Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Systemy wagowe Tamtron

Ocena: 0
2493
Wagi i systemy wagowe firmy Tamtron plasują się niewątpliwie w czołówce europejskiego rynku wag elektronicznych dla przemysłu. Również w Polsce cieszą się niesłabnącą popularnością, której początki datowane są na lata 80. XX wieku.

Rozwiązanie do rozliczeń materiału w metrach sześciennych oraz tonach jest możliwe dzięki dużemu wyświetlaczowi LCD

Fot. Tamtron


Tamtron zajmuje się projektowaniem, produkcją, sprzedażą, montażem systemów wagowych i dostawą oprogramowania oraz serwisem elektronicznych wag przemysłowych. Są to głównie wagi kolejowe i samochodowe – statyczne i dynamiczne, a także wagi do pomiaru kołowych i osiowych obciążeń pojazdów drogowych i kolejowych, wagi platformowe i paletowe, zbiornikowe, dźwigowe, wagi do ładowarek kołowych i koparek, do operacyjnych urządzeń technicznych. W ofercie znajdują się również wagi znajdujące zastosowanie w przemyśle drzewnym, wagi do śmieciarek, do wszelkiego rodzaju chwytaków, wózków widłowych, taśmociągowe czy trawersowe.

Skandynawski koncern ma ponad 50-letnie doświadczenie w budowie wag i systemów ważenia. Posiada swoje filie z Niemczech, Francji, Polsce, Czechach, Szwecji, Estonii i na Słowacji oraz sieć dealerów na całym świecie. W Polsce interesy koncernu reprezentuje Tamtron z siedzibą w Katowicach.

Wagi do ładowarek kołowych
Wagi do ładowarek kołowych są produktem standardowym i mogą być montowane na każdym typie ładowarki, dostępnym na polskim rynku. Waga w ładowarce kołowej działa na zasadzie pomiaru ciśnienia w układzie hydrauliki ładowarki kołowej. Jest to rozwiązanie unikatowe z tego względu, że inne parametry są mierzone, a inne uzyskiwane. Wartość ciśnienia mierzona w układzie hydraulicznym podnoszonej łyżki, pozwala określić wartość masy danego surowca w niej.

Wagi do ładowarek kołowych Tamtron cechuje dynamiczny proces ważenia, co oznacza, że następuje on w trakcie podnoszenia łyżki, jak i przemieszczania się ładowarki kołowej. Dla procesu ważenia nie jest konieczne zatrzymanie maszyny, przy czym wynik jest niezależny od powszechnie występujących na placu budowy nierówności terenu. Wagi Tamtron mogą współpracować z systemami transmisji danych przez GPRS, co pozwala na zdalny dostęp do informacji o ważeniu. Wszystkie sprzedawane przez firmę Tamtron wagi są objęte umowami serwisowymi, tak aby użytkownik był pewny, że proces ważenia jest bezbłędny. Każda waga przechodzi proces legalizacji, który ważny jest – w zależności od kategorii wagi – od 1 do 3 lat, po jego wygaśnięciu waga jest serwisowana i poddawana kolejnym procesom legalizacji.


Tamtron jako pierwszy wprowadził w wadze PKVPRO oraz YES możliwość kalibracji i legalizacji do 8 różnych łyżek

Fot. Tamtron


W Polsce można spotkać wagi Tamtron, które były zakupione jeszcze w latach 80. Wagi te cechuje duża trwałość. Ze względu na długą żywotność, praktycznie nie występuje rynek wtórny w tym obszarze. Najlepiej sprzedającym się produktem są wagi do ładowarek kołowych. Rocznie firma sprzedaje ich ponad 130 sztuk, wag samochodowych natomiast ok. 60.

Tamtron ma w swojej ofercie szeroką gamę wag do ładowarek kołowych przeznaczonych do różnych zastosowań, począwszy od podstawowego modelu Easy do ważeń kontrolnych poprzez najpopularniejszy, zatwierdzony do rozliczeń handlowych model PKVPRO, aż po system ważący PC300 oparty na komputerze przemysłowym przeznaczonym do zabudowy w maszynach budowlanych.

W każdym modelu począwszy od PKVPRO podstawowa wersja wagi może być w każdej chwili rozbudowana do bardziej zaawansowanej.

Nowe rozwiązania
W ubiegłym roku w ofercie firmy Tamtron pojawiła się nowa wersja popularnej wagi do ładowarek kołowych PKVPRO.

Oczywiście pozostały w nowej wersji funkcje, które już od kilku lat są wyznacznikiem nowoczesnego dynamicznego ważenia, jak automatyczna kompensacja błędów powstających podczas ważenia na nierównym terenie, czy funkcja statycznego ważenia z możliwością odsypywania nadmiaru materiału w celu uzyskania dokładnej ilości, a także obszerna pamięć zarezerwowana na przechowywanie wykonanych ważeń i pamięć na dane do powiązania z ważeniem. W nowej wersji poprawiono ergonomię obudowy oraz wprowadzono wiele ulepszeń oraz zupełnie nowych funkcji, jak:
  • ważenie i pomiar objętości. W odpowiedzi na potrzeby rynku wprowadzono funkcję automatycznego przeliczania wyniku ważenia na objętość. Informacje o objętości materiału w metrach sześciennych oprócz wyświetlania na ekranie mogą również zostać wydrukowana na kwicie;
  • używanie wagi po zmianie łyżki. Rozwiązanie daje możliwość rozliczeń handlowych przy użyciu różnych łyżek w jednej ładowarce. Obecnie produkowane ładowarki kołowe oferują system szybkiej wymiany łyżki dlatego coraz częściej użytkownicy decydują się na zakup ładowarki z kilkoma łyżkami do załadunku różnych materiałów. Tamtron jako pierwszy wprowadził dla takich rozwiązań w wadze PKVPRO oraz YES możliwość kalibracji i legalizacji aż do 8 różnych łyżek;
  • informacja online. Dostęp do wyników ważeń w czasie rzeczywistym. Tą innowacyjną koncepcję ważenia zastosowano w wagach Tamtron Pro oraz YES 300 internet. Wyniki ważenia udostępniane są za pomocą technologii GPRS.
Więcej uwagi poświęcimy temu ostatniemu rozwiązaniu. Sercem systemu jest serwer Tamtron, który zbiera wszystkie dane związane z ważeniem w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pobieranie i dalsze przetwarzanie tych danych jest możliwe jednocześnie w różnych lokalizacjach.

Istnieją dwie opcje przesyłu danych: iBasic – transmisja jednokierunkowa z wagi do serwera oraz iSuper transmisja dwukierunkowa. Druga opcja umożliwia za pomocą specjalnego oprogramowania wysyłanie do wagi zamówień czyli pakietów danych (np. nr rej. ciężarówki, nazwy odbiorcy, nazwiska kierowcy, nazwy i ilości materiału do załadowania), które zostaną wyświetlone na wyświetlaczu przed rozpoczęciem załadunku i zwrócone po zakończeniu ważenia do serwera wraz z rzeczywistym wynikiem.


Dostęp do wyników ważenia jest możliwy również on line przez sieć GPRS
Fot. Tamtron


Ciekawą funkcją dodatkową jest przesyłanie do serwera informacji o czasie włączenia i wyłączenia wagi oraz czasie ostatnio dokonanego ważenia. Daje to dodatkowe możliwości kontroli czasu pracy operatorów, a w połączeniu z wcześniej opisywaną funkcją immobilizera – gdzie każdy operator ma przypisany kod pin do uruchomienia wagi – zwiększa także efektywność pracy.

Kolejną z niedawno uruchomionych usług dostępnych dla posiadaczy wag Tamtron serii 300 internet jest iStock – czyli bieżąca kontrola i zarządzanie zasobami materiałów sypkich.

Tamtron ma na swoim koncie m.in. realizację i dostawę wagi hakowej o nośności 150 ton do odlewni, a także wagi do ładowarek kołowych o nośności 20 ton, 60-tonowe wagi samochodowe, 80-tonowe wagi dla wozideł i 120-tonowe wagi kolejowe.

Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (165) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: