Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Specjalistyczny osprzęt do minikoparek

Ocena: 5
5465

 Firma Takeuchi, poza szeroką ofertą minikoparek, dostarcza także specjalistyczny osprzęt. Przykładem tego są m.in. łyżka łopatowa do precyzyjnych wykopów, gama wielofunkcyjnych chwytaków, czy łuparki stożkowe do drewna.

Uniwersalne chwytaki SG można szybko zamienić w szczypce do przenoszenia płyt betonowych
Fot. Takeuchi
 
Z pozoru prosty osprzęt, jakim jest łyżka łopatowa, z powodzeniem może być wykorzystywany np. do: wykonywania przyłączy do budynków, pionowego kopania przy ścianach czy fundamentach, odkopywania kanałów, czy prac na torowiskach. Łyżka łopatowa pasuje do systemów szybkiej wymiany MS01, MS03 i MS08 firmy Lehnhoff (mocowanie Symlock) oraz może współpracować z innymi, popularnymi rozwiązaniami. Na życzenie łyżka łopatowa może być wyposażana w wymienne ostrze, z zębami lub bez.
 
Dużą grupę stanowią wielofunkcyjne chwytaki Takeuchi SG. Charakteryzują się kompaktową budową i występują w pięciu wersjach, co daje możliwość zastosowania ich w koparkach klasy 1–10 t. Mogą być wykorzystywane m.in. do rozbiórek i wyburzeń (np. sortowanie materiałów budowlanych) lub w kształtowaniu ogrodów i terenów zielonych (np. rozmieszczanie naturalnych kamieni, przeładunek odpadów czy przemieszczanie materiałów sypkich). Chwytaki SG można szybko zamienić w szczypce do przenoszenia np. betonowych płyt. Takie rozwiązanie nosi nazwę Softgrip, a czas potrzebny do jego montażu na chwytaku wynosi zaledwie jedną minutę. Do materiałów o bardzo gładkich powierzchniach, jak np. szlifowany granit, przeznaczony jest chwytak w wersji Super-Softgrip.
 
Łuparka stożkowa jest niezastąpiona m.in. przy rozdrabnianiu dużych pni
Fot. Takeuchi

Ciekawą, godną uwagi propozycją Takeuchi są również dwie łuparki stożkowe o średnicy stożka 140 i 170 mm odpowiednio dla koparek klasy 1,2–3,5 i 3–10 t. Ten osprzęt jest nieoceniony m.in. przy rozdrabnianiu dużych i ciężkich gałęzi oraz korzeni czy do wstępnego rozdrabniania przed dalszą obróbką. Opcjonalny system szybkiej wymiany Taklock pozwala na podłączenie narzędzia do koparki w ciągu zaledwie kilku sekund. Łuparka może również pracować jako świder do pni lub gruntu.
 
 
Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (246) 2016
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: