montowane w miejscu użytkowania pod nadzorem doświadczonych inżynierów koncernu Hitachi Construction Machinery Co., Ltd. Po zmontowaniu i uruchomieniu, wozidła są monitorowane przez Hitachi oraz lokalnego dealera, zapewniających szkolenia operatorom, okresową obsługę techniczną oraz dostawę części.

Oczywista jest też kompatybilność i synergia pomiędzy wozidłami EH, a innym produktem, jakim są koparki wydobywcze Hitachi z serii EX.

Wozidła EH czerpią też z zasobów technologii innych maszyn koncernu Hitachi. Na przykład w modelu EH350ACII użyta została technologia napędu elektrycznego AC, która stosowana była przez Hitachi przez wiele lat do budowy superszybkich pociągów elektrycznych. Dodatkową zaletą ponad pozytywne oddziaływanie środowiskowe wozideł z napędem AC jest wysoka prędkość maksymalna i duża siła hamowania, które to parametry są kluczowe dla osiągnięcia wysokiej wydajności i bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie wydobywczym.

Jakkolwiek technicznie zaawansowane, wozidła sztywnoramowe Hitachi są zaskakująco łatwe w prowadzeniu. Przyrządy sterujące są łatwe w użyciu, a obsługa bezproblemowa. Przekładnia i układ przeniesienia napędu pokazują swoje wszystkie zalety, szczególnie przy pokonywaniu wzniesień i pełnym obciążeniu.


Wozidło EH1100-3 w „duecie” z koparką podsiębierną EX1200-6
Fot. Tona

Zalety wozideł technologicznych Hitachi docenia coraz więcej użytkowników w Europie sprawiając, że są to jedne z najczęściej wybieranych produktów w tym segmencie. W niektórych krajach jak np. Hiszpania osiągają dominującą pozycję na rynku. Również w Polsce coraz częściej przedsiębiorcy spoglądają na wozidła sztywnoramowe lokując ich zakup w swoich przyszłych planach inwestycyjnych.
Zwiększenie produkcji planowane przez wiele kopalń kruszyw może być dokonane tylko przy zastosowaniu wozideł na sztywnej ramie. Znając ich zalety użytkowe większe polskie zakłady wydobywcze stosują wozidła sztywne od dłuższego czasu. Takim przykładem może być Cementownia Górażdże należąca do koncernu Heidelberg Cement, gdzie ostatnio zakończona została dostawa pięciu wozideł Hitachi EH1100-3 wraz z koparką przedsiębierną EX1200-6LD.

Źródło: Forum Budowlane, nr 6 (169) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: