Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

System laserowy Topcon RL-SV2S

Ocena: 0
2670
Jak zoptymalizować pracę maszyny na budowie? Najprostszą drogą do optymalizacji i kontroli pracy spycharki, koparki, czy koparkoładowarki jest użycie laserowego systemu Topcon RL-SV2S.

System współpracuje z rotacyjnym niwelatorem laserowym Topcon RL-SV2S
Fot. TPI

Wskaźnikowy system laserowy Topcon RL-SV2S jest pierwszym krokiem do sterowania maszyn, dzięki któremu już przy niewielkiej inwestycji użytkownik wchodzi w posiadanie rozwiązań, zapewniających przyspieszenie procesów, lepszą kontrolę wykonanej pracy, wyższą dokładność oraz oszczędność materiałów. Jest to idealne rozwiązanie dla wielu firm, które chciałyby skorzystać z efektywności nowoczesnych systemów kontroli pracy maszyn, ale obawiają się wysokich kosztów. System ten to wielofunkcyjne rozwiązania pomiarowe na budowie – można je wykorzystać nie tylko do pracy z maszyną, lecz także do niwelacji klasycznej (z wykorzystaniem łaty laserowej). W zależności od konfiguracji dokupienie w późniejszym okresie dodatkowych czujników, panelu kontrolnego i modułów sterujących pozwala rozbudować system do wersji automatycznej kontroli Topcon 2D.


Koparkoładowarka Volvo BL71 z systemem Topcon RL-SV2S
Fot. TPI

W skład laserowego systemu Topcon RL-SV2S do kontroli pracy maszyn wchodzi dwuspadkowy niwelator laserowy oraz czujnik maszynowy Topcon LS-B100. System może być także wyposażony w bezprzewodową transmisję (Topcon LS-B10W, Topcon RD-100W), dzięki czemu sygnał z czujnika maszynowego przekazywany jest do kabiny operatora, ułatwiając w ten sposób kontrolę wykonywanych prac. Czujniki maszynowe Topcon wyposażone są w uchwyt magnetyczny lub klamry, umożliwiając szybkie zamocowanie na maszynie. Mimo swojej prostoty, jest to mocowanie pewne i precyzyjne. Czujnik po pracy można zdjąć i schować, przestawić na inną maszynę lub zamontować na łacie laserowej.

Bazą referencyjną, z której korzysta system jest rotacyjny niwelator laserowy Topcon RL-SV2S. Niwelator umiejscowiony jest w pewnej odległości od maszyny lub nawet z boku placu budowy (zależnie od zasięgu) i pełni funkcję nieruchomej części systemu – wyznaczając płaszczyznę odniesienia dla czujnika zamocowanego na maszynie. Niwelator wyznacza płaszczyznę poziomą, która może być pochylana cyfrowo z pokładu instrumentu lub z pilota sterowania – w zakresie ±15% (w osi X i Y). Parametry pochylenia płaszczyzn prezentowane są na podświetlanym wyświetlaczu LCD. Ważna jest także wysoka dokładność niwelatora (2,4 mm/50 m), dzięki czemu uzyskuje się możliwość przeprowadzania precyzyjnych prac, nawet na wielkopowierzchniowych placach budowy (np. drogi). Obszar pracy niwelatora to 800 m. Nie bez znaczenia jest także dobra, sprawdzona marka produktu, która gwarantuje stabilną i bezproblemową pracę, nawet w trudnych warunkach. Topcon to firma z ponad 75-letnią tradycją, a oferowane niwelatory objęte są 5-letnią gwarancją.


Czujnik maszynowy Topcon LS-B100
Fot. TPI


System Topcon RL-SV2S wychwytuje różnice wysokości i pokazuje operatorowi, czy pracuje na odpowiednim poziomie, dzięki czemu pozwala wykonać zadanie łatwiej, szybciej i wydajniej. Spycharka z takim systemem może obrabiać powierzchnię z dokładnością ok. 3 cm. Może realizować zarówno płaszczyznę poziomą, jak i nachyloną w zadanym kierunku (w dwóch osiach). Spycharka z czujnikiem potrzebuje mniej przejazdów, by przygotować powierzchnię dla równiarki z wystarczającą dokładnością (szczególnie w przypadku prostych odcinków). Ważne jest, że powierzchnię można obrabiać bez czasochło-nnego wbijania palików i często bez pomocy geodetów. W dodatku operator maszyny pracując z systemem RL-SV2S, zrealizuje zadaną płaszczyznę szybciej, zachowując przy tym wysoką dokładność. Czujnik pozwala w każdej chwili sprawdzić, czy lemiesz znajduje się na właściwej wysokości. System idealnie nadaje się do wszelkich prac ziemnych. Jest jednym z elementów wspierających budowę placów, boisk, parkingów, układanie rurociągów wod.-kan., czy po prostu szybsze zgrubne równanie terenu.

Forum Budowlane, nr 7 (194) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: