Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

System z kontrolą GPS dla koparek

Ocena: 0
11414
System automatycznej niwelacji GCSFlex pracujący z wykorzystaniem technologii GPS
to najnowsze rozwiązanie do prac wykopowych firmy Trimble, stworzone z myślą o małych i średnich wykonawcach. Ten prosty w instalacji i obsłudze, dostępny cenowo system jest pierwszym tego typu rozwiązaniem, które pozwala operatorom tworzyć projekty w kabinie i korzystać z technologii GPS w trybie 2D zamiast 3D.

Jednostka sterująca CB450 Control Box
Fot. Trimble


Tam, gdzie tradycyjne koparki wykorzystują niwelator laserowy, nowy system Trimble GCSFlex zastępuje niwelator technologią GPS, informującą o położeniu i orientacji koparki. Konfiguracja ta daje operatorowi maksymalną swobodę poruszania maszyną bez potrzeby polegania na punkcie orientacyjnym na ziemi bądź niwelatorze laserowym o ograniczonym zasięgu.

Dzięki kontroli GPS oraz szablonom terenowym dostępnym w urządzeniu sterującym Trimble CB450 Control Box operator koparki może kopać z dużą precyzją, osiągając pożądaną głębokość, nachylenie, bądź wyrównanie terenu bez potrzeby tworzenia cyfrowego projektu w biurze. Praca nie wymaga wielu przygotowań i późniejszej interwencji geodety.

Łatwe w obsłudze listy menu w urządzeniu sterującym CB450 Control Box pozwalają operatorowi na stworzenie szablonu terenowego dla konkretnego zadania ziemnego i natychmiastowe rozpoczęcie pracy w oparciu o ten projekt. Zainstalowane oprogramowanie wyświetla krok po kroku instrukcje tworzenia szablonu terenowego. Dzięki temu, mniej doświadczonym w sterowaniu maszyną operatorom łatwiej jest utworzyć profil terenu, niż ma to miejsce w przypadku wykorzystania tradycyjnej metody – przy użyciu palików i linek.


Prace ziemne z wykorzystaniem systemu GCSFlex
Fot. Trimble


Mając do dyspozycji szereg elastycznych opcji konfiguracji, wykonawcy mogą ponadto dokonać wyboru opcji czujników pomiarowych, która będzie odpowiadała ich potrzebom, za cenę, na którą mogą sobie pozwolić.

Najnowsza konfiguracja systemu GCSFlex składa się z urządzenia sterującego CB450 Control Box w kabinie, czujnika nachylenia na wysięgniku, ramieniu i łyżce, odbiornika GNSS MS972 GNSS Smart Antenna na dachu kabiny oraz modemu komunikacji bezprzewodowej SNM940 Connected Site Gateway do odczytu poprawek GPS. Serwisy sieci stacji referencyjnych, takich jak ASG-Eupos lub VRSNET.PL przekazują poprawki GPS przez połączenie komórkowe do urządzenia SNM940 i eliminują potrzebę posiadania stacji bazowej.

Właściciele koparek, którzy dopiero zaczynają używać systemów kontroli nachylenia, mogą zacząć od łatwego w obsłudze modelu GCSFlex. Aby uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji i w pełni wykorzystać potencjał technologii Trimble, wykonawca może z łatwością zmodernizować posiadany system do standardu GCS900 Grade Control System. Modernizacja zwiększa potencjał małych i średnich wykonawców dzięki wykorzystaniu trójwymiarowych modeli projektowych oraz technologii Connected Machine niezbędnych do podwykonawstwa przy większych projektach budowlanych.

Technologia Connected Machine bezprzewodowo integruje transmisję danych pomiarowych, poprawki GNSS i sterowanie maszynami, jednocześnie optymalizując produktywność i ograniczając koszty operacyjne. Wykonawcy mogą zdalnie zarządzać aktywami, szkoleniem, wsparciem i projektami prosto z biura. Operatorzy mają dostęp do aktualnych plików projektowych, zleceń i szkoleń bez opuszczania maszyny.


Łatwe w obsłudze menu w urządzeniu sterującym CB450 Control Box pozwala operatorowi na stworzenie szablonu terenu dla konkretnego zadania i natychmiastowe rozpoczęcie pracy w oparciu o ten projekt
Fot. Trimble


Systemy Trimble GCSFlex dystrybuuje firma Trimtech Sp. z o.o. – wyłączny dealer rozwiązań technologicznych Trimble dla inżynierii lądowej w Polsce. Inżynierowie wsparcia technicznego Trimtech służą radami w zakresie doboru technologii do indywidualnych potrzeb, a także oferują lokalną obsługę, spersonalizowane szkolenia i wsparcie techniczne.

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (208) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: