Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Skuteczny sposób na niestabilny grunt

Ocena: 0
2161
Zastosowanie wibromłotów to jeden z najbardziej znanych i ekonomicznych sposobów stabilizacji gruntu na placu budowy. Innym jest użycie wibroflotatorów, zwanych inaczej wibrolancami. Obydwa rodzaje urządzeń produkuje m.in. francuska firma PTC. Na naszym rynku oferuje je firma Emexim.


Wibroflotatory PTC mogą być swobodnie podwieszone albo montowane na prowadnicy (BFS)

Wibroflotatory PTC
Jeżeli badania weryfikacji geotechnicznej stabilności gruntu prowadzone w miejscu przeznaczonym pod zabudowę wykazują, że grunt nie jest stabilny, wówczas należy zastosować specjalne techniki uzdatniania gruntu. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie wibroflotatora do przystosowania słabego podłoża.

Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie uzdatniania gruntu w porównaniu z innymi technikami, takimi jak np. wymiana gruntu, iniekcja, pale prefabrykowane, pale wbite w podłoże – wszystkie te sposoby są zdecydowanie bardziej kosztowne.

W efekcie zastosowania tej techniki uzyskuje się nie tylko elastyczne i naturalne podłoże, ale i efekt drenu – zmniejsza się ryzyko skraplania gleby. Ciśnienie wody w uwarstwieniu naprzemianległym ulega obniżeniu.

Nie ma także potrzeby robienia wykopu, czyli „destrukcji” gruntu. W rezultacie nie zachodzi konieczność transportu urobku i jego składowania, a plac budowy jest czysty. Co ważne, roboty mogą być prowadzone szybciej, a koszty inwestycji są mniejsze.

Oferowane przez firmę PTC wibroflotatory mogą być swobodnie podwieszone albo montowane na prowadnicy.
Wibromłoty są najczęściej montowane na koparkach, ale można do tego celu również wykorzystać dźwig
Fot. Emexim


Wibroflotator podwieszony swobodnie na żurawiu jest siłą swojej wagi wprowadzany w grunt. Tę czynność wspomaga zwykle wtrysk wody pod ciśnieniem albo sprężone powietrze. W skład cylindrycznego w kształcie systemu hydraulicznego wchodzą: zasilana hydraulicznie wibrująca sonda, jedna albo więcej sekcji przedłużek rurowych, 30 do 45 m węży łączących, agregaty hydrauliczne (Power Pack) z silnikami diesla o mocy od 155 to 238 kW. Wibroflotator może być opcjonalnie wyposażony w system dolnego wyładowania BFS (Bottom Feed System) zamontowany na prowadnicy (świecy).

Nowy wibromłot
Wibromłoty PTC typu PHFV montowane są najczęściej na koparkach hydraulicznych. HF w oznakowaniu oznacza wysoką częstotliwość pracy wibromłota, a V to zmienna amplituda drgań. Rozwiązanie to pozwala na bezpieczną pracę, bez zagrożeń dla wysięgnika koparki i otoczenia wrażliwego na rezonans, i drgania. Urządzenia typu PHFV tworzą nową generację bezrezonansowych, tzw. miejskich wibromłotów montowanych na wysięgnikach koparek hydraulicznych i zasilanych mocą ich układu hydraulicznego.

Palownice PTC można podzielić na grupy w zależności od masy maszyn, na których są montowane. I tak do nowej generacji wibromłotów należą: palownice 2PHFV do montażu na koparkach od 8 do 20 t; 6PHFV do koparek od 18 do 30 t oraz 8PHFV do koparek od 25 do 40 t.


Nowy wibromłot PTC 8PHFV
Fot. PTC


Wibromłot hydrauliczny 8PHFV wyróżnia się wysoką częstotliwością i zmienną amplitudą drgań, może pracować na koparce hydraulicznej i w zestawie z agregatem hydraulicznym. Technologia systemu zmiennej amplitudy została w 2008 r. opatentowana przez francuskiego producenta. Wibromłot ma uproszczoną konstrukcję kompaktową, występuje w nowej obudowie chroniącej go przed uszkodzeniem przez wibracje. Konserwacja oraz bieżąca obsługa serwisowa jest niezwykle prosta.

Nowy, elektrycznie sterowany zawór wielokierunkowy pozwala na łatwe sterowanie urządzeniem z kabiny operatora koparki. Model ten ma tylko trzy węże hydrauliczne. Rozwiązanie to, w połączeniu z elektrycznym przewodem sterującym, zapewnia łatwe kontrolowanie pracy wibromłota, zwiększa jego efektywność i wydajność.

Nowy uchwyt wibromłota 8PHFV, typ Agriplex 60T, o sile zacisku 600 kN, w pełni obrotowy (90°) pozwala na pracę w odległości do 25 cm od obiektu czy przeszkody.

Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (165) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: