Specjalistyczne łyżki przesiewające

Ocena: 0
5277
Nawet najlepsza maszyna bez osprzętu nie jest wiele warta. To właśnie nowoczesny i wydajny osprzęt czyni koparki czy ładowarki prawdziwie użytecznymi i wszechstronnymi. Specjalistą od takich urządzeń, rozszerzających zakres zastosowań maszyn budowlanych jest firma Rotar.

Fot. Rotar

Działająca na rynku polskim od 1998 roku spółka Rotar – Poland z siedzibą w Toruniu wywodzi się z holenderskiego holdingu Rotar Participates BV, którego doświadczenie w projektowaniu i produkcji osprzętów do maszyn budowlanych sięga lat 70. Cały osprzęt firmy Rotar produkowany jest z najwyższej jakości materiałów m.in. ze stali Hardox i Weldox. Oferta producenta zawiera łyżki przesiewające o konstrukcji bębnowej, łyżki przesiewające czerpakowe, chwytaki przeładunkowe, chwytaki do sortowania i wyburzeń, szczęki wyburzeniowe oraz nożyce do cęcia stali. Poniżej skupiamy się na łyżkach przesiewających.


Fot. Rotar

Łyżki przesiewające Rotar Cleaner HEX przeznaczone są do koparek o masie od 7 do 35 t. Poprzez wymienne sito przesiewające można zmieniać wielkości frakcji przesiewanej w zakresie od 0–6 do 0–45 mm. To wielozadaniowe urządzenie znajduje zastosowanie w budownictwie, drogownictwie, recyklingu przy oczyszczaniu, przesiewaniu i frakcjonowaniu materiałów. Może być montowane na wszystkich typach koparek i koparkoładowarek. Łyżki przesiewające serii HEX oferowane są w dwóch wersjach hydrauliki, zasilanej bezpośrednio z linii hydraulicznej młota lub z zaworem 3/4 drożnym sterowaniem proporcjonalnym.


Fot. Rotar

Łyżki przesiewające o konstrukcji bębnowej Rotar Cleaner HPL przeznaczone są do ładowarek kołowych, gąsienicowych, koparkoładowarek oraz nośników teleskopowych. W ofercie znajdują się urządzenia o pojemności od 400 do 3000 l. Łyżki Rotar Cleaner HPL z powodzeniem są wykorzystywane w drogownictwie, budownictwie i recyklingu, ale również przy usuwaniu min przeciwpiechotnych.


Fot. Rotar

Rotar produkuje dwa rodzaje łyżek wibracyjno-przesiewających o konstrukcji czerpakowej do koparek i ładowarek. W serii RVB do ładowarek i koparkoładowarek dostępne są łyżki o pojemności od 1025 do 2225 l. Poruszające się ekscentrycznie żebra łyżki połączone parzyście i nieparzyście napędzane są za pomocą silnika hydraulicznego i mimośrodowego wałka, a optymalnie dopasowana częstotliwość i amplituda drgań zapewniają najwyższą efektywność wykonywanych prac. Stosowane są m.in. w budownictwie do zdejmowania warstwy kostki brukowej, a następnie szybkiego jej oczyszczenia, przez co znacząco redukują koszty i czas. Częstym zastosowaniem łyżek serii EVB oraz RVB jest również praca z kruszarkami, gdzie łyżki Rotar służą do wstępnego odseparowania materiału przed zasypaniem komory kruszącej. Stosując łyżki wibracyjne Rotar zwiększa się wydajność kruszarki, gdyż rozdrabnia ona tylko materiał wymagający kruszenia, co przekłada się na mniejszy koszt paliwa.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (179) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ