Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Szybkozłącza do maszyn budowlanych

Ocena: 0
5774
Nowoczesne maszyny budowlane takie jak koparki, ładowarki oraz koparkoładowarki cechuje wielozadaniowość realizowana przez możliwość wykorzystania różnorodnego osprzętu roboczego. Niejednokrotnie jednak jego wymiana jest długotrwała i nastręcza dużych trudności. Problemy te całkowicie rozwiązują szybkozłącza mechaniczne lub hydrauliczne.

Szybkozłącza mechaniczne PG produkcji Margo do koparkoładowarek: CAT serii D/E, JCB 3CX/4CX, Komatsu WB 93/97
Rys. Margo


Lehnhoff Hartstahl
Lehnhoff Hartstahl GmbH & Co. KG oferuje pełną gamę szybkozłączy do maszyn budowlanych. Szybkozłącza Lehnhoffa – Lehmatic ustaliły w Europie nowy standard. Przy ciągle rosnących aspiracjach w projektowaniu innowacyjnego osprzętu np. Variolock – system w pełni hydraulicznych szybkozłączy lub Symlock-Adapter – nowy adapter osprzętu roboczego, firma Lehnhoff powiększyła swoją ofertę w tym sektorze. Na szczególną uwagę w gamie produktów niemieckiego lidera zajmują szybkozłącza koparkowe. Firma Lehnhoff zaprojektowała i wprowadziła na rynek system szybkowypinaczy osprzętu roboczego koparek.

Powyższy osprzęt przewidziany jest do pracy na maszynach o masie od 1 do 120 t. Produkty w tej klasie można podzielić na 2 kategorie – szybkozłącza mechaniczne oraz hydrauliczne.

Szybkozłącza mechaniczne przewidziane są do pracy na maszynach o masie własnej do 40 t, te hydrauliczne natomiast znajdują zastosowanie głównie przy ciężkich maszynach (powyżej 40 t), co jednak nie oznacza, że Lehnhoff nie proponuje użytkownikom lżejszego sprzętu takiego udogodnienia.

Szczególną rolę w kategorii szybkozłączy hydraulicznych odgrywają szybkozłącza systemu Variolock, są one przeznaczone głównie do pracy z łyżkami skarpowymi uchylnymi, chwytakami z obrotem lub innym osprzętem potrzebującym dodatkowej linii hydraulicznej. Ich wyjątkowość polega na tym, że dany osprzęt jest nie tylko połączony mechanicznie z maszyną ale również hydraulicznie za sprawą specjalnych szybkozłączek hydraulicznych, które znajdują się na styku szybkozłącza oraz osprzętu. Dzięki takiemu rozwiązaniu komfort pracy polega na tym, że nie ma konieczności nie tylko wychodzenia z kabiny aby wymienić dany osprzęt ale również nie trzeba ręcznie zmieniać i przypinać węży do danej linii hydraulicznej maszyny.

W szybkozłącza marki Lehnhoff Hartstahl można się zaopatrzyć w firmie Bax Baumaschinen Polska.

Margo
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma PHP Margo rozpoczęła produkcję oraz wprowadziła do oferty handlowej szeroki asortyment systemów szybkozłączy mechanicznych i hydraulicznych, tylnych i przednich do koparek i koparkoładowarek.

Oferta firmy PHP Margo w zakresie szybkozłączy tylnych do koparek oraz koparkoładowarek opiewa w sprawdzone i popularne również w Polsce odpowiedniki europejskich marek. Należą do nich szybkozłącza systemów Verachtert (rozmiary od CW-05 do CW-70), Lehmatic (rozmiary od MS-01 do MS-25) oraz szybkozłącza bezpośrednie – nie wymagające przeróbek lub specjalnych adapterów na osprzęcie roboczym – system PG (koparki od 1 do 12 t oraz koparkoładowarki) i PGM (koparki od 12 do 80 t). Wszystkie szybkozłącza hydrauliczne produkowane przez firmę wyposażone są w zawory bezpieczeństwa oraz przynajmniej jedno dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne – tym samym ryzyko awarii oraz niekontrolowanego odczepienia się osprzętu roboczego maszyny zostaje zminimalizowane do zera. Zastosowanie w rozwiązaniach mechanicznych specjalnych sprężyn do wysokich obciążeń, w rozwiązaniach hydraulicznych wysokiej jakości siłowników oraz we wszystkich rozwiązaniach materiałów konstrukcyjnych o zwiększonej wytrzymałości owocuje produktem światowej klasy w bardzo przystępnej cenie.

Margo dostarcza również nietypowe rozwiązania np. szybkozłącza uniwersalne (do współpracy z osprzętem różnych modeli i producentów koparek) oraz na zamówienie wykonuje tzw. szybkozłącza mieszane, umożliwiające współpracę koparki danej marki i modelu z osprzętem roboczym maszyny innego producenta ze zbliżonego przedziału tonażowego. Rozwiązania takie są bardzo ekonomiczne ponieważ pozwalają na ograniczenie ilości posiadanych przez właściciela maszyn jednostek osprzętowych, można je bowiem wykorzystywać zamiennie wg aktualnych potrzeb.


Szybkozłącza hydrauliczne produkcji Margo: PGM-5P (koparki 16–20 t), PGM-6P (koparki 21–30 t), Verachtert CW-30 (koparki 15–25 t)

Rys. Margo


Firma PHP Margo wprowadziła do swojej oferty produkcyjnej również szybkozłącza przednie do ładowarek kołowych i koparkoładowarek. Oprócz typowych rozwiązań przeznaczonych do popularnych modeli koparkoładowarek rozwiązania te, to w dużej mierze indywidualne konstrukcje dostosowane ściśle do wymagań odbiorców. Przedsiębiorstwo jest w stanie zaprojektować, wyprodukować i dostarczyć szybkozłącze przednie do dowolnego modelu ładowarki kołowej oraz zaoferować niezbędny pakiet przeróbek posiadanego przez klienta osprzętu roboczego w celu dostosowania go do współpracy z szybkowypinaczem.

PHP Margo poza dostarczaniem fabrycznie nowych rozwiązań oferuje również remonty i modyfikacje urządzeń. Bogate doświadczenie firmy w zakresie renowacji różnych systemów szybkozłączy gwarantuje fachowość wykonania takiej usługi. Poza remontami PHP Margo dostosowuje również każdy osprzęt roboczy maszyn budowlanych w celu współpracy z dowolnym systemem szybkozłącza.

Miller
Miller jest pionierem w produkcji szybkozłączy koparkowych – w 1989 roku wprowadził pierwsze szybkozłącze (Quick Coupler), które pozwala na wymianę łyżek i innego osprzętu koparkowego w ciągu kilku sekund. Od tamtej pory firma zyskała międzynarodowe uznanie dzięki dalszym innowacyjnym rozwiązaniom i jakości produktów. Miller zaopatruje największych producentów maszyn, jak: Caterpillar, JCB, Komatsu, Case, New Holland, Hitachi i Volvo.


Szybkozłącza przednie produkcji Margo: mechaniczne do koparkoładowarek Komatsu WB 93/97, hydrauliczne do ładowarek kołowych o masie 16–20 t, mechaniczne do JCB 3CX/4CX
Rys. Margo


Miller produkuje następujące rodzaje szybkozłączy: Multi-Pin Grabber (MPG), Mag7, BHL Quick Coupler, Bug Coupler.

Szybkozłącze uniwersalne Multi-Pin Grabber (MPG) jest opatentowaną konstrukcją firmy Miller. Dostępne jest w wersji mechanicznej i hydraulicznej. Pozwala na współpracę koparki z łyżkami i osprzętem różnych producentów. Ma wbudowany certyfikowany zaczep dźwigowy.

Szybkozłącze Mag7 produkowane jest od ponad 17 lat. Dostępne jest w opcji standardowej i „mix-match” (maszyna i łyżka od różnych producentów), w wykonaniu mechanicznym i hydraulicznym.

BHL Quick Coupler to szybkozłącze do małych koparkoładowarek. Dzięki nowatorskiej technologii jest wykonane jako odlew ze specjalnej stali co pozwala na bardzo dużą wytrzymałość przy niewielkiej masie.


Automatyczne szybkozłącze Bug Coupler firmy Miller
Fot. Miller

Ostatni z produktów, Bug Coupler jest automatycznym szybkozłączem uniwersalnym. To opatentowane przez Millera szybkozłącze posiada opatentowany system blokujący pozwalający na zmianę łyżki/osprzętu bez potrzeby blokowania sworzniem blokującym czy zawleczką. Jest w pełni hydrauliczne. Pozwala na montaż łyżki podsiębiernie lub przedsiębiernie – zmiana następuje w ciągu sekund. Zawiera opatentowany system blokujący zapobiegający wypięciu łyżki/osprzętu nawet w razie awarii układu hydraulicznego koparki.

Wszystkie produkty Miller posiadają certyfikat CE oraz produkowane są zgodnie z ISO 9001:2000. W Polsce zamówić je można w firmie Renox.

Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (164) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ