Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Szelki bezpieczeństwa

Ocena: 0
4174
Podstawowym elementem ochrony indywidualnej osób pracujących na wysokości są oczywiście szelki. Bogata oferta rynkowa sprawia, że każdy może dobrać odpowiednie szelki bezpieczeństwa, zarówno pod kątem rozmiaru, jak i wykonywanej pracy. Poniżej przedstawiamy trzy nasze propozycje.

Fot. Miller

Assecuro Neutron
Firma Assecuro posiada szeroką ofertę sprzętu służącego do zapewnienia bezpieczeństwa podczas prowadzenia prac na wysokości oraz bezpieczeństwa przy podnoszeniu ładunków. Zakres działalności firmy obejmuje produkcję, sprzedaż, szkolenia, usługi projektowe i montażowe, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprzętu, przeglądy okresowe i konserwacje systemów stałych, doradztwo i ekspertyzy. Cały zakres działalności firmy objęty jest wdrożonym i certyfikowanym system zapewnienia jakości zgodnym z ISO 9001:2000.


Szelki Neutron proponowane przez Assecuro
Fot. Assecuro

Assecuro oferuje jedenaście modeli szelek bezpieczeństwa, z czego dziewięć należy do klasy Professional. W grupie tej na szczególną uwagę zasługują szelki Neutron oznaczone numerem katalogowym CA171. Przeznaczone są do intensywnego użytkowania i długotrwałej pracy w podparciu. Główne cechy charakterystyczne tych szelek to: duża tylna klamra zaczepowa; przedłużacz tylnego punktu zaczepowego (w opcji); przedni punkt zaczepowy spięty zatrzaśnikiem; obrotowy pas biodrowy z szeroką, ergonomiczną i oddychającą wkładką; dwie boczne i odgięte klamry do pracy w podparciu; dwie klamerki pomocnicze z ABS do podwieszania narzędzi, torby narzędziowej; pełna regulacja pasów barkowych, udowych oraz pasa biodrowego. Rozmiar szelek jest uniwersalny, a ich masa wynosi 1500 g.

Szelki są zgodne z PN-EN 361 i PN-EN 358 oraz mają znak CE.

Protekt P-81
Systemy chroniące przed upadkiem z wysokości produkowane przez firmę Protekt opisywaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego miesięcznika. W ofercie firmy znajduje się oczywiście bogata gama szelek bezpieczeństwa. Tym razem przedstawiamy szelki oznaczone symbolem P-81.


Właściwe wykorzystanie szelek P-81 podczas pracy na wysokości
Fot. Protekt

Uwagę zwraca przede wszystkim ergonomiczna budowa szelek z podkładkami na barki i uda oraz pasem biodrowym. Wyposażono je w tylny i przedni punkt zaczepowy, regulowane pasy udowe, pasy barkowe i pas piersiowy. Standardowym wyposażeniem są również automatyczne duraluminiowe klamry łącząco-regulacyjne.


Ergonomiczne szelki Protekt P-81
Fot. Protekt

Szelki służą do pracy „w podparciu” z bocznymi klamrami zaczepowymi zgodnie z normą PN-EN 358. Ponadto przystosowane są do pracy w „podwieszeniu” (punkt zaczepowy zgodny z normą PN-EN 813). Masa szelek wynosi: 1720 g w rozmiarze M-XL i 1800 g w rozmiarze XXL. Szelki są zgodne z normą PN-EN 361 i posiadają certyfikat CE.

Szelki bezpieczeństwa P-81 przeznaczone do ochrony przed upadkiem na większości stanowisk pracy na wysokości takich jak: maszty telekomunikacyjne, słupy energetyczne, rusztowania, elewacje, dachy itp. Dostosowane są do pracy z wykorzystaniem dostępu linowego.

Miller DuraFlex
Sundoor zajmuje się sprzedażą i montażem systemów zabezpieczających przy pracach na wysokości. Jest autoryzowanym przedstawicielem Grupy Sperian, która projektuje i wytwarza środki ochrony osobistej pod markami Miller, Söll, Troll i Howard Leight.

Szelki bezpieczeństwa znajdujące się w ofercie Sundoor to produkty marki Miller. W katalogu znajduje się kilka modeli szelek przeznaczonych do różnego rodzaju prac.


Szelki Miller DuraFlex z oferty firmy Sundoor
Fot. Miller


My zwracamy uwagę na szelki o nazwie DuraFlex. Wykonane z elastycznej taśmy DuraFlex oferują większy komfort i lepszy stopień zabezpieczenia. Wykończenie Teflonem wykazuje wysokie właściwości ochronne taśmy – nie dopuszcza do nasiąkania wodą, olejem, smarem i przenikania brudu, co znacznie wydłuż okres użytkowania. Szelki dostępne są w trzech wykonaniach: Ma60 2pt, MA04 2pt i MA02 1pt oraz w dwóch rozmiarach – M/L i S. Ma60 2pt to dwupunktowe pełne szelki bezpieczeństwa z pasem do pracy w podparciu. Model MA04 2pt to pełne szelki dwupunktowe, wyposażone w dwa punkty zaczepowe – tylni i przedni. MA02 1pt to jednopunktowe pełne szelki bezpieczeństwa z tylnym punktem zaczepowym.

Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (178) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ