Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

System panelowy MevaDec

Ocena: 0
2810
Istniejąca od ponad 20 lat firma Palisander jest jednym z czołowych dostawców systemów szalunkowych w naszym kraju. Wieloletnie doświadczenie oraz możliwość korzystania z technologii największych światowych producentów pozwalają firmie wprowadzać na polski rynek budowlany nowatorskie i innowacyjne rozwiązania. Palisander posiada w ofercie również własne produkty i rozwiązania, które powstały w ramach Międzynarodowej Platformy Wymiany Wiedzy i Technologii. Są to m.in.: inżynieryjny system belkowy PAL-BS do budowy mostów i nietypowych konstrukcji żelbetowych, szalunek słupa PAL-S4 z pełnym zintegrowanym systemem bhp oraz system wysokich nośności PAL-MAX.

Strop budynku wykonany przy użyciu deskowania MevaDec
Fot. Palisander


Palisander oferuje stropowy system panelowy MevaDec firmy Meva.

Główną jego zaletą jest ograniczenie ilości szalunków na budowie, a tym samym potrzebnego miejsca do ich składowania. W porównaniu z szalunkiem dźwigarkowym, stosując MevaDec dla takiej samej powierzchni stropu uzyskuje się blisko 80% mniejszą wagę szalunku i ok. 80% mniej elementów składowych.

System polecany jest do używania, gdy wymagana jest szybka rotacja szalunków. Rozszalowanie możliwe jest nawet po 3 dniach. W warunkach zimowych rotacja szalunku wynosi do 10 dni.
Elementami składowymi MevaDec są: podpory stropowe o nośności 30 kN; opatentowane głowice opadowe ze zintegrowanym zabezpieczeniem dźwigarów głównych, panele aluminiowe o szerokości 80, 60, 40 cm i długości 160 i 80 cm (rama z dwukomorowych zamkniętych profili aluminiowych, malowana proszkowo, odporna na zadrapania i uderzenia) z poszyciem z tworzywa sztucznego Alkus, dźwigary główne i pomocnicze. Poszycie Alkus zapewnia idealną powierzchnię betonu (nie występuje pęcznienie, zapadanie się na skutek wchłaniania wody) oraz daje możliwość wbijania gwoździ bez pękania warstwy wierzchniej. Opad głowicy o 19 cm zapewnia łatwy demontaż dźwigarów oraz paneli, które dzięki niewielkiej wadze mogą być przenoszone na wyższe kondygnacje bez użycia żurawia.


Głowica opadowa ze zintegrowanym zabezpieczeniem dźwigarów głównych
Fot. Palisander


Z MevaDec można szalować na trzy sposoby: metodą FTE – głowica opadowa + dźwigary + panele, metodą HN – tylko dźwigary główne i pomocnicze z dowolnym poszyciem, metodą paneli – panele podparte w narożach podporami stropowymi.

Tempo, w jakim można prowadzić prace używając systemu MevaDec, jest nie do przecenienia. Szybkość szalowania, rozszalowania i czyszczenia elementów jest trzykrotnie większa, niż przy tradycyjnym systemie dźwigarkowym. Za sprawą tych i wyżej wymienionych walorów system MevaDec znajduje zastosowanie na coraz liczniejszych budowach w Polsce. Przykładowe realizacje w Warszawie z wykorzystaniem MevaDec to: budynek mieszkalny Mariposa, rezydencja Eliza, hotel Salwator (obecnie Hampton by Hilton przy ul. Wspólnej), biurowiec przy ul. Dolnej, biurowiec „Grzybowska 81”, biurowiec Equator II, osiedle Saska, Karolkowa Bussines Park. Wśród realizacji poza Warszawą można wymienić chociażby Castoramę w Ełku, czy Galerię Słoneczną w Radomiu.


Gotowe deskowanie stropu MevaDec widziane od dołu
Fot. Palisander


Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (212) 2014
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ