Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Sita do sortowania materiałów

Ocena: 0
2520
Jak się okazuje duże znaczenie dla jakości produktu końcowego uzyskiwanego
w procesie przesiewania ma rodzaj i jakość zastosowanego sita. Nie bez znaczenia jest także wytrzymałość, przekładająca się na długą żywotność sit oraz na konkretne oszczędności dla przedsiębiorców.


Sito gumowe Isenmann (u góry). U dołu system segmentowy mocowania sit WS85
Fot. Isenmann


Sita Isenmann
Isenmann jest producentem różnych typów sit w tym m.in. plecionych z drutu, harfowych, krat zgrzewanych, z poliuretanu oraz gumy. W Polsce oferuje je DAK-Firma z Zabrza.

W sitach plecionych Isenmann stosowany jest drut karbowany zarówno na wątek jak i osnowę. Dzięki temu uzyskuje się dużą dokładność wymiaru oczka oraz jego stałość w trakcie pracy. Do wyboru jest szeroki zakres wielkości oczek, a dla każdego oczka kilka grubości drutu, co wyróżnia ofertę Isenmann od innych producentów.

Sita harfowe stosuje się do klasyfikacji drobnych frakcji wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z materiałami trudno przesiewalnymi, szczególnie zawilgoconymi i klejącymi się. Dostępnych jest wiele typów sit harfowych dobieranych w zależności od przesiewanego materiału. Mogą być wykonane z przewiązkami z drutu lub poliuretanu (trwalsze).

Sita poliuretanowe do napinania zbudowane są z zaczepów z grubej blachy, pomiędzy którymi biegną stalowe linki, a wszystko jest zatopione w poliuretanie. Linki i zaczepy mają za zadanie przenosić obciążenie, a poliuretan sortować materiał. Sita zawsze dopasowywane są do konstrukcji przesiewacza i tak wykonywane, aby pola martwe trafiały na trawersy. Nie zmniejsza to prześwitu sita oraz dodatkowo chroni trawersy przed zużyciem.

Uzupełnieniem oferty Isenmann są sita z gumy. Można je zaopatrzyć w zaczepy i napinać na przesiewaczu. Dotyczy to jednak sit stosunkowo cienkich w zakresie małych oczek. Pozostałe zazwyczaj wykonywane są jako płaskie i zbrojne elementami stalowymi.

Sztandarowym produktem Isenmann oferowanym przez firmę DAK jest system mocowania małych segmentów sit WS85, gdzie standardem jest moduł o wymiarach 1000x300 mm. Za pomocą tego systemu można mocować wszystkie rodzaje sit oraz szereg dodatkowych akcesoriów. Wymaga on jednak dostosowania przesiewacza przez zabudowę odpowiednich elementów mocujących. System WS85 jest od wielu lat z powodzeniem stosowany w przeróbce piasku, żwiru, granitu, kwarcu, koksu węgla, rudy i innych materiałów przesiewanych we wszystkich zakresach podziału.

Sita gumowe i poliuretanowe Küper
Firma Küper GmbH & Co. KG od ponad 55 lat produkuje wysokiej jakości sita do klasyfikacji kruszyw. Do kluczowych osiągnięć tego producenta należą: zwiększenie trwałości sit, minimalizacja problemów związanych z blokowaniem otworów, opracowanie przyjaznych systemów montażu oraz redukcja poziomu hałasu podczas przesiewania. To ostatnie – hałas podczas pracy, jest jednym z największych problemów z jakimi spotykają się użytkownicy ciężkich sit stalowych, zwłaszcza do przesiewania wstępnego. Innym problemem jest też trwałość sit stalowych oraz ich częste bardzo uciążliwe zatykanie.

Wysokiej jakości płaskie sito gumowe na płycie stalowej może być o wiele trwalsze od sita stalowego, pod warunkiem oczywiście, że jest odpowiednio zaprojektowane i wykonane. Najważniejsze jest tu odpowiednie zwulkanizowanie stali z gumą i uzyskanie stożkowego oczka co zapobiega klinowaniu i zatykaniu materiału. Sito gumowo-stalowe nie tylko jest cichsze podczas pracy, ale ma większą trwałość i mniejszą masę w porównaniu do kilkucentymetrowej grubości sit stalowych, wydatnie zmniejszając obciążenia przesiewacza.


Sito płaskie gumowe Küper z listwami prowadzącymi do ciężkiego zastosowania
Fot. Küper


Sito Küper napinane

Fot. Küper


Również użytkownicy sit drucianych (najczęściej napinanych poprzecznie lub wzdłużnie) spotykają się z podobnymi problemami - jak niska trwałość i klinowanie się materiału. Tu rozwiązaniem są sita gumowe lub poliuretanowe. W powszechnej opinii mają one podstawową wadę jaką jest zmniejszenie otwartej powierzchni przesiewania co jest oczywiście prawdą, ale nie jest aż tak dużym problemem, jeżeli uwzględni się aktualną powierzchnię zaklinowanych oczek w sitach drucianych.

Tam, gdzie mimo to wydajność ma pierwszoplanowe znaczenie firma Küper jest w stanie zaproponować rozwiązania, które w dużym stopniu nie będą ustępowały sitom drucianym, przy wielokrotnie większej trwałości. W przypadku sit napinanych są to specjalne konstrukcje o zwiększonej ilości otworów, a w przypadku sit segmentowych sita typu Max, dostępne w systemach montażu Varia i Ideal. Sita te dzięki specjalnej konstrukcji i wykorzystaniu najlepszych materiałów mają znacznie zmniejszone szerokości mostów pomiędzy otworami, przy czym nie ma ryzyka ich uszkodzenia. Efektem jest uzyskanie powierzchni otwartej podobnej sitom drucianym. Co ważne, można uzyskać jeszcze lepsze wyniki stosując to rozwiązanie w systemie montażu Ideal.

W Polsce produkty firmy Küper dostępne są za pośrednictwem jej polskiego oddziału – Kueper Polska Sp. z o.o.

Sita przemysłowe Progress Eco
Silna konkurencja wśród producentów kruszyw zmusza do ciągłego podnoszenia ich jakości. Jest to najskuteczniejszy sposób na utrzymanie zaplanowanych wartości sprzedaży surowca. Warto pamiętać, że czystość, kształt ziaren oraz właściwy skład poszczególnych frakcji uzależnione są od właściwego doboru sit na poszczególnych etapach klasyfikacji. Równie istotna jest cena, na którą w procesie produkcji ma bezpośredni wpływ żywotność sit przemysłowych.

Firma Progress Eco oferuje pełny asortyment sit przemysłowych we wszystkich znanych obecnie technologiach. Razem z profesjonalnym doradztwem gwarantuje to optymalne rozwiązania niezależnie od aplikacji oraz indywidualnych warunków pracy. Szeroka gama mocowań, w tym: Pro-Falc, Pro-Mat, Pro-Cline, Pro-Line, Pro-Cleat, Pro-Step, Pro-Deck oraz adapterów Pro-Adapter; sprawia, że sita Progress Eco z powodzeniem pracują na wszystkich rodzajach i modelach przesiewaczy.

W ofercie Progress Eco znajdują się sita: poliuretanowe (napinane i modułowe), gumowe (napinane i modułowe), plecione i tłoczone, harfowe i strunowe.Sita produkcji Progress Eco (od góry): harfowe typu T – napinane podłużnie, poliuretanowe w systemie Pro-Mat, harfowe z przewiązką gumową, gumowe zbrojone kordem – napinane poprzecznie
Fot. Progress Eco


Sita produkcji Progress Eco (od góry z lewej): harfowe typu T – napinane podłużnie, poliuretanowe w systemie Pro-Mat, harfowe z przewiązką gumową, gumowe zbrojone kordem – napinane poprzecznie

Sita poliuretanowe Progress Eco dzięki wysokiej odporności na ścieranie oraz braku korozji stanowią alternatywę dla sit stalowych. Stożkowy kształt oczek powoduje efekt samooczyszczenia, a redukcja hałasu poprawia warunki pracy. Sita te stosowane są zazwyczaj w klasyfikacji metodą „na mokro” i „sucho”.

Sita gumowe mają podobną charakterystykę jak sita poliuretanowe. Dzięki wydłużonej żywotności stosowane są najczęściej w klasyfikacji wstępnej kruszyw łamanych. Konstrukcja sita gumowego napinanego wzmacniana jest odpowiednim zbrojeniem.

Sita plecione i tłoczone Progress Eco charakteryzują się dużą ostrością rozdziału klas ziarnowych oraz stabilną konstrukcją oczka. Mają możliwość naciągu poprzecznego i wzdłużnego.

Ostatnia grupa – sita harfowe i strunowe należą do grupy samooczyszczających się. Stosowane są w przesiewaniu kruszyw naturalnych „na sucho”, a także kruszyw drobnoziarnistych łamanych, trudnoprzesiewalnych, zanieczyszczonych i wilgotnych.

Progress Eco jest wiodącym polskim producentem sit przemysłowych i siatek technicznych. Od 1982 roku projektuje i dostarcza produkty do procesów przesiewania, odwadniania i klasyfikacji dla branży surowców mineralnych. Zatrudnia ponad 200 pracowników, posiada trzy zakłady produkcyjne w Polsce, własne firmy w Niemczech i Czechach oraz rozbudowaną sieć przedstawicielstw oraz partnerów handlowych w całej Europie i na rynkach światowych. Wysoką jakość potwierdzają międzynarodowe certyfikaty oraz patenty i wzory użytkowe na oferowane produkty.

Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (212) 2014
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: