Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Środki ochrony indywidualnej

Ocena: 0
3708
Ciągle utrzymujący się duży wskaźnik wypadkowości w budownictwie dotyczy głównie upadków z wysokości. Po raz kolejny zatem przypominamy. Pracodawca powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pracowników. Jeżeli nie można zastosować środków ochrony zbiorowej, powinny być to indywidualne środki zabezpieczające. A jest z czego wybierać.

Szelki bezpieczeństwa Assecuro Pozyton CA161
Fot. Assecuro


Propozycje Assecuro
Z bogatej oferty firmy Assecuro wybraliśmy trzy produkty, które pozwalają na stworzenie najprostszego systemu powstrzymywania spadania. Podstawą są tu szelki bezpieczeństwa. Pozyton CA161 przeznaczone są do intensywnego użytkowania i długotrwałej pracy w podparciu. Szelki wyposażono w duży przedni i tylny punkt zaczepowy. Pas biodrowy o dużym zakresie regulacji, wyposażony w dwie duże klamry służące do przypięcia linki stabilizującej w miejscu pracy (opasującej), odgięte (w celu łatwiejszego operowania). Pas biodrowy jest wyściełany poduszką z tkaniny ułatwiającej cyrkulację powietrza i podwyższającej komfort pracy. Szelki Pozyton CA161 produkowane są w uniwersalnym rozmiarze i ważą 1,7 kg (wersja z klamrami aluminiowymi automatycznymi).

Drugim elementem składowym jest amortyzator. Wybraliśmy produkt oznaczony ABW2L B wykonany z rozciągliwej taśmy poliamidowej z dodatkową taśmą zabezpieczającą. Na stałe połączony jest z dwoma nieregulowanymi taśmami poliamidowymi o szerokości 25 mm. Długość całkowita amortyzatora wynosi 1,7 m, a masa z dwoma zatrzaśnikami – 1,42 kg.


Amortyzator Assecuro ABW2L B z zatrzaśnikami na linkach bezpieczeństwa o całkowitej długości 1,7 m (z lewej) i urządzenie samohamowne Autoblok typ AH210 z obrotowym zatrzaśnikiem z oferty Assecuro
Fot. Assecuro


I ostatni element, który powinien być stosowany – to urządzenia samohamowne. W połączeniu z szeklami zabezpieczają one pracownika w drodze i na stanowisku pracy. Podtrzymują spadanie na długości do 2 m. Przykładowe urządzenie z oferty Assecuro to Autoblok AH210 z obrotowym zatrzaśnikiem oraz stalową linką o średnicy 4 mm i długości 10 m. Całość waży 4,8 kg. Urządzenie samohamowne powinno być zamocowane do konstrukcji nad głową użytkownika. Po zainstalowaniu działa w pełni automatycznie i pozwala na swobodne wykonywanie pracy.

Nowe szelki i urządzenia samohamowne Protekt
W oferowanej przez firmę Protekt gamie sprzętu ochrony indywidualnej znaleźć można wiele rodzajów szelek bezpieczeństwa, które są podstawowym składnikiem sprzętu chroniącego przed upadkiem z rusztowania. Wszystkie typy szelek dostępne są w rozmiarach M–XL (średni) oraz XXL (duży).
Konstrukcja szelek została ściśle określona normami europejskimi PN-EN 361, 358, 813. Tylko szelki z takimi oznaczeniami oraz certyfikatem bezpieczeństwa CE mogą być stosowane jako sprzęt ochronny.

Zasadniczą cechą wyróżniającą różne typy szelek jest umiejscowienie klamer zaczepowych, określające współpracę z innymi elementami indywidualnego systemu ochrony przed upadkiem. Najprostsze modele szelek bezpieczeństwa mają jedynie tylną klamrę zaczepową, zwaną także grzbietową. Klamra ta ma charakter uniwersalny i dostosowana jest do współpracy z większością podzespołów łącząco-amortyzujących. Bardziej rozwinięte konstrukcje w ofercie firmy Protekt, mają dodatkowo przednią klamrę zaczepową, przeznaczoną głównie do współpracy z urządzeniami samozaciskowymi (np. AC 080) i stałymi systemami asekuracji pionowej (SKC) oraz asekuracji poziomej (Prim, Duo, Maran, Proliner).


Szelki bezpieczeństwa P 50 N Isol to najnowsza propozycja firmy Protekt
Fot. Protekt


Szelki bezpieczeństwa wyposażone w pas biodrowy są przystosowane do użytkowania z urządzeniami do stabilizowania pozycji w miejscu pracy (tzw. „praca w podparciu”). Pas biodrowy posiada boczne klamry zaczepowe służące do współpracy z urządzeniami – typu prot.

Nowością w programie produkcyjnym firmy Protekt są szelki bezpieczeństwa P 50 N Isol wykonane ze specjalnej taśmy aramidowej odpornej na działanie płomienia zgodnie z normą PN-EN 358 P.4.1.5. Szelki P 50 N Isol znakomicie nadają się do asekuracji przy tzw. „pracach gorących” jak np. spawanie. Wyposażono je w przedni punkt zaczepowy i tylną klamrę zaczepową oraz pas do pracy w podparciu z bocznymi klamrami zaczepowymi. Automatyczne klamry spinająco-regulacyjne znajdują się w osłonkach izolacyjnych. Szelki P 50 N Isol występują w rozmiarze M–XL (waga 1690 g) oraz XXL
(1790 g).

Kolejnym, ważnym składnikiem osobistego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości są urządzenia samohamowne. Z gamy produkowanej przez Protekt wybraliśmy dwa rodzaje tych urządzeń oznaczone symbolami CRW 300 i WR 025.

CRW 300 to uniwersalne rozwiązanie, łączące dwa urządzenia: samohamowne i ratowniczo-podnoszące. Ma obudowę wykonaną z wytrzymałego stopu aluminium. Urządzenie posiada zwijaną ocynkowaną stalową linkę o średnicy 4,8 mm oraz ręczną wyciągarkę z funkcją podnoszenia i opuszczania. Maksymalna długość robocza wynosi 25 m, a obciążenie 100 kg. CRW 300 może być używane samodzielnie bądź z szeroką gamą statywów bezpieczeństwa firmy Protekt. Jego waga to 15 kg.

Natomiast urządzenie samohamowne WR 025 to propozycja skierowana do użytkowników ceniących sobie zwłaszcza wygodę i komfort pracy (waży tylko 850 g). WR 025 dysponuje rozwijaną taśmą włókienniczą zamkniętą w wytrzymałej obudowie z tworzywa sztucznego. Mechanizm blokujący umieszczony w obudowie antyudarowej z krętlikiem w górnej części. Urządzenie przeznaczone jest do prac wymagających przemieszczania w stosunku do punktu zaczepienia. Nie ma przy tym konieczności stosowania amortyzatora bezpieczeństwa. Urządzenie WR 025 dostępne jest w wersji z trzema rodzajami zatrzaśników (AZ 011, AZ 022 lub AZ 022S). Maksymalna waga użytkownika może wynosić w tym przypadku 140 kg.


Przykładowe urządzenia samohamowne Protekt: CRW 300 i WR 025
Fot. Protekt


Oczywiście oferta firmy Protekt jest dużo obszerniejsza. Każdy na pewno dobierze najbardziej odpowiedni dla siebie sprzęt zgodnie ze stopniem zagrożenia i trudności prowadzonych prac. Firma dodatkowo prowadzi doradztwo techniczne oraz organizuje również szkolenia z zakresu prawidłowego użytkowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości z uwzględnieniem przeglądów okresowych urządzeń zabezpieczających.

Nowości w ofercie Sundoor
Pełen zakres środków ochrony osobistej oferuje również firma Sundoor. Jest przedstawicielem marek: Söll, Miller, Troll, Petzl, Singing Rock, Howard Leight, Timberland, Protecta, DBI Sala, JSP, Optrel, ActSafe, Lux-Top.

Do ostatnich nowości należą produkty testowane krawędziowo – urządzenia samohamowne i amortyzatory bezpieczeństwa. Zastosowano w nich unikatowe rozwiązania, które pomagają rozwiązać techniczny problem wynikający z pęknięć sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości na krawędziach. Ciekawą propozycją jest także nowy opatentowany pierścień Miller Twin Turbo służący do łatwego łączenia dwóch lekkich urządzeń samohamownych Miller TurboLite.

Nowe urządzenie samohamowne testowane krawędziowo występujące pod nazwą Scorpion jest zgodne z normą PN-EN 360. Zawiera amortyzator energii, który daje gwarancję, że siły powstałe przy spadaniu nigdy nie przekroczą 6 kN. Urządzenie wyposażone jest w taśmę testowaną krawędziowo o długości 2,6 lub 2,7 m, posiadającą szybko aktywujący się system hamowania, który powstrzymuje spadanie na odcinku kilku centymetrów. Scorpion jest bardzo trwały i lekki (waży 1750 g). Do jego budowy użyto komponentów odpornych na korozję – obudowę wykonano z aluminium i stali nierdzewnej oraz odpornego na wstrząsy tworzywa termoplastycznego. Urządzenie samohamowne Scorpion dostępne jest w trzech wersjach: z karabinkiem hakowym i zakręcanym karabinkiem aluminiowym 17 mm, z zaczepem hakowym 65 mm i zakręcanym karabinkiem aluminiowym 17 mm, z zaczepem hakowym 55 mm i karabinkiem hakowym. Urządzenie wpina się do tylnego punktu zaczepowego szelek (klamra typu D).


Od góry: urządzenie samohamowne Scorpion z taśmą testowaną krawędziowo o długości 2,7 m z zaczepem hakowym 55 mm i karabinkiem hakowym, amortyzator z elastyczną taśmą Manyard testowaną krawędziowo o długości 2 m z zaczepem hakowym 65 mm i zakręcanym karabinkiem stalowym 17 mm, amortyzator z linką testowaną krawędziowo o długości 2 m z zaczepem hakowym 65 mm i karabinkiem hakowym
Fot. Miller


Testowane krawędziowo nowe amortyzatory bezpieczeństwa są zgodne z normą PN-EN 355:2002. Dostępne są w wersji z podwójną  elastyczną taśmą typu Manyard lub z linką. W tym przypadku zastosowano opatentowaną technologię przędzy rdzenia. Otoczone włókna zawierają dwa rodzaje nici: jedne pochłaniające siły uderzenia, a drugie odporne na tarcie. Amortyzatory mają wbudowany znacznik ostrzegawczy.


System ochrony przed upadkiem Twin Turbo z dwoma urządzeniami samohamownymi TurboLite
Fot. Miller


Nowy opatentowany pierścień Miller Twin Turbo służy do łatwego łączenia dwóch urządzeń samohamownych Miller TurboLite. Takie rozwiązanie zapewnia 100% zabezpieczenie przed przypadkowym wypięciem. Jest doskonałą alternatywą dla amortyzatorów z podwójną taśmą typu Y. Twin Turbo spełnia obowiązujące wymagania EN362:2004; OSHA 1926.502, 1910.66; ANSI Z359-2007 i A10.32; CSA Z259.12-01. Innowacyjna konstrukcja pierścienia Miller Twin Turbo ułatwia wpięcie do tylnej klamry szelek bezpieczeństwa. Jego zastosowanie zwiększa wydajność pracownika i różnorodność zastosowań z zapewnieniem swobody ruchu – występują mniejsze ograniczenia niż w przypadku innych urządzeń dostępnych na rynku. Umożliwia wielokierunkowe obracanie się urządzeń samohamownych TurboLite w celu zwiększenia mobilności pracownika; krętlik zapobiega skręcaniu i zakleszczaniu się taśmy.

Pierścień Twin Turbo składa się z wewnętrznej ramy wykonanej z wytrzymałego aluminium i zewnętrznej ze stali nierdzewnej. Masa urządzenia to jedynie 395 g. Długość robocza wynosi 2 m, a maksymalne obciążenie przy rozciąganiu 22,2 kN. Maksymalna siła potrzebna do unieruchomienia jest mniejsza niż 4 kN (dla obciążenia roboczego do 136 kg).

Zakres działalności firmy Sundoor, poza sprzedażą środków ochrony osobistej, obejmuje również m.in. szkolenia oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprzętu ochronnego.  

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (208) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: