Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Siatki asekuracyjne i bezpieczeństwa

Ocena: 0.5
2357
Z roku na rok w Polsce wzrasta ilość inwestycji budowlanych, co mobilizuje wykonawców do zapewnienia pracownikom maksymalnej ochrony zdrowia i życia. Ważnym elementem gwarantującym bezpieczeństwo są tzw. siatki asekuracyjne, będące środkiem ochrony zbiorowej. Producentem takich siatek jest firma Huck Polska, z powodzeniem funkcjonująca na krajowym rynku blisko 10 lat.

Siatkowa platforma robocza Huck na budowie stadionu miejskiego we Wrocławiu
Fot. Huck Polska


Siatki budowlane i zabezpieczające przede wszystkim pozwalają osobom pracującym na wysokościach bezpiecznie poruszać się w obszarach najwyższego ryzyka – czyli na otwartych krawędziach powstających budowli, czy też rusztowaniach. Ale ich zastosowanie nie kończy się tylko na zabezpieczeniu prac wysokościowych. Siatki takie stanowią również ważne zabezpieczenie osób pracujących na ziemi – są doskonałym elementem, chroniącym przed urazami, które mogą powodować spadające z wysokości przedmioty np. drobne narzędzia. Takie użycie siatek bezpieczeństwa pozwala skutecznie chronić ciągi komunikacyjne, czy chodniki wokół budowy. Doskonałym przykładem wykorzystania opisanych walorów siatek asekuracyjnych była budowa słynnego już wieżowca Sky Tower, który stanął w centrum Wrocławia.

Siatki asekuracyjne spełniają bardzo ważne zadanie, jak nie najważniejsze – ochronę ludzkiego zdrowia i życia – w związku z tym ich jakość oraz sposób wykonania określa norma PN EN 1263-1. Zgodność potwierdzającą wykonanie siatek wg wytycznych stawianych przez normę określa certyfikat, wydany przez upoważnioną instytucję, który posiada numer sprawozdania z badań oraz identyfikuje jednoznacznie produkt, którego dotyczy.


Siatki Huck typu T zamontowane na wspornikach wokół budowanego obiektu zabezpieczają osoby pracujące przy krawędziach
Fot. Huck Polska


Ze względu na sposób montażu oraz zastosowanie rozróżnia się następujące typy siatek: mocowane w układzie poziomym – siatki typu S lub T oraz mocowane w układzie pionowym typu U oraz V. Siatki S najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie należy zabezpieczyć duże otwarte powierzchnie poziome np. otwory w stropach budynków lub prace dekarskie. Siatki z rodzaju T są montowane na wspornikach wokół budowanego obiektu, co pozwala zabezpieczyć roboty wykonywane na krawędziach. Z kolei zabezpieczenie typu U, to nic innego jak np. siatki bezpieczeństwa stosowane na pionowych wysięgnikach, czy też jako uzupełnienie rusztowań lub balustrad, które znajdują się na wysokościach. Zabezpieczenie typu V w zasadzie spełnia podobne zadanie jak T, przy czym jego zasięg jest większy, ponieważ może chronić jednocześnie grupy pracowników prowadzących roboty budowlanie na kilku poziomach roboczych.

Siatki asekuracyjne oraz bezpieczeństwa mogą stanowić również bazę dla takich produktów jak siatkowe platformy robocze oraz zabezpieczenia siatkowe świetlików. Za te pierwsze w 2012 roku Huck Polska otrzymała wyróżnienie w postaci Złotego Medalu MTP na Międzynarodowych Targach Budownictwa Budma w Poznaniu. W przeciwieństwie do siatek asekuracyjnych, które służą tylko do wychwycenia osoby bądź przedmiotu, konstrukcja platform roboczych wyposażona jest dodatkowo w pasy wzmacniające siatkę oraz zmniejszające jej ugięcie, co pozwala pracownikom swobodnie po niej chodzić, a tym samym jednocześnie prowadzić prace wysokościowe na wielu płaszczyznach. Te walory zadecydowały, że platformy robocze Huck Polska z powodzeniem zostały zastosowane podczas budowy stadionów na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – Euro 2012 – Stadionu Narodowego w Warszawie, Baltic Arena w Gdańsku oraz Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. Siatki zabezpieczające świetliki, to produkt powstały ze względu na potrzebę, jaka pojawiła się podczas prac na dachach. Siatki te jednocześnie zapobiegają coraz częstszym wypadkom, podczas których pracownicy wysokościowi wpadają w otwór świetlika, ale również ze względu na budowę stanowią punkt asekuracyjny dla sprzętu ochrony indywidualnej, których niejednokrotnie brak na obiektach.


Siatka Huck do zabezpieczania świetlików
Fot. Huck Polska


Oprócz wspomnianych wyżej siatek asekuracyjnych, bezpieczeństwa itd., oferta budowlana firmy Huck Polska jest znacznie szersza i nadąża za wieloma nowymi potrzebami, jakie rodzą się w dobie wciąż powstających nowoczesnych technologii budowlanych.  

Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (210) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy