Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Systemy obudów szalunkowych SBH

Ocena: 0
2504
Firma Top – Market specjalizuje się w dostarczaniu konstrukcji zabezpieczających wykopy. Jest wyłącznym przedstawicielem, na terenie Polski, niemieckiej firmy SBH-Tiefbautechnik, uznanego producenta systemów obudów do szalowania wykopów ziemnych.

Stalowa obudowa elementowa Standard Boks seria 600
Fot. SBH


Systemy obudów SBH umożliwiają realizację praktycznie każdego zadania. Wszystkie charakteryzuje wysoka wytrzymałość płyt i rozpór, modułowa konstrukcja, łatwa obsługa – dzięki wsuwanym rozporom – oraz kompatybilność z innymi funkcjonującymi na rynku systemami.

Oferta obudów wykopów SBH jest na tyle bogata, że wymaga starannego przemyślenia przed zakupem, czy wypożyczeniem systemu. Wybór systemu obudowy szalunkowej determinuje oczywiście geologia i głębokość wykopu. Dobierając system obudowy do zadania, trzeba zwrócić uwagę na takie parametry, jak głębokość i szerokość wykopu, ale równie istotne są też właściwości gruntu, odległość od zabudowy, obecność wody itp. Miejmy nadzieję, że pomocna w doborze będzie również krótka charakterystyka wybranych systemów, zamieszczona poniżej.

Podczas budowy małych pośrednich kanalizacji (ciągów zasilających, przyłączy do budynków oraz przy układaniu kabli) we współpracy z lekkimi maszynami budowanymi doskonale sprawdza się lekka obudowa stalowa. Jest ona wszechstronna i łatwa w użyciu. Wygodne w manipulacji rozpory mocowane elastycznie do profili płyt pozwalają na szybki montaż i prostą instalację metodą wstawiania. System przeznaczony jest do wykopów o szerokości od 0,65 do 2,10 m, i dla maksymalnej głębokości 3,9 m. Lekka obudowa stalowa zalecana jest do stosowania w stabilnym gruncie.

Kolejny system to stalowa obudowa elementowa. Dostępna jest w trzech różnych wykonaniach: Lekki Boks, Ekstra Boks oraz Standard Boks. Boksy instalowane są metodą podkopywania i pogrążania: jednocześnie z kopaniem, boks jest sadowiony przez naprzemienne wciskanie płyt. Obudowa zalecana jest do stosowania przy maksymalnej głębokości dochodzącej do 6 m, również na niestabilnym gruncie. Szerokość wykopu wynosi w tym przypadku od 1,18 do 4,50 m.


Obudowa słupowo-płytowa SBH seria 750
Fot. SBH


W centrach miast, a zwłaszcza tam, gdzie istnieje możliwość wystąpienia kolizji, znajduje zastosowanie szalunkowa komora dylowa. W połączeniu z rozmaitymi palami blaszanymi może być instalowana do głębokości 6 m, przy szerokości wykopu wynoszącej od 1,10 do 4,30 m. Przy kolizjach i w pobliżu zabudowań sprawdza się również produkt SBH o nazwie handlowej Pressbox.

W centrach miast, a zwłaszcza tam, gdzie istnieje możliwość wystąpienia kolizji, znajduje zastosowanie szalunkowa komora dylowa. W połączeniu z rozmaitymi palami blaszanymi może być instalowana do głębokości 6 m, przy szerokości wykopu wynoszącej od 1,10 do 4,30 m. Przy kolizjach i w pobliżu zabudowań sprawdza się również produkt SBH o nazwie handlowej Pressbox.

W przypadku wykopów do 12 m głębokości można wykorzystać obudowę z walcowanej blachy profilowanej Omega 8.


Obudowa aluminiowa seria 250
Fot. SBH


Ostatnim produktem, na który warto zwrócić uwagę jest lekka obudowa aluminiowa. Ten szybki w zastosowaniu i atrakcyjny cenowo system szalunków został zaprojektowany jako modułowy. W połączeniu ze słupami narożnymi funkcjonuje jako kompletny boks liniowy lub włazowy do głębokości 3 m. Słupy narożne mogą alternatywnie przyjmować rozpory albo dalsze płyty szalunkowe. Pomimo swojej niskiej wagi, obudowa aluminiowa jest niezwykle bezpieczna, ponieważ do jej produkcji stosowane jest wyłącznie wysoko wytrzymałe aluminium F 25. Ta mocna, a zarazem lekka obudowa może być zmontowana i zainstalowana przez zaledwie dwie osoby. Umożliwiają to proste połączenia gniazdowe z bolcami i zawleczkami. Obudowę zaleca się stosować w stabilnym gruncie.

Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (164) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: